Pro Kotena hlasoval Klaus mladší, zatímco Bělobrádek se Zaorálkem se zdrželi

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dnes rozhodovala o předsedech sněmovních výborů. Člověk při pročítání stenozáznamů a výsledků jednotlivých hlasování doslova nevychází z údivu, kdo všechno hlasoval pro osůbky s krajně pravicovým myšlením. Bez omáčky v okolí je in natura vidět, jak to jednotlivé strany mají. 

Okamurovci, komunisté, ale také ultranacionálně smýšlející existence například z ODS zažívali své žně. Konečně se vyznavači podivných teorií dostávají do vysokých funkcí, a to i za podpory těch, kdo na veřejnosti tvrdí naprostý opak.

Například, když se v pořadí celkem šedesátého hlasování rozhodovalo o tom, zda Radim Fiala z SPD bude předsedou hospodářského výboru, 154 zákonodárců bylo pro a pouze 4 hlasovali proti. Človíček kdysi navštěvující v rámci delegace členů nadnárodní nacionalistické frakce Evropa svobody národů ruský parlament s ruským ministerstvem zahraničí díky svým poslaneckým kolegům získal post na poměrně vysoké státní funkci, jehož obsazení ve značné míře podpořili také Piráti.

Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Proti nebyl ani mužík s dredy, Ivan Bartoš. Pouze 3 pirátští poslanci s Radimem Fialou ve vedení hospodářského výboru nesouhlasili, zatímco další 4 se zdrželi, dva nebyli v zasedací místnosti v čase hlasování a 13 jich s prorusky naladěným krajním pravičákem nemělo žádné problémy. I takto vypadá demokracie, ve které milovník Zemana i Putinovy říše bude rozhodovat o hospodářských otázkách České republiky. Pro Radima Fialu mimochodem hlasoval také mladý poslanec TOP09 Dominik Feri a spolu s ním se stejně rozhodli další 4 topáčtí zákonodárci…až člověka napadá, kde je ona konstruktivní a demokracii ochraňující politika? Bezpečnostní informační služba nebude mít z hlasování příliš velkou radost. Je tady totiž potenciální nebezpečí, že by díky Fialovi mohli do hospodářských otázek republiky zasahovat ruské vlivy.

Podobných ideových faulů bylo při hlasování 30. listopadu 2017 mnohem více. Možná si někteří zákonodárci na internetu našli fotografii Jany Černochové s kvérem v ruce a téměř jednohlasně hlasovali pro tuto ženštinu na post předsedkyně branného výboru.

Pro ultranacionálně a zároveň militaristicky rozpoloženou blondýnu z ODS z celkového množství 172 zákonodárců nakonec pomyslnou ruku nahoru zvedlo rovných 167. Kupodivu nikdo nebyl proti, jen 4 se zdrželi v klubu Pirátů a jeden v klubu KDU-ČSL. Přístup k obranné politice je v rukou přítomných parlamentářů opravdu velmi zvláštní. V jejich očích je stát možná bohatý…může si dovolit minihry na válku, a tak xenofobně naladěný státník není žádným ohrožením státnosti… hlavně, že v ulicích může být více policistů se samopaly a na hranicích před uprchlíky mohou v časech potřeby postávat vojáci s nefunkční technikou. Tímto svým rozhodnutím dalo osazenstvo Sněmovny najevo, že ochrana lidských práv s mezinárodními úmluvami jsou podružnými záležitostmi, když se ke slovu dostávají lidé, jako je Jana Černochová.

Člověk opravdu neví, co si o tom všem myslet. Hlasování o tom, zda pseudoodborník na mikrovlnky, odmítač NATO, Evropské unie a šiřitel konspiračních teorií naslouchajících potřebám Kremlu má být předsedou bezpečnostního výboru, zahájil Vondráček slovy: “Tak, teď to bude zajímavější. Budeme hlasovat o tom, kdo souhlasí, abychom ve funkci předsedy výboru pro bezpečnost potvrdili poslance Radka Kotena.” S tímto člověkem skutečně přichází hra na absolutno, které nezabránila ani následující slovní přestřelka mezi několika zákonodárci. Bartošek nedostal odpověď  na své otázky a stejně tak neuspěl ani Gazdík. Možná se najdou okamžiky, kdy Koten před své kolegy předstoupí v čepičce z alobalu, protože z letadel na lidi kapou nebezpečné substance chemtrails a na každém rohu se krčí “židozednáři” s noži v ruce.

Tragikomičnost v osobě Radka Kotena skutečně nalézá své uplatnění. Tentokrát hlasování vypadalo trošku jinak. Z celkového počtu 171 zákonodárců 95 bylo pro Kotena, 58 byla proti. Černochová s Blažkem z ODS se zdrželi a Klaus mladší bez mrknutí oka hlasoval pro konspiračního teoretika v tak významné funkci.

Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Možná je to tím, že oba dva pánové v mnoha ohledech mají podobný názor na svět. Inu, synáček nemá daleko k myšlení svého otce – bývalého prezidenta České republiky, který ještě nedávno korzoval na předvolebních setkáních krajně pravicové Alternativy pro Německo. Václav Klaus mladší si zřejmě spletl stranu a se svými názory měl raději vstoupit do projektu Tomia Okamury. Své rozhodnutí na sociálních sítích Václav Klaus mladší komentoval slovy “Nebudu se ale zpovídat z každého hlasování, fakt ne“.

Zdroj: Facebook

Abychom byli spravedliví, Třešňák s Pikalem z pirátské strany se vůči Kotenovi zdrželi hlasování, zatímco odstupující ministr spravedlnosti Robert Pelikán se zvolením Kotena souhlasil. Podobně jednal odstupující ministr dopravy Dan Ťok. Martin Stropnický se v tomto případě hlasování zdržel.

Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Z určitého úhlu pohledu je zvláštní, když muž stojící v čele ministerstva majícího “na starosti” soudy a chod spravedlnosti v zemi se během hlasování rozhodne pro poslance často ve svých výrocích lavírujícího na hraně zákona. Jak se zdá, pan Pelikán selhal a zcela nepokrytě dal přednost někomu, kdo by se mohl stát nebezpečím pro Českou republiku.

V poněkud prořídlých řadách ČSSD bylo mnoho poslanců z účasti omluveno a snad za zmínku stojí, že Foldyna se Zaorálkem se při hlasování o Kotenovi zdržel. U děčínského milovníka Nočních vlků by takové rozhodnutí člověk pochopil, ale u Zaorálka je to trošku složitější. Odstupující ministr zahraničí se v kritický okamžik rozhodl svou hlasovací kartičkou mlčet, jako kdyby povídačky o vraždících mikrovlnných troubách, zákeřnosti Bruselu a NATO byly něco naprosto normálního.

Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Podobně je na tom Pavel Bělobrádek se svými dalšími třemi kolegy. Rozhodl se zdržet, zatímco Bartošek jasně řekl své Ne. Komunisté zástupce SPD z valné většiny podpořili. Pouze Dolejš neřekl ne, ani ano. To se dalo celkem očekávat. KSČM je častým průvodcem jak ANO, tak SPD v jednotlivých hlasováních. Bude docela zábavné, jak své rozhodnutí Bělobrádek před svými voliči například na Twitteru obhájí.

Prozatím je k dipozici jen poslední tweet ze včerejška, kdy ještě předseda KDU-ČSL nehlasoval. Není náhodou takový přístup tak trošku populismem?

Lidovec se v něm zabývá článkem Novinek.cz…pozastavuje se nad tím, že je v elaborátu zpravodajského serveru zmínka o hotelu…dává tím najevo nesouhlas s Kotenem, aby následně druhý den v půl desáté ráno zavřel oči a dopomohl tak svou nečinností ke zvolení Kotena do postu předsedy bezpečnostního výboru.

Jestli tohle není populismus, tak už jím rozhodně nemůže být vůbec nic. Bělobrádek od včerejška na Twitteru mlčí, zatímco se milovník Putinova Ruska usmívá nad tím, že se dostal tam, kam chtěl. Ani v tomto případě nebude Bezpečnostní informační služba spokojena. Ruský vliv se zvětšuje a dnešní hlasování ve Sněmovně toho bylo nepřímým důkazem. Pofiderní osoby se dostávají do vysokých pozic, zatímco i nadále budou někteří parlamentáři vyprávět písničku o tom, jak odmítají Okamurovu, Filipovu a Babišovu politiku…to je velmi smutné a snad ještě smutnější je, že soft SPD návrhy Černochové valné většině poslanců nevadí, a to dokonce ani ne těm z Demokratického bloku, protože jinak by tito lidé, až na některé výjimky, nehlasovali.

Zdržení se je sice fakticky totéž, jako hlasovat aktivně proti návrhu, protože se tím zvyšuje kvórum nutné pro přijetí návrhu, ovšem zároveň zdržení se dává voličům neklamnou zprávu o tom, že jednotlivý politik nechce, aby veřejnost věděla, zda s návrhem politik souhlasí, nebo nesouhlasí.

Politika je hlavně také o symbolech. A proto je důležité, aby politici během hlasování jednali jasně bez vytáček. Pokud se například Bělobrádek zdrží v hlasování, dává tím najevo, že on ten návrh není tak špatný, a tak vlastně nechá na ostatních, aby rozhodli za něj, i když se kvórum o jednoho poslance zvyšuje.

Ve zkratce řečeno, politici dnes nepřímo ke svým voličům promlouvali, ale ve valném množství jinak, než ve svých předchozích příspěvcích dávali v médiích najevo. Podobných ideových faulů bude v této Sněmovně nejspíš víc než dost.