Chtěli v Rojavě postavit polní nemocnici, ale doplatili na své amatérství

Kdo by neznal případ dvou Čechů zadržených Tureckem za jejich blízkost ke kurdským milicím. Miroslav Farkas podle některých zdrojů dříve sloužil v jednotkách Francouzské cizinecké legie a zcela jistě věděl, jak se chovat v krizových situacích a válečných oblastech.

Měl patřičný výcvik a vyznal se ve zbraních. Facebookový profil zmiňovaného muže je plný nejrůznějších příspěvků z oblasti Blízkého východu, kdy sám sebe na některých fotkách zvěčnil v uniformě kurdských milicí a v ruce na jedné z nich třímá těžký samopal.ashampoo_snap_2016-11-21_12h16m15s_011_

Fotografii autor doprovází slovy: “V Rojavě se každý usmívá, neboť tam problémy neřešíte tak jak tady v České Republice. Zde by vám doktor mohl předepsat leda jen antidepresiva“. Výmluvný komentář s neméně výmluvnou fotografií nestranného pozorovatele přivádí k myšlenkám na to, jak se v té Rojavě řeší problémy…….je snad receptem na složité záležitosti ve válkou rozbouřeném Iráku pouze kvér s náboji? A byl by schopen a ochoten Čech z fotky bojovat v nějaké z ostrých akcí?

Ještě nedávno, 12. října 2016 Markéta Všelichová a Miroslav Farkas pořádali v Děčíně přednášky o Rojavě a válce Kurdů proti ISIS, zatímco dnes sami čelí v diktaturním Turecku trestu za službu v kurdských milicích. Jak se zdá, autostop s letenkou za pár kaček a dále busem až k hranicím není zase tak výhodným způsobem cestování na Blízkém východě, jak se mohlo původně zdát.

Markéta Všelichová pomáhala Kurdům v boji, zatímco se její přítel přímo účastnil bojů s Kurdy a v hlavě si sumíroval plány na shromáždění peněžních prostředků na postavení polní nemocnice v Rojavě. Alespoň tak komentuje 18. října 2016 přítomnost svého kamaráda v oblasti Janusz Konieczny.

ashampoo_snap_2016-11-21_12h03m03s_010_

Ještě před několika měsíci bylo jasné, kdo Farkas s Všelichovou jsou a co v oblasti dělají. Oba dva na to byli hrdí a stejně tak jejich přátelé. Nikdo se tenkrát nezaobíral detaily, co přesně znamená účastnit se bojů. Postačila image odbojných a nebojácných hrdinů odhodlaných postavit se Islámskému státu, zatímco nyní po zadržení mileneckého páru dochází k popírání, ve kterém Markéta Všelichová nebyla členkou kurdských milicí a působila tam jen jako pozorovatelka a vlastně se ani neúčastnila bojových akcí, když jenom strážila kontrolní stanoviště a nic víc……….kličkování je vzhledem k situaci pochopitelné, avšak dosti matoucí.

V médiích se o mužské polovičce zadržovaného páru hovoří také jako o fanatikovi, který šel s romantickou vizí bojovat s Kurdy proti islamistům……..ve společenství Kurdů se přinejmenším jako fanatik Farkas vyjadřoval, i když takový způsob chování může být pouze účelovým jednáním při setkání s válčícími Kurdy, u kterých je všeobecné známý fanatický postoj k celé problematice, kdy střet s nepřítelem je považovaný za skvělý zážitek dne.

Během celovečerní debaty s kurdskými bojovníky Čech přišel s nápadem vytvořit v Rojavě polní nemocnici, protože tam žádná nebyla.

ashampoo_snap_2016-11-21_12h34m18s_012_

Bohulibý úmysl byl místním prezentován jako ultranacionalistické vzplanutí, protože “i ty stromy v okolí vyrostly z proudu krve Kurdů”………..z pohledu Evropana je to velmi zvláštní druh uvažování. Nicméně, desputace kdesi tisíce kilometrů daleko byly myšleny vážně. Na Facebooku existuje stránka na sbírku finančních prostředků pro vznik nemocnice v Rojavě. Na transparentním účtu u FIO banky je k 21. listopadu 2016 nashromážděno na 41 464,37 Kč. Je to sice málo, ale zároveň je to kepší, než nic.

Fotografie na sociálních sítích přímo nenaznačují, že by se Miroslav Farkas zapojoval do nějakých bojů……to ovšem neznamená, že se jich nezúčastnil. Historky o přidělených cigaretách nepřímo říkají, že Farkas byl mezi Kurdy něco mnohem víc, než jen nějaký sympatizující cizinec z Evropy.

V noci ze 4. na 5. listopadu 2016 se Markéta s Miroslavem rozhodli přejít hranice z Jordánska do Sýrie, kde je také poprvé zatkli. Farkas na svém facebookovém profilu posléze napsal

ashampoo_snap_2016-11-21_13h48m42s_003_

Zatčení je neodradilo a zkusili to znovu, až je opět Jordánci zadrželi a odvezli rovnou na letiště s příkazem vrátit se zpátky do Česka. Poslední fotku, kterou Farkas zveřejnil, je ta z letiště v Amánu.

ashampoo_snap_2016-11-21_13h53m01s_004_

Protože neexistuje přímé letecké spojení mezi Amánem a Prahou, mohla milenecká dvojice odletět některým spojem z Turecka. Oba dva velmi dobře věděli, že se Erdoganovu panství mají vyhnout obloukem, přesto místo odletu z Istanbulu, nebo Ankary odcestovali autostopem na východ země, kde se chtěli pokusit o další překročení hranice do Sýrie. Farkas si s Všelichovou doslova říkali o nějaké potíže. V policejním státě, ve kterém panuje výjimečný stav, je téměř nemožné, aby si policie nevšimla skupinky cizinců cestujících směrem k syrským hranicím. Z celé cesty mladí lidé na sociálních sítích podávali reporty a vůbec se netajili kladným vztahem ke kurdským Lidovým obranným jednotkám. Není divu, že oba dva byli nakonec zadrženi. Navíc u nich byly nalezeny předměty spojující Čechy s organizacemi, jež jsou v Turecku považovány za teroristické.

Ruku na srdce, kdyby Kurdové nesloužili po boku Západu, nebyly by jejich nacionalistické skupiny vymazané z evropského seznamu teroristických organizací, protože se v Evropě podle tvrzení Europolu spojovaly s místními teroristy a nejrůznějšími extrémisty. Nehledě na to, že se Kurdové na Blízkém východě dopouštějí, tak jako další bojovníci v oblasti, válečných zločinů vůči civilistům – viz. zprávy Human Right Watch a Amnesty International.

Pokud se potvrdí, že Miroslav Farkas s Markétou Všelichovsou bojovali v iráckých kurdských jednotkách, tak i zde se tímto činem dopustili trestného činu, protože irácké kurdské ozbrojené složky jsou součástí irácké armády a nikdo z jmenovaného páru nedostal prezidentské svolení ke službě v těchto jednotkách. Ideologické křepčení nad tím, že bojovali proti Islámskému státu je naprosto zbytečné.

Miroslav Farkas společně s Markétou Všelichovsou k celé problematice přistupovali lehkovážně a zcela zbytečně riskovali, přestože věděli odkud se dá celkem bezpečně do Sýrie dostat. Není jasné, proč tito mladí lidé mířili do Turecka, protože sami velmi dobře věděli, že za služby v Lidových obranných jednotkách půjdou do vězení jako teroristé, i když se de facto žádného terorismu nemuseli dopustit.

V České republice se na případu zviditelňují některé osobnosti, které by raději měly mlčet. Řeč by mohla být například o Yektovi Uzunoglu, který v médiích perlí o tom co se v případu zadržovaných Čechů stane. Přitom je to právě Uzunoglu, kdo se na kurdské otázce zviditelnil prohlášeními o tom, jací jsou Kurdové hrdinové, když bojují jako jediné pozemní síly proti Islámskému státu. Konvičkovi následovníci se tvrzení chopili po svém a Kurdy rázem považovali za bojovníky proti islámu. Na propagačních materiálech místních islamofobů byly z kurdských bojovnic vytvářeny nebojácné amazonky……a to vše za odmítání reality, která na Blízkém východě panuje.

Před tureckým zadržením 9. listopadu 2016 Farkas na svém profilu zveřejnil, co má připravené ke vzniku nemocnice v Rojavě

ashampoo_snap_2016-11-21_15h15m50s_008_

Z určitého úhlu pohledu je škoda a velká chyba, že milenecký pár byl zadržen, protože vysněná polní nemocnicemohla opravdu vzniknout. Turečtí vyšetřovatelé to mají díky Facebooku jednoduché. Vyšetřovatelům postačí nahlédnout do jednotlivých příspěvků a je hned jasno. K odsouzení mohou přišpět i samotná slova blízkého přítele Konieczneho, jež pravidelně přítelovu činnost ideologicky komentoval.

O ideologii není nouze v dalších komentářích. Facebookový účet “Zprávy z Kurdistánu” ztrácí jakoukoli věcnost a pouze přes kopírák opisuje kurdský fanatismus a nadšení pro boj, což není vůbec dobře.

ashampoo_snap_2016-11-21_15h57m57s_010_

Z určitého úhlu pohledu je to tragikomické, když jedna strana popírá zapojení do válek, zatímco jiná se válečnými zkušenostmi mužské polovičky zadržovaného páru chlubí. Díky amatérství a neprofesionalitě Farkas s Všelichovou skončí na několik let ve vězení, zatímco stejná neprofesionalita situaci přihoršuje rádoby ultranacionálními prohlášeními. Místo zájmu o osudy dvou mladých lidí je příběhu podsouván mučednický etos nadnárodních zájmů, kdy je mnohem důležitější vznik Kurdistánu nad životy lidí. To je poněkud smutné svědectví……jen jestli iráčtí Kurdové souhlasí s požadavky syrských Kurdů……o tom se fanatický příspěvek Zpráv z Kurdistánu nezmiňuje.

V podobném koloritu se na sociálních sítích vyjadřují někteří lidé. Postačí jim vějička islamistů s vybájenou pověstí o odhodlaných obráncích a předem vytvořený názor je na světě. Snad celý případ skončí dobrým závěrem a oba dva budou doma v České republice. Ale k takovému konci bude dlouhá cesta s mnoha vypjatými zápletkami a ještě více hysterickými příspěvky na sociálních sítích.