Miloš Zeman si opět ve věci zákonodárných pravomocí protiřečí

Miloš Zeman si opět protiřečí. Cítí, že by nemusel v nadcházejících volbách stačit na své rivaly, a tak přichází s novými požadavky na posílení pravomocí prezidenta republiky. Tentokrát by zastánce obstarožní funkce měl mít právo navrhovat zákony tak, jak to dnes dělají poslanci. 

Průměrný fanoušek Milošovy cesty v politice je potěšen, zatímco jedinci s dobrou pamětí a schopností nalézt dřívější Zemanova vyjádření na internetu se smíchy popadají za břicho, protože populistický hlupák naslouchající například v Mostě slovům místních rasistů 11. června 2013 v Hydeparku říkal po sto dnech ve funkci něco úplně jiného.

Že by se názor ikony čecháčkovských xenofobů změnil doslova o 360 stupňů na konci mandátu, zatímco prezident na otázku Lukáše Dolanskéhoje něco, co byste chtěl, aby přímo volený prezident měl jiné pravomoci” na začátku prezidentské funkce odpověděl: “Budete se divit, ale ne. Já jsem uvedl, že jsem se tří svých pravomoci zcela dobrovolné vzdal a pokud jde o to. že bych požadoval například onu zákonodárnou iniciativu…Pane redaktore, k čemu by mně to bylo? Prezident přece musí získat hlasy poslanců, případné senátorů , aby jím navrhovaný zákon prošel. No, a když ty hlasy nemá tak zákon nezákon, iniciativa neiniciativa jeho zákon nakonec stejně Poslaneckou sněmovnou neprojde, čili daleko důležitější než zákonodárná iniciativa je přímé ovlivňováni občanů této země, aby bez ohledu na konkrétní politické strany, protože jejich programy si každý přečte, prosazovaly ty body, kterých jsem mluvil.

Vystřídala snad počáteční logika legislativního procesu úplně něco jiného? Zákonodárný proces je stále stejný a souběh událostí může být přesně takový, jak Zeman v červnu před čtyřmi lety říkal. Zákonodárná moc hlavy státu je zbytečná, ale v médiích i myslích potenciálních voličů milovníka alkoholu takový nápad vypadá neskutečně sexy…a o to jde především. Zeman potřebuje lidově řečeno otvírák, kterým by třeba i šokoval, a tak zbytečné rozšiřování pravomocí přijde jako pomocná berlička vhod.

Miloš Zeman v Hydeparku 11.6.2013

Aby toho nebylo málo, moderátor Lukáš Dolanský se Miloše po sáhodlouhém vyprávění, o tom že novopečený prezident nechce zákonodárné pravomoci, ještě svého hosta zeptá, zda je se svými stávajícími pravomocemi spokojen. Miloš Zeman s úsměvem na rtech odpovídá: “Ale já jsem spokojený, já jsem si nikdy nestěžoval na nedostatek pravomoci. Slyšeli jste to někdy ode mě?

Rozhodně v roce 2017 a také během předchozích období takové stesky nad nedostatkem pravomocí ze Zemanových úst zazněly mnohokrát. Na tomto je vidět účelovost prezidentova chování, kdy on sám zapomene na to, co před lety říkal. Fanouškovská základna stejně nemá tak velkou paměť a i kdyby ji měla, zemanovci mu změnu názorů dovolí, protože se přeci každý člověk s názory v čase mění…jen je na celé věci zábavné, že se kromě názorů Miloše mění také logická konstrukce nemající se změnou myšlenek pranic společného.

Kdyby si Putinův přítel myslel, že s chemtrails vyhraje prezidentské volby na celé čáře, začal by v médiích vykládat sáhodlouhé příběhy o tom, jak ty stopy za letícími letadly jsou nebezpečné a vytvářejí z lidí bezduché roboty. Naštěstí se blíží konec Zemanova období a je poměrně velká naděje, ze se na Pražský hrad dostane konečně někdo jiný nedělající České republice a Čechům doma i v zahraničí ostudu.

SDÍLET