Švédská ministryně v Íránu nezradila zásady feminismu, jen se řídila diplomatickým protokolem

Jak jednoduché je něco nepochopit a následně své zhovadilé myšlenky rozšiřovat ve jménu nacionalismu do širého světa. Západní Evropa přemýšlí o ženě jako o kusu masa, ze kterého si může chlípník uloupnout co mu hrdlo ráčí, a proto jakékoli jiné pojetí něžného pohlaví vytváří rozpaky a dokonce se stává podkladem pro nejrůznější nenávisti, protože žena, jejíž předností je duše, myšlenky a hrdost je nebezpečným zbožím komerčně pojatého světa. 

Někteří muslimové, respektive muslimky, se zahalují. Najednou žena nechodí po ulici jako kus zboží, a sama sebe považuje za rovnocenného člověka s duší, sny, myšlenkami, inteligencí, které by se mělo okolí všimnout dříve, než časem proměnlivé tělesné schránky. Najednou se fyzično stává podružným, zatímco do popředí vystupuje pro Evropana něco jiného, naprosto nového, čemu bez vzdělání, tolerance a ochoty naslouchat a diskutovat našinec nemůže porozumět, ani kdyby tisíckrát chtěl.

Nějaký pomatenec na sociálních sítích vykřikne, že zahalování je ponížením ženy a tato naprostá lež díky tomu získá srdce mnoha neználků neochotných zjistit si fakta o tak složité a intimní části, jakou náboženství a jeho projevy. Pokud je lež tisíckrát opakovaná, stává se pravdou, i když jí ani omylem není. O to je víc smutnější, když se xenofobní, nesnášenlivá a trapná klišé stávají součástí boje za svobody jiných.

Veřejnost si myslí, že zahalení je ponížením ženy a ukázkou mužské podřízenosti ženy nad mužem, a tak se očekává, že nejrůznější feministická hnutí budou zahalení odmítat jako součást svých hlavních zásad. Představitelé švédské vlády přijeli na diplomatickou návštěvu íránského prezidenta. Vládní suita byla složena z žen a tyto ženy při defilé před íránským prezidentem měly zakryté vlasy.

Švédská skupina ministryně se setkává s Rouhanim

Fotografie obletěla doslova rychlostí světla Facebook i Twitter, zatímco se pod prchavým okamžikem na fotce snesla snůška trapných, rasismem zavádějících komentářů, nad kterými radostí plesali všichni extrémisté v okolí. Nevzdělanci s neúspěchem a frustracemi v záhybech šatů zase jednou dostali příležitost ukázat kým jsou. “Švédská vláda sama sebe pasovala za feministickou, zatímco před íránským, čtěme muslimským, politikem bez problémů na sebe oblečou symbol ženského ponížení“, zaznívá v nejrůznějších internetových diskusích……….předsudky promlouvají, a dokonce se dostaly do médií, jež ve jménu populismu a vyšších čteností komentáře rozšiřují, jako kdyby se jednalo o třeskutou pravdu.

Íránský režim neuznává lidská práva…..dokonce je porušuje podle některých informací tam, kde může. K obhájcům lidských práv se konkrétně íránský prezident nechová správně a jako nejvyšší politik je zodpovědný za perzekuce a rozsudky smrti, jež jsou na íránské obhájce lidských práv často uvalovány. Írán sám o sobě je obrovská země a ženská práva v této zemi nejsou všude stejná. Jsou oblasti, kde ženy žijí jako Evropanky, zatímco jsou místa, kde to ženské pokolení nemá snadné.

Švédská skupinka ministryně ochoru Ann Linde při setkání s íránským prezidentem

Při posuzování Íránu a kvality života obyvatel v této zemi velmi často v Evropě vycházíme z nepravdivých, nebo polopravdivých informací, kdy převládá ideová složka informací nad skutečnou pravdou. Írán je na Západě nekonečně démonizovanou zemí. Zvykli jsme si na něj nahlížet jako na něco odlidštěného, vždy špatného, jako kdyby tamější obyvatelé měli být stejní jako štěkající psi v íránské vládě.

Nevládní lidskoprávní organizace UN Watch defilé švédské vládní suity komentovala jako obětování základních principů, zatímco poukazovala na slova íránské novinářky Masih Alinejad, jež evropské politiky vyzývala k tomu, aby před Rouhaniho předstupovali ve jménu ženských práv bez pokrývky hlavy.

Je velmi smutné, že i v UN Watch dají na předsudky, ve kterých je zahalení vlasů s dlouhými kabáty důkazem ponížení žen a ženských práv. Íránský prezident zcela jistě neuznává hodnoty feminismu a také se ve svých myšlenkách odklání od islámu. Ale švédská ministryně obchodu Ann Linde do Íránu nejela jako feministka, ale jako členka vlády a za vládu v této zemi jednala. Jako politička musela ctít zásady diplomatického protokolu, jež je závazný pro všechny bez rozdílu.

Jiné je to s morálkou, ve které není zcela jasné, zda by Švédsko mělo podepisovat smlouvy s režimem, jež podle některých nezpochybnitelných důkazů mučí vězně, pronásleduje gaye a vede světové žebříčky v počtu popravených dětí a mladistvých………to už je jinou věcí s pokrývkou hlavy nemající žádné dočinění. Ovšem tato část setkání švédské diplomatické mise s představiteli Íránu nebyla většinou v médiích vůbec zmiňována, protože vždy přišel čas na islamofobní plky. Alespoň tyto důvody nevhodnosti návštěvy ministryně Ann Linde na konci svého článku zveřejnila organizace UN Watch.

Vraťme se ale k úhlavnímu důvodu, proč se schůzka evropských a íránských politiků stala virální. Tím důvodem bylo zahalení žen. Ale když se chce například žena setkat s papežem, nesmí mít vyzývavé oblečení a vlasy s rameny musí mít zakryté.

Slovenská kupinka prezidenta Kisky při audienci s papežem

Diplomatický protokol “ústředí” římskokatolické církve je známý svou neústupností vůči ženskému pohlaví. Diplomacie striktním nařízením nepřímo kopíruje První list Korintským, jež je součástí Nového zákona a zároveň jedním z listů apoštola Pavla. Zakryté vlasy s nevyzývavým oděvem představují při audienci s papežem projev úcty. Zároveň se v zakrytí vlasů zobrazuje šovinistický pohled na ženu, jež je podle biblických textů považována za “odlesk slávy mužovy”.

Přesto všechno návštěva političek se zakrytou hlavou při papežské audienci nechá všechny chladnými. Dokonce ani na sociálních sítích nevznikají virální zprávičky s posty o tom, jak římskokatolická víra znevažuje a zneuctívá ženy………Možná je to tím, že římskokatolická víra není cool v hejtování a nejrůznějším napadání. Ještě před sedmdesáti lety byli oběťmi útoků Židé, dnes jsou to v Evropě muslimové….je smutné, jak se ta historie opakuje.

I kdyby sociální sítě milionkrát psaly o tom, jak švédská vládní skupinka zradila své přesvědčení, tak to není pravda. Stejně jako není pravdou, že zahalení utiskuje a znevažuje ženy.