Kdyby si Paddock hrál na ultrawahhábistu, spustil by tsunami islamofobního šílenství

Stephen Paddock během nedělního útoku v Las Vegas zabil 59 lidí a dalších 527 zranil během několikaminutového řádění. Vrah desítek lidí byl postarším důchodcem z majoritní společnosti se zálibou v hazardu, a tak v médiích chyběly trapné spekulace o tom, zda čin vlastníka mnoha střelných zbraní není terorismem. Dokonce samotný prezident Trump vražednou misi důchodce komentoval jako čin šílence s mnoha problémy na krku.

Možná kdyby se jednalo o perverzi zástupce minority, Donald Trump by reagoval úplně jinak a média by se předháněla v teoriích o tom, jak moc velký teroristický čin byl v Americe v osudný okamžik spáchán a jak v rámci politického populismu promění dění ve Spojených státech amerických. Svět si ve jménu vyšších zisků a jednoduchých politických rozhodnutí navykl na zločin pohlížet ze hřbetu xenofobní příšery, kdy stejné zločiny mohou být vnímány a sledovány úplně jinak podle toho, kdo trestný čin spáchal.

Kdyby Paddock během střelby vykřikoval “Allahu Akbar” a otevřeně se hlásil k Islámskému státu, byly by novinové články plné islamofobních zrůdností a Donald Trump by do světa vykřikoval cosi o nebezpečném islámu, zákeřných muslimech, které je nutné z USA vystěhovat do jednoho a možná by se dostalo i na stíhačky, které by jako odplata mířily do oblastí okupovaných Islámským státem, protože exekutiva Bílého domu si nenechá nic líbit a Bakrovým lidem ukáže sílu, pokud chtějí skalní wahhábisté vraždit Američany přímo na americkém území.

Všude by se hovořilo o nutnosti prevence a zabránění radikalizace amerických muslimů, jenže když jde o člověka z řad minority nikterak napojeného na islám, nikdo se z oficiálních míst neděsí nad zvyšujícím se počtem supremacistických útoků, narůstajícím rasismem, nebo snad nad změnou zbrojních pravidel, podle kterých je možné zbraň pořídit doslova za hubičku. Donald Trump místo toho všeho národu a celému světu vzkázal, že není třeba zbrojní pravidla měnit, protože na takovou debatu nenastal správný čas.

Místo toho se hovoří o vyšinutém šílenci, jehož skutečné důvody zjišťují vyšetřovatelé, jako kdyby někdy opravdové pohnutky vrahů zajímaly novinářskou obec. Jindy se spekuluje a mává terorismem, zatímco dnes se prostě neví a stoicky čeká…a Donald Trump nevykřikuje populisticky do médií “já to říkal, muslimové jsou nepřátelé Ameriky” a čin Paddocka není považovaný za pokračování dalšího 11. září, kvůli kterému je třeba vytvořit vyšetřovací komise….

Nakonec Spojené státy americké mohou být rády, že si ten vrah z Mandalay Bay nehrál na muslima. Sice strohým vražděním vzal Trumpovi možnost k protimuslimským agitacím, díky kterým by získal popularitu na veřejnosti, ale na druhou stranu debilita islamofobního mámení zůstala spát, i když na Facebooku v nejrůznějších skupinách radikálové zkoušeli střílečce na koncertu nasadit islamofobní hábit, až to bylo opravdu směšné.

Ale oni islamofobové už ze své podstaty směšní jsou. Však jsou volným pokračováním antisemitismu, ze kterého ve své nenávisti vycházejí. Veřejnost by si měla konečně uvědomit, že terorismus je terorismem, ať ho páchá šílený ultrawahhábista, nebo šílený důchodce – možná katolík z majority. Terorismus je terorismem a USA by možná měly v Bílém domě místo krajně pravicových nápadů dát přednost nápadům na změnu legislativy v otázkách zbraní.