Pozůstalí zastřeleného mladíka žádají respektování soukromí a distancují se od jakýchkoli shromáždění

Koncem měsíce května se odehrála na chomutovském sídlišti Písečná velmi smutná tragédie, při které byl zavražděn střelcem mladý muž. O incidentu jste se mohli dočíst například na Hrebenar.eu, kdy jsme odmítali rozšiřující se rasismus i vzápětí se objevující lži pokoušející se o vytváření teroristy z oběti vraždy. 

Internetem začaly takřka vzápětí kolovat lži podporované a vytvářené krajně pravicovými fanatiky, mezi které patřil proputinovský Aeronet i chomutovská verze Deníku.cz, která rovnou ze severočeského předměstí vytvářela div ne sicilské Palermo začátku devadesátých let, kde smrt s krádeží a nejrůznějšími půtkami čekají doslova za rohem. Ve skutečnosti je sídliště Písečná klidným, pokojným a bezpečným místem, jako jakékoli jiné místo v republice.

To se jenom radikálové snaží tvrdit opak, když vytvářejí doslova za chodu své vlastní Potěmkinovské vesničky, protože široké okolí, například na sociálních sítích, chtějí přesvědčit o tom, že rahowa – rasová válka namířená na romské spoluobčany, má své ideové opodstatnění, když na severu na okraji Chomutova jsou bílí lidé terorizování Romy. Proto se radikální sprosťáci přidávají do debat na Facebooku, zatímco všechny své odpůrce častují nejrůznějšími vulgaritami. Své si k tomu přidávají také někteří romští ultranacionalisté, kteří se chovají jako jejich přebělení kolegové a vyvolávají zcela zbytečně za pomoci dezinformací chaos, protože se naivně myslí, že přišel jejich čas růstu a parazitování na případu, který prošetřuje policie, a který ještě zdaleka není uzavřený.

Prozatím je velmi dobře, že je střelec, o kterém se éterem nesou nejrůznější zvěsti typu jedna bába povídala, za mřížemi, a že čelí obžalobě z vraždy. Snad také za svůj zločin dostane odpovídající trest.

Není správné, pokud kdokoli na tomto smutném příběhu o smrti mladíka parazituje, protože tak se zachová pouze nelidská hyena, kterou bezesporu jsou některá xenofobní média společně s radikály, ať už jsou z jakéhokoli pomyslného tábora nesnášení. Není proto divu, že rodina, pozůstalí ve veřejném prohlášení otištěném například na serveru Romea.cz, jakémsi otevřeném dopisu směřují k veřejnosti svou výzvu, které je třeba zatleskat, protože odráží to, co je skutečně důležité. Jakákoli shromáždění, po kterých někteří lidé volají, jsou v rozporu s názory a přáními pozůstalých a je nanejvýš správné, že přesně toto pozůstalí ve svém prohlášení zdůrazňují, protože jediné  co je důležité, je policejní vyšetřování, soud a následně potrestání muže, který neváhal a legálně drženou zbraní zbavil mladého člověka života.

OTEVŘENÝ DOPIS POZŮSTALÝCH MLADÍKA ZASTŘELENÉHO NA SÍDLIŠTI PÍSEČNÁ:

V sobotu 27. května zemřel při střelbě v Chomutově náš milovaný syn, bratr, partner a přítel. Jako jeho příbuzní a nejbližší prožíváme v tuto chvíli obrovský zármutek. Žádáme proto veřejnost, aby respektovala naše soukromí. Novináře chceme poprosit, aby nás nekontaktovali a dopřáli nám klid.

V současné době probíhá intenzivní vyšetřování. Chceme věřit, že policie dělá svou práci, jak nejlépe může a případ bude brzy objasněn. Proto Vás žádáme o trpělivost a ohleduplnost. Nejrůznější spekulace, které se o případu momentálně šíří, vyšetřování nepomáhají a nám způsobují jen další bolest.

Touto cestou bychom také chtěli sdělit, že nesouhlasíme s demonstracemi a dalšími akcemi, které mohou být v reakci na sobotní událost svolány. Neuskuteční se pod našim jménem. Jejich organizátory vybízíme, aby projevili zemřelému úctu a od svého záměru upustili.

Veřejnost i média chceme také požádat, aby nebyla naše rodina s těmito iniciativami nijak spojována. Domníváme se, že demonstrace, pochody a shromáždění mohou v současné chvíli situaci jen zbytečně vyhrotit a rušit smutek za zemřelého. Také v den pohřbu žádáme o ohleduplnost. S našim milovaným bychom se chtěli rozloučit v klidu, jen za přítomnosti rodiny a nejbližších přátel.

SDÍLET