Kde jsou politici v Památný den romského holokaustu?

2. srpen je Památným dnem obětí romského holokaustu. Nikdy bychom neměli zapomenout na zavražděné, utýrané, mučené, perzekuované, ponižované, jež byli odsouzeni k smrti jenom pro svůj etnický původ. Nacismus s českým fašismem ukázal čeho je schopný. Lidské životy neznamenaly vůbec nic, protože se staly obyčejnými statistikami…jakýmisi čísly v kolonkách režisérů a posluhovačů továrny na smrt.

Řádění fanatiků přežila jen desetina českých Romů. Bezejmenné osudy komunisty opomíjených a fašisty zatracovaných nesmí být nikdy zapomenuty. Zvláště, když se na hrůzách minulosti podílela druhá republika fašistického Česko-Slovenska a později také Protektorát, který často k utiskování, zatýkání a převážení do nacistických koncentračních táborů v záležitostech Romů sahal velmi často z vlastní iniciativy.

Druhý srpnový den je svým způsobem velmi smutný okamžik nejen díky vzpomínkám na děsy minulosti, ale také díky politické neangažovanosti, kdy prezident republiky, ministři, zástupci vlády tak nějak kašlou na pietu, pietní připomenutí obětí a projevení úcty k obětem českého fašismu a nacismu obecně. V Letech u Písku, nebo v Hodoníně u Kunštátu nepromlouvaly politické špičky státu. Nikdo nepronesl proslov a dokonce nedošlo k žádné pietní akci, kterou by přenášela Česká televize, nebo některá jiná celostátní televizní stanice.

Každý může vzpomínat ve svých srdcích, Židovská obec v Praze vyvěsila romskou vlajku na průčelí své budovy, někteří poslanci na Twitteru a jiných sociálních sítích projevují svou sounáležitost vzpomínkou na oběti romského holokaustu, ministr kultury Daniel Herman jak sám říká “položil duchovní květinu v kapli Nostického paláce”, ale to je asi tak všechno. Premiér Sobotka si na oběti holokaustu Romů nevzpomněl ani na sociálních sítích…..Pro nejvyšší politickou honoraci není holokaust jako holokaust, i když vláda dojednává snad do zdárného konce odkup velkovepřína v Letech u Písku.

Přes jednotlivé kroky stále oficiální místa odmítají veřejně projevit úctu k romským obětem holokaustu. Na zlu se podíleli někteří Čechoslováci s posvěcením nejvyšších míst, a tak je politicky zvláště v předvolebním období roku 2017, když nikdo nepromlouvá a prezident rtepubliky hloupě žvatlá k podpoře čecháčkovských individuí, které hlava státu potřebuje pro svou následující kandidaturu.

Památný den obětí romského holokaustu je smutným svědectvím, ve kterém český fašismus je naprosto stejně nebezpečný, jako ten německý nacismus, který sloužil domácím fašistům za vzor. Nikdy více bychom neměli připustit, aby se opakovaly hrůzy minulosti. Holokaust není neopakovatelnou událostí. K holokaustu může dojít kdykoli a bohužel, v zahraničí k holokaustům dochází, viz Barma a jiné státy světa.

Nesmíme nikdy více připustit, aby se holokaust znovu opakoval na území České republiky. Proto bychom měli zůstat na pozoru před projevy čecháčků ukrývajících fašismus za umaštěné verze vlastenectví, které se skutečným vlastenectvím nemají vůbec nic společného.

Památný den obětí romského holokaustu zcela správně každému z nás říká, že je třeba všemi legálními formami bojovat vůči čecháčkům, neofašismu, neonacismu a dalším ideálům xenofobní společnosti, protože když to neuděláme, zcela jistě se holokaust minulosti bude znovu opakovat, zatímco se čecháčkové organizující se na sociálních sítích v uzavřené i otevřené skupiny budou radovat z kralování hesel “Čechy Čechům”.