MF Dnes za pomocí manipulativního článku bezpochyby ovlivňovala prezidentské volby

Prezidentské volby se nesly hlavně díky Zemanově štábu a jeho fanouškům v nahnědlém tónu, kdy strach zůstával hlavní devizou pro znovuzískání prezidentského křesla na Hradě.

K této nefér kampani, kdy se útočilo na uprchlíky a muslimy, nechyběla některá česká média, jako například MF Dnes, jež na titulní stranu vydání z 23. ledna 2018 uveřejnila třináct let starou fotku “ideálně vousatého teroristy” s  velkým titulkem “Pražský imám ve službě teroristů”

Celostátní médium s denním nákladem až 130 000 výtisků vyšlo naproti xenofobní vlně současného, a také po druhém kole prezidentských voleb nově zvoleného prezidenta republiky. Jako kdyby novináři chtěli nepokrytě naznačit: “podívejte se, pražský imám, který vypadá jako typický terorista, skutečně terorismu slouží…ten Zeman má pravdu, a tak byste o jeho volbě měli alespoň přemýšlet“.

Neférová praktika manipulací, zkreslujících informací a pokusů dostat do podvědomí voličů strach vyvolávající reakce, se několik dnů před druhým kolem prezidentských voleb pokoušela ovlivnit výsledek voleb, protože i zde přeci existují “muslimští teroristé”…je úplně zbytečné dodávat, že z vydání měli velkou radost islamofobní spolky. Screenshoty, nebo dokonce odkazy na elektronické vydání se rozšiřovaly v uzavřených, ale také naprosto veřejnosti přístupných krajně pravicových facebookových skupinách, stránkách…mašinérie demagogie byla nastartována.

Policie podle článku obvinila z terorismu první tři české občany s palestinskými kořeny a jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh…už to samo o sobě bylo dobrým důvodem k vydání manipulativních článků, protože Zemanova nenávistná slina je podpořena překroucenými faktografiemi – vyšetřováním policejních orgánů, kdy kromě Sámera Shehadeha byli také obvinění jeho bratr Omar se švagrovou. Dva poslední jmenovaní se měli účastnit bojů v Sýrii a bývalý pražský imám jim měl pomáhat a schvalovat jejich akce.

Samotné vyšetřování probíhá nějakou dobu a je tajné. Už proto je divné, že se zrovna jen několik dnů před závěrem prezidentského volení dostalo navenek….proč MF Dnes nezveřejnila zprávu někdy v minulosti? No, možná proto, že se jim to nehodilo do konceptu zvyšujícím čtenost.

Přinejmenším vydat článek o trojici Čechů stíhaných za terorismus během blížícího se finále prezidentských voleb je eticky nevhodné. Samozřejmě, vedení Mladé fronty popře jakékoli choutky ovlivňovat výsledek voleb…ale to by musel být člověk totální idiot, aby si nevšiml, co bylo účelem…skrytá podpora se také počítá, když už spolek Zemanových přátel vydává letáček vytvářející rovnítko mezi Drahošem a uprchlíky.

Nabízí se trošku konspirační otázka…byl článek MF Dnes nepřímou součástí Zemanovy kampaně?

Proč na pozici otvíráku zůstal článek o bývalém pražském imámovi stíhaném Policií ČR, když o několik málo stran níže je další článek o inkluzi v českém školství, o které prezident republiky také často vyprávěl? Jen  si vzpomeňte, na jaké místo tuto problematiku Miloš Zeman kladl na předvolební diskusi České televize s Jiřím Drahošem…v mysli hlavy státu si trůnila na pozici top ten problémů mávajících mozkovnou voličů…proč tedy místo inkluze je v popředí článek o “muslimech – přistěhovalcích – teroristech”?

Je to jednoduché. Terorismus vyvolává více strachu, než nějaká reforma inkluzivního vzdělávání. S muslimy se většina lidí nesetká…značná část potenciálních Zemanových voličů čerpá z démonizujících zpráv mainstreamu, ale také těch konspiračních proruských plátků…

Bývalý pražský imám podezřelý z terorismu by mohl být sjednocujícím prvkem, kdy se z terorismu obávají jak Zemanovi příznivci, tak jeho odpůrci, a proto je otvírák jasný. 

Sobectví k bližnímu svému je vždy lákavější tématikou, zvlášť, když z ní čouhá střet kultur. Čtenáři je servírována jedna jediná možná varianta příběhu s teroristickými choutkami, zatímco všechno může být úplně jinak. Všichni tři policií vyšetřovaní nemuseli podporovat terorismus. Bojovou angažovaností v Sýrii mohli sledovat podporu bojů proti krutému Asadovi…ale tuto variantu se čtenář ve článku MF Dnes nedozví.

Je to velmi smutné. Informace MF Dnes přebírají další média. Přistupují k tématice různě a některá z nich po Zemanově letáku spojujícího Drahoše s migrací přidají článek o “bývalém imámovi teroristovi”. To je velmi jednoduchá asociace sloužící nejen k propagaci Miloše Zemana, ale také k rozšiřování nenávisti vůči muslimům.

MF Dnes titulkem: “Pražský imám ve službě teroristů” popírá základní součást demokracie. To, že je někdo obviněný, stíhaný policií, to ještě nutně neznamená, že je odsouzený a usvědčený. 

Jeden z nejčtenějších deníků zapomněl na presumpci neviny. Rovnou bez jakýchkoli důkazů mediálně odsoudil trojici lidí. Zatímco ve slovech Miloše Zemana existuje pro Andreje Babiše presumpce neviny, Sámer Shehadeh a jeho příbuzní na presumpci neviny nárok nemají? Nezávislý soud může a nemusí potvrdit závěry policejních šetření. Na to se mezi řádky zapomnělo.

Praktika MF Dnes byla nepřípustná. Po volbách, když už všichni víme, že vyhrál Miloš Zeman, bychom neměli zapomenout, že i zde v České republice některá média s pomocí manipulativních článků nepřímo ovlivňovala výsledky prezidentských voleb.