Evropská komise opravdu letní čas změnit nemůže. To je záležitostí národních států

Na střídání letního a zimního času je nejlépe vidět, jak snadno se dají mezi lidmi rozšiřovat nepravdivé a značně zavádějící informace. Postačí, aby některé z celostátních médií špatně pochopilo problematiku a na stole máme hoax jako vyšitý. 

iDnes, Seznam, Nova, iRozhlas a mnoho dalších vesele tvrdí, že Evropská komise se bude muset zabývat otázkami střídání letního a zimního času, protože ji o to požádali europoslanci.

Ovšem ani ti nemusejí mít pravdu. Viz případ europoslance Pavla Svobody, který ve svém tweetu mate společnost a zároveň dává najevo, že ani on sám buď nerozumí mechanismům Bruselu, nebo v zájmu získání popularity v trikotu KDU-ČSL zkouší mlžení, aby také jako bojovník proti změnám posouvání hodinových ručiček o hodinu dopředu a dozadu, vypadal na malý okamžik jako velký hrdina.

Pavle Svobodo, pokud jste skutečně inicioval to, co na svém profilu zveřejňujete, potom jste konal naprosto špatně a zbytečně, protože Evropská komise takový požadavek smete ze stolu jako bezpředmětný, protože se jím zabývat nemůže.

Ověřovalo si některé médium pravdivost poslancova tvrzení? Zřejmě nikoli, protože takový šlendrián oblbující mysl téměř každého čtenáře by nemohli šéfredaktoři vyslat do světa. O zrušení letního času a ponechání toho zimního skutečně nerozhoduje Evropská komise, protože to nemá takříkajíc ani omylem v popisu práce.

Čas se v Česku mění od roku 1979 a z rozhodnutí české vlády tomu tak bude další následující čtyři roky.

Směrnice Evropské unie pouze nařizuje, aby se čas v celé EU střídal ve všech státech v jeden stejný okamžik, ovšem zrušení letního, nebo zimního času je věcí národních států a Unie do toho vůbec mluvit nemůže. 

Kdyby si novináři informace sdělované veřejnosti dostatečně ověřovali, nemohli by jako Seznam.cz prachsprostě lhát, jako když bičem mrská.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/europoslanci-odhlasovali-konec-stridani-letniho-a-zimniho-casu-rozhodujici-slovo-ale-bude-mit-komise-42484?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=clanky-home

iRozhlas dokonce tvrdí ústy europoslance Svobody: “Důvod je, že Evropská komise harmonizovala střídání času po celé Evropské unii, pokud by tedy měl být uveden pouze jeden čas, mělo by to vyjít zase z Evropské unie.” , ale to není vůbec pravda, protože se jedná v naprostou lež, kterou se iRozhlas vůbec nepokouší odhalit. Veřejnoprávní organizace se tak díky tomu podílí na matení čtenářů, případně posluchačů. Harmonizace a rušení letního času je něco naprosto jiného. Na Twitteru Svoboda hovoří o rušení času, aby později k novináři iRozhlasu hovořil o rušení harmonizace, tedy rozhodnutí, že se čas musí měnit ve všech státech ve stejný okamžik. Ale tímto se letní čas neruší.

Pokud by národní parlament zrušil změnu času, harmonizace se nás netýká, protože nemáme co harmonizovat.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/zmena-casu-zruseni-evropska-unie_1802081229_mos

Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky před několika lety rozhodlo o pokračování letního času, takže v rámci Prahy je jasné, že čas bude zavedený ještě několik let, pokud se domácí zákonodárci ve Sněmovní ulici neusmyslí a nezačnou uvažovat o změně legislativy vedoucí ke zrušení časomíry z konce osmdesátých let dvacátého století. Pokud někteří lidé pláčou nad mapičkou Bruselu ze střídání času, pláčou na špatném místě, protože tuto pravomoc rozhodně Unie neřeší.

S otočkou na podpatku bychom mohli klidně říct, že jde o “prkotinu”, ale vyznat se v pravomocích Evropské Unie zvláště v období populismu a nejrůznějšího hejtění na evropské společenství je velice důležité. Pokud se nechají oblbnout celostátní televize, celostátní deníky u obyčejné věci jako je střídání času, potom vzniká velmi vysoké nebezpečí, že se něco podobného, třeba bez povšimnutí okolí, děje v mnohem složitějších a méně viditelnějších věcech. A to je velmi nebezpečné.

Především je třeba říct, že europoslanci nežádají, aby Evropská komise letní čas zrušila. Pavel Svoboda zbytečně mlží.

Europoslanci žádají Evropskou komisi, aby udělala zevrubnou dopadovou studii a na základě jejích výsledků pak přistoupila k možné úpravě směrnice o harmonizaci. 

A jak se zdá, média v pojmech harmonizace a rušení značně plavou. Evropský parlament požaduje po Evropské komisi, aby se otázkami harmonizace zabývala. Evropská komise by posléze vydala doporučení jednotlivým státům ohledně harmonizace a potom je na jednotlivých státech, aby letní čas zrušily, pokud chtějí.

A to je přesně to, co média zapomněla divákům říct. Nutno dodat, že matení velmi účinně přispěl samotný europoslanec Svoboda.