Daniel Vávra se podílel na vývoji skvělé hry, ovšem jeho názory tak skvělé nejsou

Daniel Vávra je scénáristou, designérem a spolumajitelem společnosti Warhorse Studios, která 13. února 2018 vydala do herního světa českou RPG hru z období středověku. Vývoj začal před sedmi lety, a tak očekávání díky mediálnímu pokrytí jsou převeliká. Mnoha lidem se naplní, některým nikoli kvůli slabým počítačům a třeba neexistenci českého dabingu, bugům i když byl herní požitek anoncován jako český. 

Ponechme stranou kvality, nebo případné nekvality jednoho z produktů jmenované obchodní společnosti a raději se zaměřme na osobu Daniela Vávry, který často v médiích jako jeden ze spoluvlastníků  propagoval nejnovější hru a možný trhák svého studia. Vousáč z Rychnova nad Kněžnou má poměrně zvláštní a dosti kontroverzní názory na společnost.

Pokud se podíváte na jeho Facebook, mnohdy se nestačíte divit. Místy na Vás vykukuje stará známá nevědomost fanoušků extrémních názorů, kdy z narážek jasně vyplývá, že autor facebookového příspěvku není rád v Evropské unii, zatímco by tomu mělo být už kvůli podnikání přesně naopak.

Pokud byste před Vávrovou tváří mávali článkem z Demagoga.cz, určitě by z toho nebyl nadšený, protože tento projekt nemá v oblibě…kolikrát ještě v lednu kritizoval odkrývače zla, aby jednoduše omluvil Zemanova pochybení. Takových myšlenek se na Vávrově facebookovém účtě povaluje hned několik. Ale, hlavně, že byl tvůrce počítačových her spokojený z vystoupení prezidenta Miloše Zemana…to je nakonec přeci nejdůležitější.

A když na to přijde, v blízkosti jednoho z mozkových záhybů trůní stará známá a neskutečně hloupá islamofobie, protože “marxisté si přeci koupili muslimského papeže” jenom proto, že František volá po porozumění a pomoci všem potřebným.

Jak se zdá, Vávrův svět se scvrkává na jednoduchou píseň o marxistickém kapitálu a zlých muslimech, před kterými by se snad všichni ostatní měli usilovně bránit. Při čtení takových příspěvků přímou úměrou klesá touha zahrát si poslední trhák Kingdom Come: Deliverance. Podporovat několika stovkami korun někoho, kdo je nositelem nenávistných a nesnášenlivých postojů je trošku zvláštní, i když autor jednotlivých příspěvků ze sociálních sítí může alibisticky tvrdit, že se jedná jen o provokaci a nadsázku nemyšlenou ani trochu vážně.

A když na to přijde, fotky Žarka Jovanoviče jsou fajn, zvlášť, když se na jejich konci proputinovský aktivista podivuje nad tím, že jsme se rozhodli bránit náměstí před hranicemi.

Jen není jasné, před kým bychom ty naše české hranice měli bránit. Ale to není až zase tak moc důležité, protože tady nejde přeci o realitu. Symbolika se hlásí a našla své vděčné uživatele minimálně v osobě Žarka Jovanoviče. Srnky přicházející z Rakouska, nebo vlci z Polska, Slovenska jsou určitě velkým problémem, pro který bychom měli zadrátovat hranice kolem státu. Zkrátka, s dráty kolem obvodu státní hranice se jednodušeji manipuluje s davy, protože ideál volného pohybu s tím mizí jako pára nad hrncem. To se potom můžete rozplývat nad polskými hadříky značky “Red is Bad”.

Sice si ji oblíbili polští ultranacionalisté, sem tam v ní provolávají slávu nedemokracii, ale v zabředlé hnědi je cítit antikomunismus, a tak známý český tvůrce her se ve své sociální bublině chlubí s tím, jak velkou radost si udělal a ještě k tomu stihl vyhejtit Antifu, protože oblečení “Red is Bad” nosí také polský prezident, a tak je jasné, že nemůže být “náckovskou značkou”. Při tom všem je zábavné, jak si Daniel Vávra plete pojmy levice a komunismus, protože ve světě reality se jedná o dvě naprosto odlišné záležitosti, kdy zrovna ne každý levičák nemusí být komunistou….mimochodem, trička s Che Guevarou jsou stejný nesmysl jako trička jiných teroristů a vrahů nevinných lidí.

Daniel Vávra ve svých příspěvcích ukazuje lásku k ultranacionalismu a přímo ukázkově návštěvníkům svého profilu odhaluje co nemá rád z ideového hlediska. Hlavně, že existují hoaxy o mytickém Švédsku. Tak alespoň zmiňovaný muž může rozumovat nad tím, jak moc ohrožující jsou cizinci a samozřejmě zrádná Česká televize o tom všem mlčí.

Je to neskutečně trapné. Omílaná lež tolik známá z nejrůznějších nahnědlých skupin a stránek se objevuje i ve Vávrových komentářích…jak neočekávatelné…hlavně, že je Česká televize největším nepřítelem.

Jen není jisté, co Vávra tou politickou sekcí myslí. Tak přesně extrémofilní jedinci hejtují a útočí na veřejnoprávní média, která by nejradši zrušili. Někdy je možná lepší nevědět, co si tvůrci her myslí, protože potom by mohla vymizet chuť zkusit zahrát si možná zajímavý titul, na kterém se spolumajitel vývojového studia podílel. Názory nic moc, ale počítačová hra by mohla být lepší, pokud bude všem fungovat přesně tak, jak má.