Populisté zneužívají změny volebního zákona k vyvolávání paniky

Někteří politici a spolu s nimi také politické strany a hnutí podléhají panice a cíleným desiluzím, když ve svých příspěvcích na sociálních sítích prohlašují, že volební agitace umístěná na plotě se může díky změnám § 16 zákona č. 322/2016 Sb., prodražit. 

Hlavy pomazané pohybující se například v prostorách europarlamentu dávají najevo svou neschopnost a nekompetentnost sloužit lidu. Řeč by mohla být o českém europoslanci Tomáši Zdechovském. Lidovec na Twitteru zveřejní selfíčko s maďarským diktátorem Viktorem Orbánem, aby o několik příspěvků níže, tentokrát na Facebooku, dal najevo svou neschopnost porozumět psanému textu.

Jednodušší je klesnout na vlnu populismu a společně nadávat, jak se ten svět stává nedemokratickým, když o tom píšou například Novinky.cz… a ty se nikdy zásadně nemýlí, zvláště když interpretují vyjádření šéfa Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran Vojtěcha Weise. V europoslaneckých myšlenkách na sociálních sítích vystupují hlupáci a člověk je šálen nesmysly navracejícími čtenáře někam před rok 1989.

Volby se blíží, a tak je absolutně zbytečné oslovovat potenciální voliče třeba věcnou a na realitě zakládající se komunikací s okolím. § 16 zákona č. 322/2016 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky je trošku pozměněn a ve svém druhém odstavci nařizuje, aby se fyzická, nebo právnická osoba, která se hodlá účastnit volební kampaně bez vědomí kandidující politické strany registrovala jako třetí osoba u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

§ 16 zákona č. 322/2016 Sb., odst. 2:

Fyzická nebo právnická osoba, která se hodlá účastnit volební kampaně bez vědomí kandidující politické strany, politického hnutí nebo koalice, jejich kandidáta anebo nezávislého kandidáta, je povinna se před vstupem do volební kampaně registrovat jako registrovaná třetí osoba u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (dále jen “Úřad”) zřízeného podle zákona upravujícího sdružování v politických stranách a politických hnutích.

Jinými slovy, každý, kdo se zapojí do kampaně své milované partaje a přilepí na svůj plot transparent s předvolebními hesly, bude se muset zaregistrovat, nebo zaplatí pokutu. Někteří novináři společně s politiky díky tomu vydedukovali, že by se mohly volby prodražit, protože se zavádí nová povinnost, se kterou nemají účastníci volebního guláše dostatečnou zkušenost.

Na sociálních sítích a v nejrůznějších internetových výstupech se ozvali především prominenti populistické klaky volající například po bojkotu volebního zákona. Alespoň mají Machovi Svobodní o čem vyprávět ve svých příspěvcích.

Většina lidí se stejně v paragrafech nevyzná a takové to letmé šťouchnutí si do parlamentu, poslanců a zrádné vlády se vždy hodí. Zelení beránci s krajně pravicovou a ekonomicky nereálnou politikou celé dění nazývají “šikanou malých stran”.Je zábavné a tak trošku i smutné, že se za ochránce malých partají a politických hnutí vydávají zrovna účeloví libertariáni opírající se v Bruselu o politiku Nigela Farage.

Ve skutečnosti k žádnému výraznému zdražení předvolebních agitací dojít nemusí. K vyřešení zdánlivě zapeklité situace postačí, pokud veškeré úkony spojené s transparenty a jejich administrativním zpracování převezmou politické subjekty pod svou patronaci.

Když je problém v akčním fanouškovi politické strany, o kterém sekretariáty nevědí, je možné tento nedostatek překlenout smlouvou o pronájmu plochy, kterou partaj sepíše s občanem, jež chce transparent, nebo plakát umístit například na svém plotu. Strana, nebo politické hnutí se ve smlouvě zaváže majiteli pronajaté plochy uhrazením nájmu ve výši symbolické jedné koruny. Přeci jen je v zájmu podporovatele strany, aby byl propagační předmět co nejvíce a nejlépe rozprostřen po městě a samotná partaj naopak bude ráda, že za občanské zapojení nezaplatí takřka vůbec nic.

Občan tady není od toho, aby se zatěžoval administrativou, když chce pomoci. Proto je logické, že by do soukolí měl zasahovat jen a pouze politický subjekt, jež s akčním občanem podepsal smlouvu o pronájmu plochy. Plakát se následně vyvěsí na plot a strana, nebo hnutí zařadí ochotného majitele plotu do seznamu poskytovatelů služeb a tento seznam se následně nahlásí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Nová litera zákona byla naplněna, občan zůstal nedotčen a trocha administrativy partajníky nezrujnuje.

Veškeré další kroky týkající se plakátu upevněného na plotu domu se prakticky neliší od praxe z předchozích voleb. K vyčíslení nákladů na předvolební agitaci se použije dvojího odhadu na sobě nezávislých realitních kanceláři, jež určí cenu obvyklou za pronájem plochy, na které byl transparent umístěn. Po skončení volební kampaně vedení zjištěnou cenu zapíše do nepeněžního plnění, které je započteno do celkových nákladů na volební kampaň.

Nejedná se o nic složitého. Dokonce ani nic tak drastického, co by extrémně navyšovalo náklady na předvolební kampaně, nebo snad znemožňovalo partajím předvolební agitaci. Veškeré obavy jsou jenom bubliny nedorozumění, nebo snad neochota zapojit se více do kampaně v parlamentních volbách, protože zákon sice něco přikazuje, ale zároveň neříká, jak by celá záležitost mohla být v klidu a ke spokojenosti všech účastníků vyřešena.

Rozhořčená situace jenom ukazuje neschopnost politiků a politických subjektů doplněnou o ochotu nahnat si pár hlasů na kritice něčeho, čemu běžný volič až tak moc nerozumí. Pokud politické strany a hnutí mají zatěžko podřídit se novým pravidlům, pak by se měli voliči nad sebou zamyslet, zda je správné takové subjekty volit. Inu, politika je plná bizárů a Machovi Svobodní jsou jedni z nich. Není divu, protože jsou absolutně nevolitelní jako mnoho dalších populistických a krajně pravicově zaměřených subjektů.