Druhý rok Zemanova prezidentství byl ve znamení lezení do zadku Putina i Číny

Miloš Zeman je politicky nekorektně řečeno osinou v zadku České republiky. Snad na milionkrát dal pocítit lidem v okolí, občanům, zastupitelům i správcům muzeí a dalších kulturních institucí sílu své neosobnosti, kdy například v počátcích druhého roku prezidentského mandátu dával přednost svým neřestem před zákony, vyhláškami a nejrůznějšími předpisy. 

Kdyby si obyčejný našinec zapálil cigaretu například v Muzeu ve východních Čechách, stihl by ho trest ve formě pokuty, protože by svým počínáním nejenže porušoval nařízení chodu instituce, kterou navštívil, ale navíc také teoreticky s otevřeným ohýnkem na konci cigarety a nedopalky ohrožoval přítomné exponáty.

A teď si představte, že když Miloš Zeman mířil v dubnu 2014 na návštěvu Královehradeckého kraje, oznámil zdejšímu primátorovi Finkovi, aby ve všech budovách na kraji, kde se bude pohybovat, byly vypnuty kouřové hlásiče, protože prezident republiky hodlá v těchto prostorách kouřit, ať se stane cokoli.

Historicky vzato, byl za celou existenci České republiky prvním z prezidentské kanceláře, kdo něco takového požadoval. Požární hlásiče byly údajně kvůli Zemanovi vypnuty také v Muzeu východních Čech. Co kdyby tehdy došlo k požáru zaviněnému třeba někým jiným? Uhradil by Hrad milionové škody? Protože vypnutí zařízení protipožární ochrany určitě nepatřilo do zásad, které by jakákoli pojišťovna tolerovala, i když k tomu došlo kvůli hlavě státu.

Historie jedné části republiky mohla být nenávratně ohrožena. Ale to Miloši Zemanovi nejspíš nevadilo. Proč by také mělo, když stejné bezohledné carské chování praktikuje současný Miloš Zeman po celou délku svého mandátu. Jak to, že není hradní pán i přes svou imunitu postižen pokutou, nebo přinejmenším veřejným pokáráním? S každým ústupkem hradní kancelář a všichni v blízkosti zcela nepokrytě ukazují, že v Česku mohou být porušovány vyhlášky, nebo dokonce zákony, pokud se jedná o prezidenta republiky. Viz nedávné kouřeníčko během reklamního okénka prezidentského speciálu Soukupa, kdy si Zeman vykuřoval, přestože to předpisy nedovolovaly.

Pak ať si bonmotář povídá něco o tom, že paragrafy platí pro každého. Tento človíček zdaleka není natolik geniální, aby si zasloužil nějaké podpultové výjimky, jaké mívali vysoce postavení a hloupí soudruzi za komunistického Československa. Ostatně, Miloš Zeman sám při své návštěvě Náchoda před čtyřmi lety k přítomným zvědavcům na náměstí nonšalantně prohodil: “otázky typu pane prezidente, jak to děláte, že jste tak geniální, jsou nesmírně příjemné, ale už jste si možná dávno všimli, že já geniální zdaleka nejsem.” Alespoň se občan usmál, protože géniem Ovčáčkův “pán” opravdu není. Ale zvolání “Zeman Putins Slut” mu sedí docela výstižně vzhledem k východní slině nečestného hráče o Hrad.

Femen s odhaleným poprsím zkrátka mají pravdu, i když z nich byl pan prezident poněkud v prvním kole prezidentských voleb roku 2018 otřesen, přestože se kremelského “slouhy” holčina z Ukrajiny vůbec nedotkla. Tomu se říká osudové setkání předznamenající dlouhotrvající masáž kašlající na okupační choutky bývalého agenta KGB. Hlavně, že se spoluobčané během prezidentské návštěvy už před čtyřmi lety dozvěděli, že ve sladkých sedmnácti přišel pubertální Miloš o panictví v Konstantinových lázních. To je opravdu pro potenciální voliče velmi důležitý údaj, bez jehož znalosti by touhou v noci neusnuli.

Lechtivé poznámky ze Zemanovy červené knihovničky ukazují trapnost dalších období…ale to je všem předem jasné, když i před malými dětmi veledůležitý host z Prahy v Humpolci pokuřoval, jako kdyby se nechumelilo. Čert vem nějakou výchovu omladiny, když cígo je tak slastné a předobré. Ti “parchanti” stejně ještě na rozedmu neumřou, tak je všechno v pohodě.

Miloš Zeman si protiřečí dokonce i ve srovnání jen několika málo dnů. Viz například 30. srpen 2014, kdy se k ruské okupaci východní Ukrajiny prezident vyjadřuje celkem kriticky: “Myslím, že pokud by se prokázalo, že jde skutečně o ruskou invazi, a toto podezření sílí s každým zvyšujícím se počtem údajných ruských vojáků na Ukrajině, pak by samozřejmě na místě byla tvrdší opatření.“, aby následně na Frekvenci 1 o čtyři dny totálně otočil: “Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda a já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou. Úvahy o tom, že tam sice jsou, ale jsou na dovolené, mi připadají poněkud komické, poněvadž v současné době je východní Ukrajina asi nejhorším místem na dovolenou.

To je opravdu zajímavé a člověk neví, jestli se má smát, nebo plakat. S vyprávěním o ruských vojácích na dovolené přišla sama Moskva. Dostal snad Miloš školení z Kremlu, podle kterého se musel následně řídit? Na přítomnost ruských vojáků na východní Ukrajině poukazovala ve stejném roce také NATO, ale hlava středoevropské zemičky to nevidí, nebo si raději hraje na slepého. Pak se nikdo nesmí divit nálepce “Putinova děvka”, i když samotný pan prezident přiznal v Pacově v létě 2014, že jeho choť mu říká s láskou “ovare”.

Místo kritiky Putinovy okupace části Ukrajiny raději Miloš Zeman vytváří ve své mysli konflikt o dvou ukrajinských znesvářených stranách:občanská válka. Samozřejmě že se z ní může stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel.

Takový přístup k ukrajinsko-ruskému konfliktu poškozuje dobré jméno Česka. Ale to skalním fanouškům Zemana nevadí, protože si tyto existence žijí svůj alternativní svět o hodné Putinově říši – ochránci všeho slovanského. Dobrému jménu nepomáhá ani prezidentovo chování na summitu NATO  ve Walesu, kde mužíček z Pražského hradu sehrává zcela nepokrytě obhájce Ruska: “Praha bude žádat jasné důkazy o ruské přítomnosti na východě Ukrajiny.” Přítomný švédský ministr zahraničí se nezmohl na nic jiného, než na logické:”Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba. Máte ji? Mohl by se zeptat jí.” Prezident České republiky během vteřiny v očích přítomných diplomatů ze své krajiny vytvořil chuchvalec zmačkaného papíru…neschopného partnera uvnitř obranného paktu.

Ale na druhou stranu, co byste chtěli od někoho, kdo se mstí všem, jež se nelichotivě vyjadří buď o Zemanovi samotném, nebo jeho vládě z let 1998 – 2002. Václav Moravec se nelichotivě vyjádřil o Zemanových náměstcích, a tak měl smůlu a s bývalým futurologem nemohl vést rozhovor. Z pohledu na celkový vývoj prezidentského mandátu se to může zdát nepodstatné, ale “nakrknutí” se na oponenty vykresluje Zemanovu povahu velmi dobře. Možná se v tomto chování podepisuje samota během četby knih na kolínském hřbitově, rozvod rodičů, nebo studium na střední, kde byly samé holky v okolí. Ale kdo ví…zkrátka, kdo není sním, je proti němu.

Když to nejde jinak, přichází vhod menší cesta na řecký Rhodos. Miloš tam jede celkově už poosmé, ovšem v roce 2014 poprvé jako prezident republiky. Putinův exkolega z KGB Jakunin zde totiž pravidelně organizuje nepříliš známou konferenci, tzv. Dialog civilizací. Je to další nátěr na jmenovku “Putinova děvka”. Novináři cestu vyčítají, ale s tím si Hrad nedělá příliš těžkou hlavu a směrem z jihu Evropy do Prahy putuje v ruštině notoricky známý projev o popravách amerických novinářů radikály tzv. Islámského státu: “na televizních obrazovkách vidíme všichni popravy novinářů. Mimochodem já, jako všichni politici, novináře, hlavně politické komentátory nenávidím, ale přesto se mi takový přístup k novinářům zdá nepřijatelný.

I zde během řeckého pobytu a poklonkování podivným lidem potenciálně nebezpečným pro bezpečnost České republky Miloš Zeman pokračuje s opakováními, že za válku na východní Ukrajině mohou znesvářené strany Ukrajinců, zatímco se v médiích hovoří až o více jak třech a půl tisících mrtvých Rusech v zónách bojů. Možná vodka tekla až přespříliš rychle a česká návštěva se nechala unést. Putin si přivlastnil v rozporu s mezinárodním právem Krym, ale bývalý účetní Tatry Kolín odmítá sankce uvalené Evropskou unií a spojenci na Rusko se slovy:sankce libovolného typu, jsou překážkou dialogu civilizací.” Tento názor v hlavince kráčícího fantasty panuje až do současných dnů. Však si vzpomeňte na to, jak si Miloš Zeman hrál na druhého ruského prezidenta před diplomaty z Bruselu.

Možná, že kvůli ekonomickému plácnutí přes prsty kremelského režimu nikdo s veleváženým hostem z Prahy nemluvil, a tak Miloš tráví konec října 2014 v rudé a zatroleně komunistické Číně, kde se sveze mimo jiné také v autě Mao Ce-tunga. Tenkrát si možná v mládí odstrkovaný Zeman připadal jako velký diktátor a velectěný host v zemi, kterou de facto přivedl ke dveřím České republiky, i když obchodování s Číňany nevychází. Zato ideologicky si čínský prezident a český prezident Zeman velmi sedí, až se člověk diví, že si nenechal miláček čecháčkovské xenofobní klaky sešikmit oči. Miloš Zeman přeci do vzdálené země přišel, aby se zde učil, jak stabilizovat společenský řád. A k tomu patří také, jak se zdá, jízda ve vozítku masového vraha tolik podobného Hitlerovi, nebo Stalinovi.

Bohužel, vražedné útoky na protivníky nejsou v Česku myslitelné, tak alespoň Miloš Zeman 28. října 2014 odmění státním vyznamenáním režiséra svého volebního klipu Filipa Renče. Opět se dostáváme ke smyčce Zemanova účelového chování odměnit loajální a oku milé. Například takový Český rozhlas přijde o Hovory z Lán jenom proto, že se režisér rozhodl pořad předtáčet a nikoli vysílat ho živě. Inu do formátu honosného pořadu opravdu nepatří vulgarismy jako: “Zkurvila služební zákon”, “pasy je v angličtině kunda”, Kunda sem, kunda tam”…a tak dále.

Sprostý “dlaždič” Zeman si za zrušení živého vysílání a jeho převedení na předtáčenou formu může sám, ale to si nepřipouští, a tak raději končí se vším a Hovory z Lán jsou minulostí.

Konec roku 2014 po srpnové návštěvě Čínské lidově demokratické republiky se plouží nikoli v ruském, ale více v čínském taktu, kdy se mluvčí populisty z Hradu před novináři pyšní na začátku listopadu s česko-čínským animákem Krtek-Panda: “mohu zdůraznit, že například syn čínského prezidenta patří mezi velké obdivovatele této animované postavičky, a to si myslím, že mluví za vše.“. To je určitě záslužné a velký pokrok diplomacie…myšleno sarkasticky.

17. listopadu si Hrad zabírá Albertov, tradiční místo studentských vzpomínek na boje za svobodu proti nacismu v roce 1939 a komunismu v roce 1989. Místo vysokoškoláku se na pódiu defiluje Zeman s dalšími čtyřmi prezidenty. Jakmile český prezident začne mluvit, lidé začnou pískat a volají po Zemanově rezignaci. A populismem obdařený Miloš na takové reakce publika reaguje naprosto nevhodně slovy: “nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety” To je opravdu tragikomická reakce. Panečku, jak velká odvaha…někdo z davu začal házet vajíčka. Jedno z nich zasáhlo německého prezidenta Gaucka. Nejvrchnější obyvatel Hradu na tento okamžik ve vánočním proslovu nezapomene se slovy: “Nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu. Naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci, ale to je poměrně dávno.

Slušně vychovaný člověk nestíhá koukat, co se to kolem všechno ševelí. S rudou knížkou soudruhů z Pekingu následuje Zeman během služební cesty v Kazachstánu svou stopu k Ukrajině a dokonce nepokrytě naznačuje podřízenost Kremlu, jako kdyby najednou východ Ukrajiny neměl patřit ke Kyjevu, když se ti ruští vojáci tak snaží…..Miloš jedním dechem říká: “pokud jde o Ukrajinu, zastávám neměnný názor, že by mělo dojít k její neutralitě a k její takzvané finlandizaci.” Finové se dlouhá léta museli podřizovat požadavkům Sovětského svazu a nyní by Ukrajina jako kremelská děvka podle českého prezidenta měla udělat totéž.

Není divu, že se Ukrajinci staví znechuceně k takovým výrokům. Špatně se z nich dělá každému soudně přemýšlejícímu. Zemanův mluvčí slovy: “finlandizace není definována jako podřízení zahraniční politiky jinému státu, ale jako neutrální status, tedy pomyslný most” ukazuje, že neví, jaký význam má slovo finlandizace. Je to další příklad nekompetentnosti lidí pohybujících se kolem prezidenta republiky.

Druhý rok Miloše Zemana ve funkci prezidenta republiky nebyl příliš šťastným. Významně poškodil Českou republiku, zahraniční renomé a také zahájil cestičku  do náruče Putina i čínských soudruhů. Tato země patří na Západ a nikoli na Východ. Už proto by Miloš Zeman neměl ve druhém kole prezidentských voleb vyhrát. Česko si zaslouží něco mnohonásobně lepšího.