Jalové zbrojní dodatky jsou výsledkem předvolebního soupeření mezi ANO a ČSSD

Nedávné hlasování ukázalo, že ve Sněmovně sedí pouze devět rozumně přemýšlejících zákonodárců, zatímco ostatní dávají přednost nacionalismu a xenofobním bojůvkám před ochranou demokracie. Dvanáctka uprchlíků je přeci velkým ohrožením, před kterým musejí poslanci ochraňovat národ.

Co na tom, že si neofašistické bojůvky budou díky jedné větě v ústavě připadat jako spása vlasti…partaje ztrácejí před volbami hlasy, a tak si zbrojením vytváří ministr Chovanec zkratku v segmentu voličů, o které potápějící partaj stojí především. Sobotkova vnitrostranická pozice není nikterak růžová, a tak není divu, že do popředí vystupuje Foldynova, Škromachova a Chovancova klaka následovaná ukecaným ministrem zahraničí, který sem tam dá najevo ochotu být demokratem, antizemanem, aby následně přitakal na protiuprchlickou vlnu, po které se veze značná část Lidového domu.

Bude zábavné sledovat, jak politici zareagují na komentáře novinářů upozorňující, na to že ani ústavní změny nevyvazují republiku z unijních závazku a celé parlamentní kolečko bylo tím pádem zbytečné. Návrh ústavní novely o zbraních je jen předvolební divadlo nebezpečně si zahrávající s ústavou a ústavním pořádkem. Zbraňovou novelu označovali její podporovatelé za symbol a také tím neschopným symbolem bez náplně zůstane. Ústavní novela je nekoncepční a vytváří v očích práva neznalých dojem, že se repubůola brání Unii, čímž ČSSD s dalšími stranami vytváří klamné zdání vytvářející radost zejména hloupým eurofobikům.

Veřejnosti se vzdalující politická strana hodlá s ústavními “dodatky” lézt do zadků ultranacionalistů a nacionalistů, na které povětšinou kašlala. Už to samo o sobě ukazuje v jak těžké pozici se ČSSD nachází. Stranický zápas ČSSD s ANO ubírá další díl demokracie, zatímco samotné Babišovo politické hnutí s demokracií zatočí po parlamentních volbách. Poslanec za TOP09 Marek Ženíšek patřil k devítce nesouhlasejících a celou iniciativu ministra Chovance kvitoval trefným komentářem: “Pan ministr opakovaně selhal. Nejenom on, ale celá vláda nepochopila za čtyři roky, že Evropská unie funguje způsobem, že musím pro své návrhy sehnat partnery a nějakou podporu a nejenom říci ne, přijet domů, udělat tiskovou konferenci, a pak kvůli tomu měnit ústavu“.

Tahle vláda skutečně mnohé nepochopila. Místo jednání a humanismu dali podobně jako opoziční Černochová u ODS a vládní Chovanec přednost brakovým fotkám s pistolemi v rukou, až si člověk připadal jako v sedmdesátých letech chilské diktatury, kdy bylo zcela běžné, když politik na veřejnosti postával se zbraní v ruce a tu a tam z ní pro potěchu okolí vystřelil.

Právě v tento okamžik uvidíme, jak veledůležitý senát je. Přijetí, nebo nepřijetí dodatků Ústavy ČR nyní leží na bedrech senátorů, kteří mohou poslaneckou iniciativu odmítnout. Protože dnes je dána jakási virtuální pravomoc držitelům zbraní a zítra mohou vzniknout lidové milice, což by se zcela jistě ANO i KSČM tuze líbilo. I proto je třeba zabránit iniciativám poslanců přinášejícím staré sny a touhy diktatur do prostředí 21. století.