František Matějka se stébla chytá, a tak zkouší jako záchranu soutěž o zájezdy

František Matějka si možná na začátku své velmi krátké skoro politické kariéry myslel, že postačí zamávat odchodem z Evropské unie a úspěch se dostaví sám třeba v podobenství minimálně jednoho místečka v Poslanecké sněmovně.

Jenže realita se od radikálových snů totálně liší a voliči chtějí něco víc, než jen povídačky o Bruselu a o tom, jak je “český poslanec neschopný chudák, když musí naslouchat příkazům shora”. Pohádky o nadvládě cizích pánů mohou být pro ultranacionalisty lákavé, pokud je populista schopen reagovat také na všechny ostatní otázky, se kterými se v předvolebním období v médiích setkává. Průměrný nacionál totiž kromě nacionalismu potřebuje mít jistotu, že téměř politik dokáže vyřešit nejpalčivější problémy naivkova života.

František Matějka není dobrý rétor a nedokáže vést diskusi, pokud se tématika netočí kolem “zlořádného Bruselu”, na jehož bedra mostecký xenofob hodlá naložit tunu lží, polopravd a jinotajů z facebookových skupin účelových vlastenců. Průměrnému zájemci postačí zhlédnout předvolební okénko na Českém rozhlasu, kde leader Referenda o Evropské unii ukázal svou očekávatelnou neschopnost, samozřejmě fanoušky svalovanou na odporné jednání moderátora pořadu.

Vedení jmenovaného politického hnutí si velmi dobře uvědomuje, že neuspěje, a proto se na poslední chvíli, dva týdny před volbami, pokouší o poslední politický záškub ve formě soutěže, kdy se alespoň před očima svých donátorů hnutí Referendum o Evropské unii pokusí o “nakoupení” části voličů ochotných se vyblejsknout s pohledem kvůli výhře jednoho z pěti zájezdů.

Ta degradace musela nevyhnutelně přijít. Eurofobové podle rozhlasového vystoupení předsedy nestarající se o otázky zdravotnictví, školství a dalších odvětví dohodli s Českou poštou rozeslání 4 870 000 pohlednic do celé České republiky. Díky tomu ve schránkách přibude další veteš, kterou stejně většina adresátů vyhodí do koše, protože jim další reklama půjde krkem. Z těch několika milionů se nakonec vrátí jen velmi slabé množství neznamenající ani omylem hlas ve volební urně navíc.

Fotky zúčastněných budou umístěny v galerii, kde vyhraje zájezd jen ta s největším počtem hlasů. Fotek je tam prozatím k 10.10.2017 nahráno jen 21, z nichž velká část je projevem satiry a neschopného umění v grafickém editoru. Na fotkách Bělobrádka s Babišem je zcela jasné, že jde o fejkovou záležitost.

Alespoň člověk vidí, že neúspěšní a neschopní jsou právem díky svým pochybením a trapnému populismu vyšachováni z dalšího dění. Místo nějaké soutěže by František Matějka a spol měl vysvětlit, co se děje s transparentním účtem hnutí, a proč se na něm objevují milionové částky, a pak během několika dnů zase mizí.