Židovská komunita v Třebíči by měla vyslovit ostrý nesouhlas s koncertem Ortela

Třebíčská židovská čtvrť je součástí Světového dědictví UNESCO a neklamným historickým faktem, že zde již od patnáctého století žila velmi početná židovská komunita, jež byla na konci 18. století a v průběhu století 19. největší na celé Moravě.

Téměř všichni třebíčtí židé byli 18. a 22. května 1942 nacisty transportováni do Terezína, Osvětimi a některým se podařilo utéct do španělského města Sagunta. Po válce se do města vrátilo jen 10 Židů. Většina z nich totiž byla povražděna v nacistických koncentračních táborech, které ve jménu antisemitismu zahájily průmyslové vraždění lidí, jejichž náboženství bylo démonizováno a jednotlivci zbaveni lidské důstojnosti.

V současnosti v Třebíči žije podle údajů z roku 2001 na 460 příslušníků židovské komunity a židovské ghetto se 123 domy, synagogou a židovským hřbitovem představuje velké kulturní a historické dědictví, kterým se druhé největší město Kraje Vysočina může pochlubit.

I proto je divné, že se do Třebíče dva dny před Vánocemi chystá bývalý člen neonacistické kapely Tomáš Ortel, který jako bubeník během svého angažmá v Conflictu 88 mlátil paličkami do taktu při písni Sionismus, jež milovníci duševní nahnědlosti vydali na své demokazetě nevalné kvality v roce 1994, kdy tehdy Hnídek v nechvalně známém rádoby hudebním tělese působil. Podle některých zdrojů je Hnídek zakladatelem Conflictu 88, kde dvě osmičky znamenají nacistický pozdrav “Heil Hitler”.

Bubeník sice nebyl autorem textu, ale kdyby nesouhlasil s jeho obsahem, minimálně by se veřejně vůči němu ohradil. V textu se mimo jiné říká:

Úryvek textu píně Sionismus Conflictu 88 vydaný v roce 1994

Antisemitský song byl součástí magnetofonové kazety nazvané jako Boj národů a je téměř nemyslitelné, že by ji kapela ve svých začátcích nehrála za přítomnosti Tomáše Hnídka, nyní Tomáše Ortela. Zcela jistě neonacisté chtěli publiku předvést své nové sloky, a tak s největší pravděpodobností bubeník Hnídek bubnoval do taktu naprosto nechutného popěvku vyvolávajícího nenávist vůči Židům. I proto je téměř nechutné, že se stejný člověk, ochotný být součástí antisemitismu, nyní vydává na koncert do města, které je judaismem tolik protkané.

Jak si asi flašinetář vydělávající na strachu ostatních bude připadat? Vzpomene si na svou životní kariéru, kdy song “Sionismus” patřil do hudební výbavy Conflictu 88? Zadní synagoga je od Clubu R vzdálena přibližně kilometr…Ortelovo účinkování je doslova fackou do obličeje Třebíče, která za druhé větové války zažila doslova na vlastní kůži, co to znamená antisemitismus. Je smutné, že takové existence dostávají prostor například ke svým hudebním ekvilibristikám, ve kterých se pro změnu v trikotu Ortela vyskytuje nenávist nikoli vůči Židům, ale vůči muslimům.

Tomáš Ortel se za své působení v Conflictu 88 nestydí a nelituje toho, že v neonacistické kapele chvíli působil.

Zdroj: https://bohackova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=437673

Už to samo o sobě cosi říká. Třebíčská židovská komunita by měla koncert nejen bojkotovat, ale zároveň by měla udělat vše proto, aby se koncert nekonal.