Odznak s “ANO” v minulosti znamenal vládu jedné strany nacistů

Ano, zítra může být lépe. S tímto a mnoha dalšími podobnými hesly vstoupila do politického dění v minulosti leckterá politická strana usilující o tyranii a vládu jedné strany. Pamětníci z předválečných časů by se možná při pohledu na logo Babišova hnutí mírně vyděsili.

Nepřehlédnutelný souhlas ve stranické grafice by postarší ročníky zavedl do volebního roku 1933, kdy Hitlerova NSDAP usilovala o hlasy voličů a zároveň prosazovala ve společnosti referendum o vládě jedné strany. Nacisté všemi směry podporující vůdcova přání na ulicích nosili na klopě odznaky s jasně viditelným “ANO”.

Každý, kdo měl tento odznak vypadl ze zorného pole hnědých a černých košil, které se během razií městy vyhnuli těm, kdo odznak třímali na svých kabátech. Bylo to první veřejné rozlišení ve Výmarské republice těsně před zavedením Hitlerovy krutovlády. “ANO” dokáže být silným argumentem, a proto každý, kdo “ANO” na kabátě neměl, mohl být terčem krutých výpadů a snad ještě krutějších “přesvědčovacích” praktik milovníků hákového kříže.

Souhlas s diktaturou, antisemitismem a rasismem začínal ve svých základech s obyčejným “ANO” na klopě. Odznak jinak podružného významu představoval mnohem víc, než si tehdejší Němci mysleli. V rámci předvolební nacistické agitace se za pomoci předvolebních předmětů rozlišovalo na ty, kdo budou stranou pronásledovaní a také na ty, kdo se nemusejí zdánlivě obávat o svůj osud, protože souhlas se zkázonosnými myšlenkami Hitlera přináší naději na život bez kopanců, pokud podporovatel NSDAP nepůjde a nezastane se těch nebožáků pod ranami ozbrojenců Hitlerovy kohorty.

Možná bychom se mohli poučit z chyb minulosti, protože obyčejné “ANO” na klopě může milionům přinést smrt, zkázu a třeba i omezení lidských práv, protože si to podporovatelé rasistů a populistů přejí. K zániku demokracie a lidských práv dochází postupně za pomoci salámové metody, a proto bychom měli být citliví na jakékoli náznaky přivádějící diktaturu do našich životů.