Mayová s marxistkou na pravačce odhaluje svou bezradnost

Zatímco se eurofobové a milovníci krajní pravice radují z britského odmítání Bruselu, ze zdi při proslovu premiérky Mayové upadají písmenka slavnostního nápisu a ministr zahraničí musí vstát, aby nerozhodné političce podal větrový bonbon k utišení kašle. Britské odcházení je tragikomickou ukázkou nerozhodnosti a nepromyšlených tahů, se kterými si populistická vláda jednoznačně neví rady. 

Kdyby to všechno nevyšlo, je v seznamu úkolů další plán neplán, kdy si ostrovní království bude na veřejnosti hrát na suverénní stát, aby pokradmu v politických kruzích zodpovědné osoby připravily recept na dohodu s Evropskou unií. Mezi tím vším novináři zůstanou překvapeni z módního vkusu, jaký Theresa Mayová  na veřejnosti předvádí.

I když o tom česká média nepíší, ministerská předsedkyně pravicového kabinetu populistů se předvedla v rudě marxistickém světle, když na zápěstí celému světu nabízela ke shlédnutí náramek s portréty mexické marxistky, milenky Trockého a malířky Fridy Kahlo.

Zdroj? screenshot z přímého TV přenosu proslovu Mayové

Kočkopes je to vskutku jak vyšitý. Příznivkyně pravicového populismu s nenávistí vůči všemu bruselskému a uprchlickému se pokouší novinářské obci, ale také široké veřejnosti, vysvětlit svůj politický neúspěch předznamenající další hru na samozkázu, zatímco v módním, doplňku se na přítomné usmívá ze šperku osud výjimečné ženy, se kterou se rozhodně rodačka z Eastbourne nemůže srovnávat ani omylem. Pokud si odmyslíme komunistický zápach na osudu světoznámé Mexičanky, vystupuje do popředí úžasná ženská síla překonávající mučivé bolesti společně s těžkým vztahem s Diego Riverou a spletitými životními zákruty, s nimiž se český divák mohl seznámit například ve strhujícím filmu Frida z roku 2002. Salma Hayek svou roli zvládla doslova bravurně, když odhalila obyčejnou lidskost v jinak odporných politických názorech, jaké Frida dala najevo například na obraze “Autoportrét se Stalinem”

Zdroj: https://www.fridakahlo.org/self-portrait-with-stalin.jsp

Možná i proto se novináři a široká veřejnost ptají, co tím Theresa Mayová myslela? Chtěla snad autoportrétem Frídy dát najevo nějaký vzkaz britské levici? Kdyby premiérka nedostala během tiskové konferenci kašel, nikdo by si nevšiml toho, co má šéfka britského kabinetu na rukou. Obrazy Kahlo zažívají další obrodu, dostávají se do muzeí, vernisáží…módní návrhář Roland Mouret vychází ve své tvorbě z obrazů zmiňované a psychicky silné představitelky mexického feminismu. Byl snad tohle ten skutečný důvod, proč Mayová měla na pravém zápěstí ikonu mexických komunistů?

Možná politička náramek dostala jako dárek od někoho blízkého, a proto jej nosí, aniž by se nějak ztotožňovala s marxismem, nebo snad za pomoci šperku dávala náznaky dalšího politického dění širšímu okolí…možná Mayová chtěla všem za pomoci šperku s “retro” tématikou ukázat, že i ona je stejně silnou a na mužích nezávislou a tím pádem také schopnou rozlousknout oříšek Brexitu.

Ať je tomu tak, či onak, Frida Kahlo na pravačce předsedkyně britských pravicových populistů jen z ideového hlediska podtrhuje nesoulad, který se na Ostrovech nyní odehrává.