Týden s prezidentem byl extází populismu, demagogie a poklesu žurnalistiky

Čecháčkovští neofašisté, milovníci nacionálního bolševismu, rasisté, islamofobové a vůbec všichni příznivci krajně pravicové politiky nejspíš zažijí během sledování “Týdne s prezidentem” na Barrandově velmi silný orgasmus. Hvězdička extrémistů promlouvá na předem připravené otázky, zatímco manželka hradního kancléře společně s šéfredaktorem Týdne zpovídají hlavu státu.

Vzhledem ke kandidatuře Miloše Zemana na prezidenta republiky, je možné dvacet pět minut trvající relaci považovat za součást prezidentské kampaně. Zatímco ostatní kandidáti musejí za peníze sponzorů a své vlastní finance pořádat setkání s občany, bývalý předseda a zakladatel SPO takové kejkle s penězi dělat nemusí. Má totiž kromě jiného, celostátně působící televizní stanici, jež hravě zastane roli demagoga. V tištěné formě se nabízí Týden.cz, který mnohokrát předtím propletením novinářských týmů dokázal, že stojí po boku prozemanovských médií.

Zatímco čtveřice jakoby náhodně zpovídaných spoluobčanů klade na hlavu státu jednotlivé dotazy, člověk se chtě nechtě přichytí, jak vzpomíná na dějinné události, kdy Rudé právo účelovou lží a zkreslením přesvědčuje čtenáře o tom, jak správný, silný, statečný a lidumilný otec budovatel pečuje o své ovečky. Demagogie ve čtvrt na devět zažívá svátek, zatímco se raketovou rychlostí zvyšuje sledovanost jinak upadajícího média. Ti, co Zemana nesnáší, se podívají na hru o inrerview a nadšenci SPO potěší svá srdéčka. To je také jeden z hlavních cílů, proč takový typ pořadu míří na obrazovky několik měsíců před začátkem prezidentského volení.

Oblek, kravata, dokonce ani honosné prostředí Pražského hradu neukryjí nahotu a bizarnost názorů, které Miloš Zeman ve své řeči nosí. Přicházejí dotazy skvěle padnoucí do úst milovníka pálenky, aby se následně rozjela kantáta pod vedením Mynářové a Koláře. Cíl je předem jasný. Volič musí být ošálen, Zeman se pokouší udělat lepším, i když ukazuje docela úspěšně, že se nemění ani náhodou.

Kolářova mluva připomíná stalinistického pisálka, který se zuby nehty snaží pošpinit účelovými floskulemi vládu Bohuslava Sobotky. Hned v úvodu přichází řeč na nemocniční poplatky, protože prezident je jejich zastáncem a značná část novin, internetových deníků a především zájmová skupina potenciálních voličů na sociálních sítí, měla Zemanovi za zlé, že je asociální, když i po důchodcích chce stovku za den pobytu ve špitále. Postačí umně podaná otázka s ještě vyšperkovanější a předpřipravenou odpovědí, kdy se divák dozví o tom, že poplatky by měly výjimky, do kterých by patřili třeba důchodci, nebo zdravotně postižení. Od teď snad utichnou ty tíživé hlasy v Zemanově hlavě napovídající výsledky plné krachu a nikdy nenaplněných snů o dalším životě za státní peníze.

Švenkováním kamery z jedné strany na druhou je na první pohled viditelná reklama ve formě nonšalantně položených tří výtisků Týdne…to aby všichni předem věděli, kdo za tím vším mediálně stojí. Alespoň si fanoušci extrémismu trošku vylepší náladu po včerejším debaklu Wilderse v Holandsku. Kromě příspěvků o muslimské světovládě tolikrát se podobající upgradovaným idejím antisemitismu na sociálních sítích přijde na řadu oslavný tón požadující co nejdelší vládu Zemana, protože jedině takto si pohrobci prastarých nenávistí přijdou na své.

S ujištěním, jak je to s nemocničními poplatky přichází glorifikace Andreje Babiše. Člověk doslova nevychází z údivu čeho všeho je Kolář schopen. S “ojebáním státu” použitém v trošku přesoleném vyjádření předsedy vlády, přichází demagogicky podané větičky, kdy divák musí, aniž by stoprocentně chtěl, přijít na to, že ten kabinet je vedený neschopným idiotem a ten idiotský předseda socanů zcela zbytečně démonizuje Babiše, když daňové úniky může páchat prakticky každý.

Poslanecká sněmovna požaduje, aby Andrej Babiš vysvětlil své finanční machinace, zatímco v Kolářově pojetí ministr financí jako dobrý politik otevíral silnici. Jak troufalé a nedemokratické bylo, když Kalousek požadoval vysvětlení doposud tragikomicky vykládaného příběhu…..Miloš Zeman by na schůzku poslanců přišel a řekl by tam svůj názor, zatímco jedním dechem dodává, jak troufalé bylo, když bod určený ke schválení nebo neschválení nesl cosi o daňových podvodech Babiše…právě v tento okamžik demokracie dostává na frak, když se hlava státu de facto zastává ministra financí, jež z podivných financí nakoupil korunové dluhopisy, později mlžil a novináři naznačují, že by to všechno nemuselo být v souladu se zákonem.

Ano, korunové dluhopisy nakoupily stovky subjektů, mezi kterými byl například Valenta z Parlamentních listů, jež “daňově optimalizoval” podobně jako Babiš. Ovšem je prezident republiky tady od toho, aby se zastával někoho, kdo je podezřelý z daňových úniků? Délka prostoru k Babišově problematice napovídá, že Zeman společně s Týdnem stojí o to, aby se veřejnost dozvěděla, že prezident stojí za Babišem, se kterým některé předvolební statistiky počítají jako s budoucím premiérem. Miloš Zeman předem počítá s tím, že značná část jeho voličů sáhne po ANO a jejich populisticko-xenofobním programu přesně ušitém na choutky sociálně slabších a frustracemi obdařených voličů.

Dokonce přichází čas na bonmoty a i ten Kryl bude znásilněn v předtočené extázi populismu.  Chudák autor tolika známých a chytlavých písniček. Berou si ho do úst náckové, neofašisté, rasisté a vůbec všichni populisté, mezi které zcela jistě patří Miloš Zeman. Na dotazy, proč se prezident chová neslušně, se neodpovídá…proč by také mělo. Vybraná sorta otázek má vyslat k ostatním vzkaz, má posloužit k vylepšení jména Zemana v očích veřejnosti, čemuž napomůže blbina na konci, jakou je dotaz, zda prezident fandí Slavii, nebo Spartě. Už předem je jasné, že díky čínskému propojení je populistově srdci nejbližší Slavie….což ani Miloš Zeman nepopírá.

Ve zkratce řečeno, čtvrteční večer 16. března 2017 byl na prazvláštní televizní stanici Barrandov TV ve znamení čistokrevného populismu, demagogie a degradace novinařiny, která nemá s uměním Mynářové a Koláře nic společného. Ale co…trosky sepisující citáty o nadvládě bílé rasy, obávající se z neexistující islamizace, věčně vykřikující hesla “Čechy Čechům” budou nadšeni, protože pořad plný trapností je přesně určený pro Zemanovu voličskou základnu.