Facebook právem zrušil stránky Bloku proti islamizaci

Facebook se konečně pochlapil a po týdnech upozorňování konečně dal všem lidem za pravdu, že stránka nenávistného Bloku proti islamizaci nemá co dělat na sociálních sítích. Stejně na většině zveřejňovaných příspěvků byla k vidění pouze nenávist, fanatismus, hoaxy a slovní útoky vůči vyznavačům Koránu.

Projekt Jany Volfové zcela jasně porušoval zásady, podle kterých je možné zakládat a provozovat stránky. Krajně pravicová scéna využívá k rozšiřování svých nenávistných ideologií Facebooku. Proto je správné, pokud správci v centrech znemožní vítačům rasismu a náboženské nenávisti rozšiřování zhoubných teorií, protože opravdu takové chování na síť rozhodně nepatří.

Lidé by si neměli plést právo na svobodu slova s právem na rozšiřováním rasismu, náboženské nenávisti a nejrůznějších nahnědlých ideologií. Tam, kde jsou omezována základní práva ostatních, tam také není možné hovořit o svobodě slova. Facebook by neměl ani omylem Bloku proti islamizaci navracet zpátky jejich stránky, protože pokud chceme demokratickou společnost, nemůžeme nechat ostatní, aby vyzývali veřejnost k nenávisti vůči předem vybrané skupině obyvatel, jakou byla v případě Bloku proti islamizaci muslimská komunita v Česku, antifašisté, nebo zastánci multikulturalimu.

Pokud uzavírání a odebírání profilů a stránek krajní pravice přivede radikály na konkurenční ruský vKontaktě, tak je to jenom dobře. Extrémisté sice “vyhrožují” přechodem, ale vcelku sami velmi dobře vědí, že na ruské obdobě Facebooku mají lidově řečeno po ptákách, protože tam ani omylem nemají šanci oslovit miliony Čechů jinak komunikující na projektu Marka Zuckerberga……pokud by skutečně valná většina radikálů zmizela z Facebooku, pročistil by se prostor a z očí by zmizela otravná reklama tu tam lákající na příspěvky plné nenávisti.

Z jednotlivých komentářů je vidět, že milovníci krajní pravice neví, která bije. Dokonce si ani neuvědomují, že by ve “zlatých osmdesátkách” žádný internet neměli.

Je fajn, že Facebook reaguje na podněty uživatelů, ale bylo by ještě lepší, pokud by administrátoři zasahovali vůči radikálům mnohem rychleji a pružněji. Existuje ještě mnoho protofašistických projektů, které by bylo třeba na Facebooku odstranit. Dobrým nástrojem je organizované upozorňování. na kterém se podílí naštěstí mnoho odpůrců krajní pravice.

Pokud chceme lepší svět, je nutné všemi dostupnými prostředky začít ve virtuálnu, protože pak i v té realitě xenofobové ztrácejí na síle. A o to jde především.