Pavel Bělobrádek: od omluvy ke zřeknutí se podpory nepracujícím matkám samoživitelkám

Lidovci s úspěšností sobě vlastní ukazují svým potenciálním voličům, proč by je neměli volit. Kdesi v mírnějším světle podupává rasistický Čunek, zatímco v popředí se do objektivů kamer usmívá mužík, který se ještě před více jak deseti lety na svém idnesovském blogu doznal k lásce k rasistickému Orlíku, jako kdyby bylo správné snít o své budoucnosti coby skinheadská hvězdička nových časů. 

Člověk by téměř zapomněl na Bělobrádkovu nahnědlou životní etapu, kdyby například fotografie s předsedou Moravanů nenapovídala cosi o tom, že prastaré myšlení o kulturním šovinismu a podpoře ultranacionalismu nejsou věcí minulosti. Slavný mužík z koaličního kabinetu má, jak sám říká, hodně blízké názory s předsedou politické strany, jež na svých facebookových stránkách nemá problém přirovnávat Moravu k asijskému Tibetu.

Jako kdyby Češi na Moravě vraždili tamní inteligenci a zakazovali propagaci moravanství. Při takovém souznění mezi Bělobrádkem a Hýskem, by zcela určitě nejednoho zvědavce zajímalo, jaké názory předseda koaliční strany vlastně má…….podle současného předsedy lidovců není Čunek rasistou, i když nejeden Čunkův komentář, například o romských spoluobčanech, říká něco úplně jiného. Je snad xenofobie namířená na minority něco naprosto normálního?

Objevuje se znovu v Bělobrádkově mysli prastaré uvažování třicátníka s oblibou naslouchajícího popěvkům Dana Landy a nahnědlého Orlíku? Potom skutečně není divu, že předseda KDU-ČSL nevidí v chování hejtmana Zlínského kraje nic škodlivého, vůči čemu by se měl ohradit, nebo snad pro co by měl politika sedícího na několika židlích hnát ke zodpovědnosti a třeba veřejné omluvě. Žlutavá esence lidovecké politiky se oddaluje delší dobu od křesťanské tváře křesťanských zásad, zatímco se v některých projevech vedení strany přibližuje k rádoby konzervativním světonázorům, kde není nouze o myšlenky odporující zásadám potřeb obyčejného moderního člověka 21. století.

23. dubna 2017 se Pavel Bělobrádek vymezuje ve studentské zpravodajské zpravodajské části E15, The Student Times, vůči Čunkovým nenávistným slovním projevům směřujícím k Evropské unii a odpovídá na otázky týkající se mimo jiné také problematiky výživného, na které uvnitř partaje není zcela jednoznačný názor.

http://student.e15.cz/q-a/pavel-belobradek-nektere-cunkovy-vyroky-o-eu-mohou-byt-dusledkem-nedostatku-informaci-mozna-i-vzdelani-1331569

Nadpis článku napovídá, že předsedovi KDU-ČSL jde v první řadě o omluvnou formu, kdy Jiří Čunek některé své názory vůči Bruselu vytváří z nedostatku informací, nebo snad nedej bože z nedostatku vzdělání…takže každý, kdo podivného lidovce osočuje z propagace krajně extrémistických a nenávistných postojů je totálně mimo……tímto svým komentářem společník Gazdíkova STANu dává najevo, že partaj není schopna do vysokých míst nasadit kvalitní a erudované politiky, kteří by byli alespoň vědomostně a informačně na přijatelné úrovni. To je velmi smutná zpráva od někoho, kdo se v parlamentních volbách, podobně jako v těch krajských, znovu hlásí o voličovu přízeň, a kdo do vysokých politických funkcí posílá na kandidátních listinách své uchazeče o moc.

Rozhovor ve The Student Times je poměrně dlouhý. Jeho autorkou je Terezie Kosíková. A kdyby se Pavel Bělobrádek nedopustil v jedné z několika otázek argumentačního faulu, zůstala by žena sepisující rozhovor s předsedou KDU-ČSL v naprosté anonymitě. Pavel Bělobrádek totiž na dotaz: “Ženy samoživitelky jsou však jedna ze skupin, které jsou nejvíce ohroženy chudobou, což vyplývá i z výzkumů.” odpověděl: “No tak si musí najít jiného chlapa.

Odpovědi místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se chytily Novinky.cz a celou záležitost takříkajíc mediálně rozmázly. Proč by také ne, když odpověď týkající se zálohového výživného a žen samoživitelek byla mírně řečeno nestandardní. Alespoň si po pěti měsících po vytvoření svého twitterového účtu mohla Terezie Kosíková “postěžovat” na Novinky.cz a jejich touhu vytvořit si “otvírák” z jejího rozhovoru pro The Student Times.

https://twitter.com/tereziekos

Celé to vypadá tak trošku komicky, kdy “rozmáznutí rozhovoru” v konkurenčním médiu donutí novinářku na Twitteru vytvořit první příspěvek zrovna o svém počinu a reakci konkurence. Alespoň mladá majitelka účtu na jedné ze sociálních sítí díky tomu získala několik followerů…no co, každý nějak v tom virtuálním prostoru začíná, že?

Pod samotným článkem na Novinkách.cz Terezie Kosíková reaguje v komentáři ještě důrazněji.

https://twitter.com/PavelBelobradek

Bělobrádek tam toho říká spoustu (zdůrazňuje třeba proevropský postoj)“, tak proč by se měl někdo vzrušovat jednou otázkou a odpovědí? No, třeba proto, že to tak u rozhovorů bývá. Pokud zpovídaná osoba “zavrávorá”, řekne v něm něco nestandardního, poté je povinností ostatních novinářů a médií na takovou chybu poukázat třeba bez ohledu na další otázky a odpovědi. Zvláště, pokud se k politikově faulu nevracejí a nesnaží se o další vysvětlení.

Byl rozhovor s předsedou lidovců vytvořen na zakázku? Měl sloužit k propagaci KDU-ČSL a jeho předsedy? Pokud nikoliv, tak proč se autorka rozhovoru rozčiluje nad tím, že se média chytila jednoho politikova “zakopnutí”, když je v článku mnoho informací, mimo jiné také zmínka o proevropském tónu? Po zmiňovaném komentáři na Novinkách.cz jsou takové pochybnosti zcela na místě, i když jsou tak trochu zbytečné, protože o ty tu nejde ani náhodou.

Pavel Bělobrádek na svůj argumentační faul urážející všechny matky samoživitelky spolu se všemi ženami v okolí reagoval po svém. Takřka celý den virtuálně bruslil. Dokonce pokračoval ve svém ideovém směřování, když ženám reagujícím na jeho odpovědi z rozhovoru jednoduše vzkazoval “a někdo vám bráni najít si partnera?

V takovém úhlu pohledu skutečně Bělobrádkův názor na ženu a její přístup k zakládání vztahů a rodiny vypadá dost žalostně. Jako kdyby partnerství někdo předem zakládal a plánoval podle výše majetku partnera…nicméně, po několikahodinovém lavírování se politik za své faux pas omluvil.

Mohlo by se zdát, že se jedná o mužné a čestné rozhodnutí, kdy vysoce postavený politik uzná, že se mýlil a klidně svůj omyl – špatně pochopenou nadsázku – vysvětlí sezdané, nesezdané, nebo třeba i samoživitelce. Pozornému divákovi ovšem v Bělobrádkově omluvě neunikne redakcí Hrebenar.eu zažlutěná část o tom, komu KDU-ČSL dlouhodobě poskytuje podporu.

“KDU-ČSL dlouhodobě svými opatřeními podporuje každého pracujícího rodiče.”

 To je jasný vzkaz všem nepracujícím matkám samoživitelkám pečujícím například o zdravotně postižené, nebo nějak jinak znevýhodněné děti. Podobně na tom jsou maminky na úřadě práce, kterým jejich bývalý manžel, přítel, zkrátka otec dcery, nebo syna neplatí výživné. Všem těm Pavel Bělobrádek zcela nepokrytě ve své omluvě vzkazuje, že s nimi KDU-ČSL tak nějak dlouhodobě nepočítá.

Je takovýto postoj v souladu s křesťanskou morálkou a křesťanskými zásadami? Co by na to všechno řekl Ježíš Kristus, kdyby si přečetl Bělobrádkovu omluvu? Pomáhat trpícím, nebo těm, kdo trpícím pomáhají je přeci křesťanskou povinností……nebo je tomu úplně jinak? KDU-ČSL by měla jako lidovecká politická strana ulehčovat život nejen handicapovaným, ale také těm, co o handicapované pečují. A jak všichni nyní v Bělobrádkově příspěvku vidíme, KDU-ČSL podle předsedových slov v případě nepracujících rodičů nic takového dlouhodobě nedělá…….a těmi nepracujícími rodiči klidně mohou být již zmiňované maminky samoživitelky, nebo nezaměstnaný rodič dlouhodobě pečující o nemocné dítě.

To je velmi smutné a volič by si takového přístupu ke společnosti měl jednoznačně všimnout.