Úsvitáři se raději zdrželi v hlasování, místo aby požadovali po Babišovi vysvětlení jeho financí

Většina poslanců by ráda projednávala Babišovy obchody, dluhopisy a další finanční transakce, které ministr financí udělal. Ve vzduchu visí totiž podezření z daňových podvodů, zatímco samotný Babiš na jednání parlamentu  nepřichází a sebe sama v médiích staví do pozice oběti, které chtějí kolegové uškodit.

Je to tragikomické divadlo, ve kterém si předseda ANO 2011 myslí, že stojí nad zákonem, a tak nemusí parlamentářům vůbec nic vysvětlovat. Zábavné je sledovat reakce jednotlivých zákonodárců, kteří sice před televizními kamerami mají plnou pusu o transparentní vládě, boji proti korupci a daňovým podvodům, ovšem pokud dojde na pověstné lámání chleba, je všechno úplně jinak.

Typickým příkladem by mohli být zástupci krajně pravicového a populistického politického hnutí Úsvit – národní koalice, která se ve valné většině v případě hlasování o tom, zda se má sněmovna zabývat Babišovými financemi a jeho jednokorunovými dluhopisy, raději se ve valné většině v hlasování zdrželi.

Neřekli ano, dokonce ani ne….prostě nechtěli na danou problematiku odpovídat, protože si možná v hloubce mysli sami vzpomněli na Víta Bártu nonšalantně přešlapujícího v pozadí celkem nepřehledného a netransparentního politického hnutí. Jediný, kdo se rozhodl pro projednávání Babišových dluhopisů a jeho finančních operací na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, byl poslanec Augustin Karel Andrle Sylor. David Kádner byl v hlasování omluven.

Bude zajímavé sledovat demagogické vytáčky jednotlivých parlamentářů, jak se na sociálních sítích budou snažit vymluvit z toho, že právě v osudný okamžik nehlasovali pro vysvětlení možných daňových úniků, kterých se teoreticky Andrej Babiš mohl svými machinacemi dopustit. Zábavné a stejně zajímavé je chování nezařazeného a k Okamurovi stranicky patřícího Radima Fialy, který se raději k hlasování vůbec nepřihlásil, a tak se zachoval ještě hůře, než úsvitáři, kteří alespoň národu nepřímo sdělili, že chtějí ve věci zachovat neutrální stanovisko a nezajímá je zjišťování pravdy, natož nějaká transparentnost v české politice.

Krajní pravice kromě talentu předkládat demagogické, xenofobní a rasistické návrhy zákonů opět ukazuje, jak moc je neschopnou a prakticky nedělá to, co předem oznamovala. Jak nepřekvapivé a zároveň očekávatelné. Podobných “kontroverzních” hlasování probíhalo v minulosti jak u Okamury, tak u Úsvitu. Oba dva extrémistické, k fanatismu přímo i nepřímo nabádající politické subjekty si v tomto nemají navzájem co vyčítat.