Založí šéfka AfD Franke Petryová novou politickou stranu, nebo hnutí?

Krajně pravicové a jednoúčelové politické projekty jakým je například Alternativa pro Německo(AfD) trpí svou nestálostí a velmi často se vlivem vnitřního pnutí a mnohdy také zásluhou nezájmu okolí rozpadávají do menších celků, až časem prostě a jednoduše zaniknou úplně. 

Alternativa pro Německo se svými 12,6 procenty získala poměrně značný úspěch, ale i tak rasisty a ultranacionalisty milovaní odpůrci Benešových dekretů a základních lidských práv zažívají dětskou nemoc, jež dávno předtím zničila nejednu radikální politickou stranu nebo hnutí.

Franke Petryová na tiskové konferenci, během které novinářům oznámila, že nebude jako poslankyně členkou poslanecké frakce AfD

Šéfka AfD Frauke Petryová, jež v rámci předvolebního zápasu klidně nechávala slovně střílet do uprchlíků, po vyhlášení volebních výsledků stačila na tiskové konferenci světu oznámit den po volbách, že nebude členkou poslaneckého klubu známých radikálů, protože se názorově rozchází s mnoha vlivnými lidmi z vedení. Na vině byl nejspíš rozkol mezi Petryovou a Meuthenem, s nímž se černovlasá xenofobka pohádala v minulosti hned několikrát. Ostatně, je veřejným tajemstvím, že to uvnitř alternativců skřípe delší dobu a hádky jsou za zavřenými dveřmi častější, než bychom očekávali.

Svým rozhodnutím Freuke Petryová zaskočila své spolustraníky, protože není zcela běžné, aby předsedkyně politického hnutí, jež se poprvé ve své existenci dostalo do parlamentu, opustila loď, zůstala poslankyní a odmítla vstoupit do poslanecké frakce AfD. Svým počínáním udělala radost odpůrcům německé krajní pravice, protože odchod šéfky z budoucího poslaneckého klubu je zároveň dalším ideovým oslabením AfD v očích veřejnosti.

Aby toho nebylo málo, vrabci na střeše si cvrlikají o možné budoucí politické straně, se kterou Petryová možná od července 2017 počítá jako se záložním řešením.  Na internetu je od 3. července 2017 na Frauke Petryovou registrována obsahově prázdná webová adresa dieblauen.de. Upozornil na to na svém twitterovém profilu německý novinář Udo Stiehl.

Teoreticky by to mohlo znamenat, že radikálka z Drážďan dopředu počítá s politickou stranou, hnutím Modrých, pro kterou předem připravila místečko na internetu. Možná už předem předsedkyně jedné z nejznámějších německých islamofobních hnutí, stran a spolků počítala s tím, že v období voleb vnitřní rozpory dosáhnou nejvyšších hodnot, a tak v rámci dieblauen.de vytvoří absolventka Univerzity Göttingenu nový poslanecký klub, do kterého nalanaří další poslance AfD blízké názorově i osobnostně k Petryové.

Takový krok by byl alespoň z letmého pohledu v rámci demokracie a ochrany lidských práv vítanou souhrou, protože by tím mohlo oslabit to, co nebude mít podle slibů CDU/CSU a SPD příliš velký vliv na německou státní politiku. Možná v následujících hodinách a dnech Frauke Petryová překvapí veřejnost s odhalením jejího politického projektu, který minimálně v hlavě připravovala v pozadí.