Spoluautor Zemanovy knihy Radim Panenka byl v neonacistické Národní straně

Když se nám ty prezidentské volby pomalu, ale jistě blíží, možná by nebylo od věci připomenout si některé skutečnosti vztahující se k osobě Miloše Zemana. Konkrétně se jedná o knihu “TATO ZEMĚ JE NAŠE”, jejíž propagace svého času probíhala na prohradně spřátelené televizi Barrandov, kdy o nový literární počin před rokem nebyla během předělů mezi jednotlivými pořady nouze. 

Původně se sbírka dvaceti pěti rozhovorů prezidenta republiky poskytnutých Parlamentním listům prodávala za několik stovek, zatímco dnes je možné hradní raritu pořídit v levných knihách za pár kaček. Glosy mezi jednotlivými”řádky” sepisoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který se s knihou také následně chlubil na svém twitterovém účtě.

Zdroj: Twitterový účet Jiřího Ovčáčka

Druhým mužem v pořadí spolupracujícím na vydání “prezidentovy” knihy nebyl nikdo jiný, než v krajně pravicové scéně známý a široké veřejnosti téměř neznámý človíček z proruských a populistických Parlamentek, Radim Panenka.

Radim Panenka s prezidentem Milošem Zemanem; Zdroj: https://www.expres.cz/foto.aspx?r=dx-viral&c=A160512_150411_dx-viral_khor&foto=KHO6338bb_Milo_Zeman_a_Radim_Panenka.jpg

Tento člověk svého času býval předsedou dnes již neexistující a Nejvyšším správním soudem rozpuštěné neonacisticky se vyjadřující a velmi xenofobně se tvářící Národní strany v Hradci Králové.

Národní strana byla zcela jednoznačně neonacistickou a již v letech 2005-2006 usilovala o sjednocení “pronárodních” stran a hnutí.

Ve svých prvopočátcích několikrát své názorové směřování Národní strana dokázala například ve volebních spotech, kdy v období premiérování Jana Fishera uvedla ve veřejnoprávní televizi volební spot, ve kterém nabízela konečné řešení cikánské otázky. Národní strana tak zcela veřejně navázala svou činnost na neonacistické plány řešení židovské otázky.

Mezi radikály se velmi často “filosofuje” o tom, zda Národní strana byla neonacistickou již od svých začátků. Někteří její bývalí členové se totiž vymlouvají na to, že v době jejich působení byla Národní strana jen extrémistickou, a nikoli neonacistickou. Jenže neonacistické kořeny Národní strany je možné vypozorovat již v samém prvopočátku. 

Kdo by chtěl, může se více o vzniku a minulosti Národní strany dozvědět více v článku z 22. června 2013.

Národní strana měla kromě politických cílů a plánů k dispozici polovojenské oddíly, před kterými Česko varoval v roce 2007 například bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič. Radikálové se oblékli do uniforem, do rukou vzali bubínek, vlaječky a hráli si na jakési novodobé obnovené esesáčky nechvalně známé z éry nacistického Německa. A právě v této straně byl v Hradci Králové Radim Panenka předsedou a je tedy možné předpokládat, že neměl žádné problémy se směřováním politické strany, ve které zastával alespoň na místní úrovni docela vysokou funkci.

Radim Panenka se podílel mimo jiné svou účastí na mnoha protiromských demonstrací. Například na jedné z nich 22. března 2008 byl dokonce před domem Národnostních menšin na Praze 2 jejím organizátorem. Panenka zde podle informací iDnesu u příležitosti demonstrování přečetl z papíru tento projev: “Jsme jedinými, kdo má odvahu vystoupit z šedivé masy a říct, že nebylo jen mrtvých z řady skinheads, zavražděných Cikány či jejich bílými přáteli, můžeme říct, že vrahy, násilníky, pedofily, devianty a sadisty bohužel najdeme mezi všemi migrujícími skupinami“.

Byla to vskutku ohavná slova odpovídající duchu politického světonázoru, k němuž se tehdy Radim Panenka otevřeně hlásil. S nástupem Miloše Zemana do funkce prezidenta republiky se Radim Panenka stal doslova dvorním Zemanovým novinářem. Muž s tak ohavnou minulostí se dostal blízko k populistovi z Pražského hradu, který si Panenkovu novinářskou činnost chválil. Tomuto človíčku totiž hradní ikona českých xenofobů dávala v rámci Parlamentních listů nejčastěji rozhovory.

Své politické angažmá v Národní straně považuje současný Panenka za chybu. Jeho názory se od té doby údajně posunuly jinam, a tak bychom si možná zcela naivně neměli dělat starosti s tím, jakými osobami se prezident státu obklopuje. Celá věc ovšem není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Mezi facebookovými přáteli má mnoho radikálně a prorusky zaměřených kontaktů.

Panenkovy názory jsou například na Twitteru extrémistické a naznačují, že směřují ke krajní pravici.

Ostatně, toto směřování je evidentní také v Panenkových článcích na radikálně se vyjadřujícím Euportálu, kam zmiňovaný muž také přispíval. 18. února 2013 zde napsal článek s titulkem: “Před tribunál v Haagu patří Bill Clinton, Madeleine Albrightová a další. Jinak jde o výsměch spravedlnosti.” 28. května 2015 zde vyšel Panenkův rozhovor s titulkem “Analytik: Je úchylné myslet si, že nás přistěhovalci milují, jsou to rasisti, kteří chtějí naše peníze a dcery” . Některé Panenkovy články jsou k dohledání také v Haló novinách, ve kterých předtím působil Jiří Ovčáček. V jiném Panenkově článku z 4.8.2016 na Eurábii.cz Radim Panenka opět mlží a lže. Dokonce nechybí ani islamofobně zabarvený a předsudečně zamýšlený obrázek, aby čtenář rozhodně ve sdělení netápal.

Zdroj: screenshot z Euportálu.cz

Národní strana ostře vystupovala vůči menšinám, lidským právům a Panenkovy články tomuto postoji naprosto odpovídají. Je to náhoda? Nebo Radim Panenka až tak moc nezměnil své názory z let 2008/2009, kdy působil v Národní straně?

Ale co byste očekávali od 1. zástupce šéfredaktora vylhaného média. Manipulace s fakty a nepravdy v Parlamentních listech hrají hlavní roli, a tak obyčejnému člověku nezbývá nic jiného, než věřit, že Miloš Zeman skončí a lidé jako Panenka se již více nedostanou k blízkosti prezidenta republiky.