Ještě před šesti lety Miloš Zeman pokládal Babiše za nedůvěryhodného politika

Miloš Zeman nejspíš příští týden pověří Andreje Babiše sestavením vlády. Miliardář s pochybnou minulostí se díky tomu pokusí sestavit kabinet, ve kterém s největší možnou měrou bude prosazovat program svého politického hnutí. 

Postarší pán s hůlkou v ruce s nekonzistentními názory na svět, často uchylující se k politice populismu a krajní pravice volí sobě téměř rovného, aby si později mohl hrát na jednoho z hlavních hybatelů politického dění podzimních dnů roku 2017.

Zemanův názor na Andreje Babiše nebyl vždy kladný a tykačku u kávy předcházely osobní pochybnosti se zkušenostmi, kvůli kterým Miloš z Hradu označoval majitele Agrofertu  za nedůvěryhodného politika. Jako klasický příklad by mohla sloužit odpověď Miloše Zemana v roce 2011 na to, co si o Andreji Babišovi myslí.

Před šesti lety s plakátem zemanovců za zády tehdejší hvězdička SPOZ novinářům na tiskové konferenci sdělovala, že člověk, který chce být v politice úspěšný, musí splňovat tři kritéria: “za prvé nesmí krást; za druhé nesmí podrážet; a za třetí musí dodržovat uzavřené dohody“. Názor bývalého předsedy Velebovy partaje to byl bezpochyby správný a těžko byste našli někoho, kdo by s ním tehdy nesouhlasil. Jenže, jak se zdá, prezident republiky ze svých účelových zásad podstatně slevil, protože jinak by se kladně ke Slovákovi žijícímu v Česku nevyjadřoval a nechoval by k němu téměř přátelské city.

Miloš Zeman byl podle svých tvrzení osobním účastníkem při podepisování smlouvy v časech privatizace Unipetrolu, kterou Andrej Babiš údajně nedodržel. Velkopodnikatel slíbil, zavázal se k naplnění svých povinností podpisem pod kontraktem, aby následně podle slov expředsedy SPOZ nic nesplnil. Není divu, že prapodivné jednání byznysmena z Čapího hnízda bylo v Zemanových očích dostatečným důvodem k vyhlášení nedůvěryhodnosti Andreji Babišovi, jehož letos s velkým osobním pochopením stejný Miloš Zeman jmenuje s největší pravděpodobností předsedou Vlády České republiky.

Prezidentova mysl má velmi krátké trvání, když ve svých politických krocích zapomíná na to, podle čeho rozlišoval politiky na ty správné a špatné. Není divu, že se novináři, ale také široká veřejnost sami sebe ptají, zda zrovna předseda ANO 2011 je tou pravou volbou pro budoucnost České republiky, když člověk, jehož důvěryhodnost současná hlava státu před lety zpochybnila, je nyní katapultován do nejvyšších ústavních funkcí.