Okamurův legislativní útok na islám Babišův vládní kabinet zcela správně zamítl

Tomio Okamura by rád radikalizoval společnost. Původně chtěl natvrdo zakázat islám, ale když viděl nesouhlasný postoj ANO, raději zařadil zpátečku a předložil Babišovu vládnímu kabinetu k posouzení návrh na zákaz propagace ideologie, která prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo která hlásí rasovou, etnickou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině obyvatel.

Nenávistné tažení zprvu jako okopírované z partesu Czech Defense League doznalo několika kosmetických ústupků, kdy se extrémisté s diplomatickými pasy v kapsách pokoušeli za pomoci dlouhého, všeobecně popisujícího názvu ukrýt svou košilatou nenávist ke všemu muslimskému. Okamurovi zákonodárci pod pláštíkem větší ochrany demokracie zahájili cestu k její destrukci. Vzali si při psaní paragrafovaného znění saláfistickou knihu “Základy Tauhídu”, ze které účelově vypichovali rádoby problematické pasáže, i když byl rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 obviňující zmiňovanou knihu z “rozšiřování a vybízení k nenávisti” Městským soudem v Praze zrušen.

Neználkové dávající za pravdu nejrůznějším hoaxům a konspiračním teoriím dali přednost nepravomocnému rozsudku, jehož  jednotlivé části byly použity k podpoření nenávistných postojů vůči všem vyznavačům Koránu. Generalizace vhazující více jak jednu a půl miliardu lidí do jednoho pytle hadích klubíček vzaly za své. Poloviční Čech, čtvrtinový Japonec a Korejec se s dalšími kolegy vydal na svou spanilou jízdu vlastenců, kde oběti nenávisti jsou přesně takoví, jak si je vedení politického hnutí vybásní, i když je realita naprosto jiná.

Demagogie jde SPD přímo skvěle, ale Úřad vlády České republiky nemůže jednotlivé novelizace zákonu opírat o nepodložená tvrzení neberoucí v potaz například presumpci neviny, protože, do té doby, než padne pravomocný rozsudek, nemůžeme pokládat “Základy Tauhídu” za něco nezákonného.  Zároveň je z odborného hlediska nepřijatelné, aby byl islám považován za wahhábismus, i když jím zcela rozhodně není.

Islamofobové s povolebními výsledky 538 574 hlasů vnesli do svých úvah teorie o “formálních mezerách”, jež v konečném výsledku brání postihu nežádoucí propagace či podpory ideologie směřující k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásající rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob. Ale to není pravda. Patřičné zákony existují i bez iniciativy SPD. Viz například § 355 trestního zákoníku o hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. § 356 trestního zákoníku postihuje podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. A § 403 trestního zákoníku se zabývá zakládáním, podporou a propagací hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Jak sami vidíte, legislativa postihující to, co požaduje SPD už dávno existuje. Poslanci Svobody a přímé demokracie se ukázali jako neschopní šaškové. K zachování obrazu aktivních islamofobů klidně české zákonodárství zaplevelí dalšími paragrafy, aby následně mohli v televizních debatách tvrdit, jak moc je legislativa v Česku nepřehledná a plná zbytečných zmetků. To je opravdu vlastenecký přístup k politice…jen právníci kroutí hlavou, co všechno je v zájmu populismu a pěstování mýtu o národovectví možné. Když dáte radikálovi možnost, dá přednost své nenávisti před racionálním myšlením. A útok SPD na muslimy v paragrafovaném znění je toho jasným důkazem.

Snahou Okamurovy skupinky poslanců není, jak již bylo v článku naznačeno, vymezení extrémismu v náboženských otázkách, i když to partaj dokola tvrdí. Cílem radikálů SPD je napasování islámu do formičky radikálních podob, jakou je wahhábismus, který sám o sobě obsahuje mnoho variant a ne každá z nich je prudce nebezpečná. Vůbec, použití slova ideologie při zmínce o islámu je velmi nešťastné. Terminologie, na níž si účeloví vítači přímé demokracie zakládají, sama o sobě brání výčtu extrémistických znaků. Tomio Okamura chce za každou cenu vyhejtit islám a ve jménu nečestných útoků označuje druhé nejrozšířenější náboženství za ideologii, kterou rozhodně není.

Koneckonců, když se na SPD podíváte, je to spolek tragikomiků ochotných potěšit čecháčky ze sociálních sítí, ale odbornost, třeba ve věci religionistiky, práva i extrémismu jim zaručeně chybí.

Není divu, že vláda Andreje Babiše Okamurův a Fialův návrh smete ze stolu.

Zdroj: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=ALBSAU9FCUQE

Nic jiného logicky nemůže následovat. Když ultranacionální fanatici touží po ubírání lidských práv a když se xenofobové pokoušejí o podobenství antisemitského šílenství, tentokrát přeměněného na islamofobii, nemůže demokracie takovému snažení přihlížet.