Američtí rasisté nesouhlasí s odstraněním symboliky otrokářství, proto páchají terorismus

Městem Charlottesville v americké Virginii zmítají pouliční nepokoje poté, co místní neofašisté vyrazili do ulic a jejich odpůrci jim v tom zcela správně brání. Prostranství před místní univerzitou je svědkem smutných událostí, kdy po dlouhé době krajně pravicoví extrémisté coby řidiči sebevražedných aut najíždějí ve městě do svých odpůrců. 

Supremacisté toužící po obnově otroctví a rasové segregace zase jednou potvrzují, že jsou to především oni, kdo se ve Spojených státech amerických dopouštějí zločinů terorismu. Je až k neuvěření, kde se najednou může vzít tolik zloby ochotné povraždit kohokoli, kdo nesouhlasí s teoriemi o nadvládě bílého muže nad ostatními v okolí. Situace v oblasti opravdu houstne, a tak není divu, že guvernér Terry McAuliffe vyhlásil výjimečný stav, který bohužel zatím téměř ničemu nepomohl.

Zdroj: Twitter

V sobotních podvečerních hodinách 12. srpna 2017 najel útočník do hloučku nejprve povolené a následně městem zakázané akce odpůrců neofašistů, vrazil do dalšího auta, a pak začal rychle couvat. Při této vražedné misi zanechal na zemi jednoho mrtvého a dalších devatenáct zranil. Teroristou za volantem byl podle policejních informací dvacetiletý James Alex Fields Jr. z Ohia, který je nyní obžalován z vraždy druhého stupně. Podle veřejně dostupných informací se jedná o muže nedávno zaregistrovaného jako republikán. Šéf charlottesvillské policie Al Thomas médiím sdělil, že útok automobilem do davu lidí nebyl náhodný, ale předem připravený, takže se oficiálně jedná o čistý akt terorismu. Je zajímavé, že média nešťastný sobotní okamžik terorismem nenazývají, i když by z věcného hlediska měla.

Supremacisté milující bílou doprovázení rasisty z Ku-Klux-Klanu potvrzují pravidla odporných statistik teroristických útoků, ve kterých se sebevražedných ataků nedopouštějí muslimové, ale představitelé místní krajně pravicové scény.

Den předtím městem zahájili pochod taktéž v podvečerních hodinách s loučemi v rukou neofašisté protestující proti odstranění vlajky s konfederačním křížem, kterou kritici označují za symbol rasismu a otrokářství. Pohled na extrémisty zvláště Evropanům připomínal hodiny dějepisu, kdy se Mnichovem a dalšími částmi tehdejšího světa pohybovalo podobné defilé esesáků doprovázených bubínkem a píšťalou k dokreslení obludné atmosféry. Dění ve virginském městečku nemělo daleko k podobné anabázi, ve které “bílá Amerika” s apartheidem představují hlavní nosnou zeď shromážděných neonacistů a rasistů.

Zdroj Twitter

Dav loučemi vystrojených krajně pravicových rasistů popěvujících si xenofobní písničky za pochodu během svého defilé napadl nedaleko místního parku před univerzitou početně menší shromáždění antifašistů spojujících své ruce podél sochy Thomase Jeffersona. Došlo k bitce. Odpůrci radikálů neměli kam jít, protože neofašisté je obklopili, začali nejdříve vyhrožovat a nadávat, aby následně své ideové odpůrce počastovali několika ranami. Naštěstí střet rozehnala policie dávkou pepře. Pošuci s xenofobií se považují za dokonalé křesťany, ale tito lidé s rasovými předsudky rozhodně žádnými skuteční křesťané být nemohou, protože by se chovali úplně jinak a nemohli by být tak bezohlednými.

Jako ikona amerických neonacistů v místních televizních zprávách při zmínce o pochodu s pochodněmi v ruce zůstal mladík s nenávistným výrazem ve tváři.

Zdroj Reuters

I když by se mohlo zdát, že jde o fotku z natáčení nějakého filmu s válečnou tématikou, rozhodně tomu tak není. Jedná se o studenta virginské univerzity na Facebooku vystupujícího pod jménem Peter Cvjetanovic.

Jak komický dokáže být tento svět. Extrémista odmítající uprchlíky, Afroameričany, homosexuály, cizince obecně, odpůrce čehokoli, co není katolické, je ve skutečnosti, soudě podle příjmení, synáčkem někoho s neamerickým, možná balkánským, nebo východním příjmením. Raději se studentík měl věnovat svému oblíbenému wrestlingu a hrám na Facebooku. Tak by alespoň nesloužil světu jako klasický příklad rozzuřené tváře amerického neonacisty.

Opět se potvrdila dávná pravda, že například zažraným demonstrantem proti uprchlíkům a Afroameričanům je ten, u něhož bychom mohli nalézt uprchlické kořeny u jeho rodičů, nebo prarodičů. Komické na celé věci je také to, že tento muž toužící po bílé Americe neovládá svůj vlastní mateřský jazyk, když neumí pořádně napsat “virginia”

Ale na druhou stranu, pokud se podíváte na písemné projevy českých neonacistů, tak u nich také narazíte na problémy s gramatikou a pravopisem obecně. V tomto případě se Peter Cvjetanovic nijak nevymyká řadě ultranacionálů ochotných přispět násilím k ochraně jinak pokleslých a nepřátelských hodnot, ke kterým bezesporu symbolika otrokářského Jihu z let 1861 – 1865 patří. S odstraňování konfederačních praporů se v USA zcela správně začalo poté, co střelec v Charlestonu v Jižní Karolíně zavraždil 9 Afroameričanů a tato praxe se neonacistům nelíbí, a tak organizují masový odpor, do kterého zatahují účelové milovníky historie, ve které je symbolika konfederace považována za historický údaj a nikoli za symboliku otroctví, za které by se mohly Spojené státy americké po právu stydět.

Někteří účastníci pochodu s loučemi dokonce hajlovali. Jasnější zprávu o své identifikaci skutečně nemohli

Zdroj Twitter

Následující den, v sobotu dopoledne akce neonacistů a jejich stoupenců pokračovaly shromážděním nazvaným Sjednoťte pravici. Tentokrát se jednalo o protest vůči odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho, jež je v Arkansasu, Alabamě a Mississippi oslavován ve stejný den jako bojovník proti rasismu Martin Luther King.

Mimochodem, jen pro připomenutí, generál Robert Lee v roce 1852 zdědil po tchánovi šedesát otroků, ke kterým se podle vlastních slov adresovaných manželce choval krutě : “Černoši se zde mají nesrovnatelně lépe než v Africe, morálně, sociálně a fyzicky. Tuhá disciplína, které jsou vystaveni, je nezbytná k jejich poučení jako rasy a doufám, že je to připraví a dovede k lepšímu životu. Jak dlouho toto jejich podmanění bude nutné, je známo a řízeno pouze moudrou a Milosrdnou Prozřetelností

Místní neonacisté obhajují otrokáře a rasistu. Dopolední demonstrace se opět neobešla bez násilí, když se do sebe pustili neonáckové a jejich odpůrci. Obě skupiny na sebe křičely, házely lahve s vodou a stříkaly z pepřových sprejů. Nakonec došlo i na pěstní potyčky, jež v podvečerních hodinách vyústily v nešťastný, na začátku článku vzpomínaný teroristický útok autem, při kterém zahynul člověk.

Bohužel, i když jsou shromáždění neonacistů ve městě zakázány, k potyčkám stále dochází a radikálové mermomocí chtějí dokázat, že mají navrch. Extrémisté si pořizují umělohmotné štíty, se kterými útočí jak vůči svým odpůrcům, tak vůči zasahující policii. Bylo by fajn, kdyby se situace uklidnila, ale prozatím nic nenaznačuje, že by se mělo něco obrátit k lepšímu. Bylo by také správné, kdyby se Trump vyjádřil konkrétně k činům místních neonacistů a také k tomu, co si myslí o symbolice, kterou používají. Obecné odsouzení rozhodně nestačí.