Knesset se skrze útoky na nevládky snaží umlčet kritiky Netanjahuova kabinetu

Zatímco izraelská vláda prohrává boj na mezinárodním kolbišti a ze zahraničí se ozývá stále více negativních ohlasů na kroky Tel Avivu, ministři vedou uvnitř Svaté země boj proti imaginárnímu nepříteli – lidskoprávním oranizacím. Není divu, že s kroky izraelských zákonodárců souhlasí většina místních, ale také evropských krajně pravicových a extrémisticky zaměřených uskupení.  Apartheid zase jednou ukazuje svou ohavnost.

Legislativní výbor ministrů schválil návrh zákona odebírajícího nárok na daňové úlevy organizacím “působícím proti státu”. Kritici Netanjahuovy politiky, organizace volající po bojkotu izraelských výrobků a jednotlivých představitelů místní politické scény, odpůrci zakládání izraelských osad na palestinských územích, spolky ukazující na válečné zločiny vládního kabinetu a jednotlivých vojáků nejsou vítáni, a tak ve jménu krajně pravicové vládní politiky jsou všichni zaškatulkováni na seznam tzv. nepřátel státu, se kterými má být zacházeno úplně jinak.

Poslanecký návrh na odebírání daňových úlev lidskoprávně orientovaným subjektům je dalším dílem téměř nekonečné ságy o legislativních opatřeních útočících na samotnou podstatu moderního světa, kdy Knesset podniká kroky jak proti akademickým institucím, tak proti jednotlivcům vystupujícím z oparu anonymity. Pokud akademik veřejně vystoupí vůči okupaci palestinských území, nebo začne agitovat k dodržování rezolucí OSN, je domácí akademická půda postižena za činy a kroky svého člena.

Na takových způsobech chování a jednání je vidět, jak hluboce nedemokratickým je Stát Izrael. Problémy mají také organizace přijímající příspěvky ze zahraničí. Vůči takovým subjektům je zasahováno s velkou hrubostí a legislativa směřuje k jejich zákazu. Například takové subjekty se zahraničními financováními nesmí dělat jakoukoli činnost v organizacích s vojenským  zaměřením. Izraelský ministr školství dokonce požaduje, aby zahraničně financované nevládky měly zákaz vstupu do školských zařízení.

Se zákazem daňových úlev pro levicově orientované nevládky přichází další pokusy poslanců o zabránění přístupu k informacím, kdy zákonodárci plánují legislativu odpírající lidskoprávním subjektům přístup k informacím. To je velmi nebezpečné. Dobrovolnická a lidskoprávní činnost se v Izraeli stává terčem mnoha obtěžování a pokusů o ztížení života ze strany státu a jeho jednotlivých organizací.

Co kdyby si najednou někdo ze zahraničí všiml třeba aktivity izraelské nevládky a západoevropský tisk by se následně pyšnil články o tom, jak konkrétní úřad v Izraeli protiprávně zakročil vůči odpůrcům okupační politiky Netanjahuova kabinetu. Typickým příkladem politických represí by mohlo být počínání jeruzalémského starosty, který se rozhodl zavřít Galerii Barbur jenom kvůli tomu, že se tato organizace rozhodla hostit akci lidskoprávní organizace Braaking the Silence. K tomu všemu došlo po žádosti izraelského ministra kultury, který požádal místního starostu k tomu, aby udělal něco, co by zabránilo ke konání plánované akce.

Izraelští politici s takovými pokusy o umlčení opačných názorů ukazují svůj hluboký strach, kdy je za nebezpečného pokládán každý, kdo kritizuje vládu, nebo její jednotlivé politické kroky a činy. Odepření daňových úlev z nedávného návrhu zákonodárce pouze dokazuje neschopnost místních politiků reformovat své počínání v souladu se zásadami moderní společnosti. Daňové úlevy nebude moci získat jakákoli organizace nezabývající se Izraelci, nebo diasporou Židů. Tímto rozhodnutím dochází k velmi vážnému ohrožení organizací zabývajících se například péčí o zahraniční pracovníky, žadatele o azyl, nebo dokonce subjekty zajišťující servis uprchlíkům ze Sýrie.

Jak hezké……. nárok na úlevy mají ti, kdo etnicky odpovídají názorům politických vůdců. Ostatní, i když jsou v ohrožení života a zasluhují si pomocnou ruku, mají prostě smůlu…..takové kroky nahrávají zcela zbytečně antisemitismu. Kroky vládního ansámblu šlapou na činnost organizací pečujících o nejvíce znevýhodněné. Netanjahu a jeho ministři za pomoci omezení nevládek umlčují ty, kteří mají námitky vůči jednotlivým krokům vládního kabinetu.

Je vláda nesnášející kritiku skutečně vládou demokratickou?