Minidemonstrace na Letné byla ukázkou ubohosti české xenofobní scény

Demonstrace pořádané českou xenofobní scénou přitahují stále méně lidí. Extrémisté na internetu svolají akci, lidé se do ní hlásí, a tak si organizátoři zcela naivně myslí, že díky virtuálním účastníkům nebude na místě k hnutí. Realita je ovšem o něčem naprosto jiném. 

Typickým příkladem by mohla být demonstrace na Letné z 8. května 2017, kdy by si zdatný počtář na papíře vystačil se čtyřiceti, možná padesáti čárkami na papíře. Zamračené nebe s deštěm naznačovalo ducha pořádané akce, kdy ani tři zastřešené stánky nepomohly k vábení příznivců rasismu a neutuchající lásky k Putinově impériu.

Akce s názvem “Demonstrace na obranu vlasti, míru, pravdy a spravedlnosti” pořádaná rusofilním xenofobem Janem Dlouhým odstartovala ve dvě odpoledne a končila za tři hodiny později. Byla to taková přehlídka skalních fandů nacionálního bolševismu, neofašismu a náboženské nenávisti, kdy se skupinka stálých podporovatelů sešla, aby si zde mimo jiné poslechla svého flašinetářského umělce v trikotu proruského Řádu národa Josefa Zicklera.

Dlouhého řeč byla jako přes kopírák. Obsahovala islamofobní klišé, lži navozující strach z neznámého i hloupé hoaxy, jejichž pravdivost byla na sociálních sítích vyvrácena snad milionkrát. Podobné to bylo s hosty promlouvajícími za mikrofonem. Jejich složení se třeskutě podobalo ze setkání podporujícího Trumpa s Putinem.

Mezi posluchači nechyběli ani rasisté z virtuálního spolku Mladých vlastenců zastoupených předsedkyní Michaelou Homolkovou, jejíž neschopnost hovořit německy nedávno pobavila v Drážďanech, když se tato mlaďounká zrzka pokoušela po boku Černohorského v němčině promlouvat k přítomným německým neofašounkům.

Zábavný byl také pohled na Obrtela, který v malém hloučku postával ve své uniformě, čímž na okolí působil docela komicky. Mužík třesoucí se ve svých projevech na ozbrojenou revoluci postává v nezájmu velkých davů, zatímco svou mysl uklidňuje selfíčky s návštěvníky chabě navštěvované demonstrace……..alespoň bude na Facebooku na co vzpomínat, když už snažení rádoby zorganizovaného Dlouhého nevyšla.

Ředitel pardubické záchranky Marek Obrtel během noční služby sepisující a pilující svůj proslov následujících několik minut věnoval trošku jinému tématu s vojenským nádechem, jemuž jako doklad pravdivosti posloužila slova generála Svobody upravená tak, aby přesvědčila přítomné k boji vůči blížícímu se válečnému konfliktu, o kterém extrémistická scéna básní dnem i nocí. Alespoň se lidé dozvěděli, že Národní domobrana touží býti vzdělávací institucí přinášející zultranacionalizovaná fakta do reality každé omladiny. Když už si ozbrojenkářští fanatici nejsou jisti aktivními členy, mohou motat hlavu těm, na které mají po mentální stránce. Přeci jen dětská duše se oblouzní mnohem snáze, než mozky dospělých lidí.

S přesolenými hodnotami čecháčkovství mohli návštěvníci oblažit svou mysl nákupem perníkových srdcí v nedalekém stánku. Nacionalismus bývá častým zdrojem výdělků, a tak není divu, že si nějaký bezejmenný stánkař pod modrou plachtou přijde na své. Milovníci masa si za šedesát korun mohli koupit tučnou klobásku, kukuřičný klas, nebo párek v rohlíku a nadšenci účelového vlastenčení se mohli těšit na písničky Tomáše Ortela, který na akci také vystoupil. Skladba odrhovaček odpovídala kvalitě celého aranžmá, kdy Hnídek neopomněl na revoluci, ve jménu které také složí další z písní.

Kromě demagogie linoucí se z úst řečníků k lidem promlouvaly neméně hloupé transparenty například o exekutorech a justiční mafii.

Značná část ultranacionalistické scény bývá plná nezodpovědných zadluženců, a tak zajisté podobné floskule plné justičního zlořádu udělají návštěvníkům zadobře. Třeba takový Jirka Černohorský se čtyřmi exekucemi na krku by mohl vyprávět…….a kdo by přeci jen nesedl na led konspiračním teoriím o mafiánských soudech, je konzumentovi trapností nabízena teorie o tekutém odpadu přicházejícím ze sousedního Německa. Dlouhého představivost má tragikomické momenty a právě rádoby ekologická vložka o zákeřných Němcích je jednou z nich.

Pozornému návštěvníkovi neunikne hraná scénka, kdy radikál pobíhá po pódiu s kartonem upozorňujícím na Českou televizi a její politicky laděný diskusní pořad Otázky Václava Moravce, zatímco promlouvající host se ubohými replikami snaží o dehonestaci nenáviděného veřejnoprávního média……..tak nějak vypadá pokleslá zábava ultranacionálních luhů a hájů.

Primitivní extrémisté rozdávají virtuální ceny s anticenami, kdy například Naxera projevuje svou neschopnost a trapnost tím, že si rýpne do památky Václava Havla. Jak neskutečně vlastenecké a odvážné. Jednu z anticen nejprolhanějšího fekálisty prý získal nějaký pan Hřebenář. To je velmi vtipné a ukazuje to na duševní touhu extrémistů všude cpát diakritická znaménka, i když příjmení dotyčného je úplně jiné.

Sečteno a podtrženo, radikální scéna pesudovlastenců v několika desítkách návštěvníků zase jednou ukázala, jakou ubohou a zároveň demagogickou dokáže být. Zkrátka, demonstrace na Letné byla ukázkou skomírající tragikomické scény, na které těží ultranacionální vykukové, jakým je například bývalý člen neonacistické kapely Conflict 88.