Útočníkem na autobus fotbalového týmu je Němec s rusko-německým občanstvím

Možná si vzpomenete na nedávný útok na klubový autobus Borussia Dortmund, kdy tři exploze poničily na dvou místech zmiňovaný dopravní prostředek a zranily tak několik fotbalových hráčů. Vedení týmu nakonec rozhodlo o odložení chystaného zápasu a v médiích to ševelilo o dalším teroristickém útoku, který měl snad provést nějaký islamista……nikdo neměl jasné důkazy o viníkovi, přesto si společnost jela svou podle zásad naučených předsudků. 

Když poblíž nejsou usvědčení viníci, okamžitě se sáhne po tom, co je naučené. Večer ve zprávách vidíte islamofobní příspěvky, politici hovoří o teroristech, a tak je velmi jednoduché vycucat si z prstu dalšího jakoby džihádistu, na kterém bychom mohli demonstrovat správnost nenávistných myšlenek. Španělský obránce Marca Bartru skončil po vysypání několika okenních tabulek v nemocnici, a tak debata na sociálních sítích odrážela atmosféru sdíleného strachu a obav, ve kterém i ta nejzatracenější duše nalezne uplatnění.

Zkrátka, nastražená výbušnina v nedalekém křoví byla opět dostatečnou holí na pověstné komentátory z řad ultranacionalistů a populisticky píšících novinářů vyhledávajících mezi řádky informace o napojení na tzv. Islámský stát, který se s oblibou sobě vlastní hlásí téměř k čemukoli, co se v Evropě stane. Internetové debaty pod zpravodajskými příspěvky doslova vyhnívají pod hnědými slovíčky, kdy o rasismus, kulturní šovinismus a islamofobii není žádná nouze.

Neosobní fejkové účty nejspíš na internetu snesou cokoli. Hlavně, že se rozšiřuje nenávist, i když v ten okamžik ani vyšetřovatelé nevěděli, kdo je útočníkem.

V úvahu připadal terorista, levicový, nebo pravicový extrémista……přesto všichni přemýšleli pod vlivem svých často virtualizovaných běsů o jednom jediném viníkovi. Internetoví kecalové zase jednou ukazují ohavnost svých myslí, kdy čecháčkova kultura i přes svou tupou nahnědlost zůstává hlasitější, než všechno ostatní. Xenofobii a rasismu napomáhaly zkratkovité zprávy médií, když veřejnost informovaly o tom, že mezi podezřelými je Iráčan napojený na tzv. islámský stát. Zvláště, když v blízkosti místa výbuchu policie nalezla několik dopisů začínajících okřídlenou hláškou “Alláhu Akbar”……

Všichni to brali za hlavní a bezvadnou informaci, i když policie jasně říkala, že viníka v ten okamžik nezná, zmiňovaný Iráčan může být s největší pravděpodobností nevinný a vyšetřovatelé pouze prošetřují všechny možné stopy. Jenže, jak to nejčastěji bývá, detaily pod čarou čecháčkovští xenofobové nevnímají a raději si hledí tučných títulků, protože ty musejí stoprocentně říkat pravdu, která se hodí do nejrůznějších příspěvků na osobních účtech, nebo uzavřených skupinách, kde se najdou i tací, kteří by všechny muslimy preventivně zastřelili, vyštvali, nebo nahnali nejradši do uranových dolů. Praxe stalinistů není proradikálně smýšlejícím cizí.

Skvělá práce vyšetřovatelů útoku na autobus Borussia Dortmund nalezla skutečného viníka. Není jím muslim, ani človíček pocházející z Blízkého východu. Jedná se o 28letého muže s německo – ruským občanstvím.

Elektrikář z teplárny v Tübingenu chtěl svým útokem ovlivnit cenu akcií, protože si myslel, že po útoku jejich hodnota klesne a on na tom všem vydělá.

Konečná cesta vedla k německo – ruskému občanství……..pokud by tohle všechno ti ukřičení komentátoři věděli, nazvali by útočníka atentátníkem a počastovali by ho také těmi expresivními výrazy o “čmoudech, uprchlících a muslimských teroristech”? Pravděpodobně nikoli, protože čecháčkovstí ukřičenci často přátelící se s neonacistickou a neofašistickou scénou žijí ve falešných snech o všeslovanském bratrství, kde putinovské Rusko představuje ochranitelského hegemona a Rusové jsou bratrští přátelé, na které se nehodí ony nahnědlé nadávky.

Bombový útok skutečně to, co si útočník přál…….ale poloviční Němec a poloviční Rus v jedné osobě klidně pro svůj mamon a chuť zbohatnout obětoval životy ostatních. Investoval na nákup akcií 79 000 eur a kdyby vše dobře dopadlo, mohl získat až 4 miliony. Exploze tří výbušnin ukrytých v křoví při silnici mohla někoho zabít, ale to útočníka nejspíš vůbec nezajímalo. Hlavně, že na bankovním účtě přibude peněz a všechno ostatní zůstává pasé. To je trošku smutné.

To, že někde v blízkosti trestného činu trčí na silnici, nebo za křovím dopis s okřídlenou a všem známou, téměř mýtickou hláškou, to ještě nemusí znamenat, že autorem psaní a útočníkem jsou islamisté. Neúspěšný “akcionář” se za pomoci košilatých výrazů nejspíš snažil zmást policii tím, že jim předhodil všem známý scénář o islamistickém útoku. Odborníci společně s vyšetřovateli poukazovali na to, že jde o falzum a autorem psaní není islamista, ale některá média si vedla svou a na sociálních sítích se odehrávala doslova bouře nesmyslů.

Příklad útoku na autobus fotbalového týmu jasně ukazuje, jak snadno někteří lidé naskočí na jednotný scénář sdílené nenávisti a sdílených obav………útočníci se naučili odklánět pozornost na islamofobní mámení, proto si hrají na to, že jejich čin má “na triku” například tzv. Islámský stát.

Na to bychom neměli zapomínat především. Navíc Islámský stát je uskupením hlupáků, kteří se přihlásí v Evropě k čemukoli násilnému, protože se vždy najde dostatek médií rozšiřujících informace o podílu Islámského státu na konkrétním příkladu násilí a teroru.

Strach a nenávist jsou špatnými sluhy, protože ve své nevědomosti a zaslepenosti napomáhají hodnotám, na které bychom měli raději zapomenout. Proto bychom měli při posuzování nešťastných událostí vycházet z faktů a nikoli dojmů a nepřesných podezření.