Nakladatelství Naše vojsko s potisky na hrníčku a tričku nepřímo propaguje neonacismus i stalinismus

Nakladatelství Naše vojsko vzniklo na základě rozhodnutí ministerstva národní obrany 6. prosince 1945 a jeho hlavním účelem byla produkce vojensko-odborné literatury a literatury s vojenskou tématikou, které se věnuje až do současnosti, kdy se sortiment nabízený zákazníkům rozšířil o publikace bojových sportů, historické romány, životopisy, časopisy a horory. 

Za svou téměř více jak sedmdesátiletou existenci bylo ve zmiňovaném nakladatelství vydáno na 7 000 knižních titulů, díky čemuž Naše vojsko po zásluze patří k jedněm z největších nakladatelství v České republice, ve kterém si milovníci militarismu po celé generace přijdou na své.

Bezpochyby se jedná o seriozní projekt, ve kterém by čtenář neměl tápat nad tím, zda zmiňovaný podnik propaguje neonacismus, militantní marxismus, nebo některou ze zkázonosných teorií nabádající například k porušování lidských práv, rasismu, homofobii, islamofobii, nebo antisemitismu. Přeci jen prodej literatury s historickou tématikou je něco jiného, než podpultové kupčení s extrémismem tolik populárním mezi inteligenčně chabými zájemci brakové literatury.

Upřímně řečeno, není jasné, co současný vlastník nakladatelství Emerich Drtina s Naším vojskem zamýšlí. Na hlavní webové stránce na návštěvníka vykukuje v nadlimitní velikosti Hitlerův Mein Kampf v českém i německém znění, zatímco nad ním jsou k mání ostatní, méně provokativní tituly z výprodejového skladu.

Chce snad nakladatelství takovou prezentací do dálky vykřičet: “milý nácku, jsme tady pro tebe. U nás si můžeš nakoupit to, co tvůj Vůdce kdysi hlásal a ostatní to zakazovali“… liberální návštěvníci by možná nabídku Hitlerových myšlenek považovali za obyčejný obchod, jenže musí opravdu takové téma trčet ve zvětšeném provedení zrovna na úvodní stránce pod akční nabídkou všem na očích? Potom Naše vojsko vypadá částečně jako nějaká divize populistického a extrémistického nakladatelství GuideMedia, kde se to s podobnými “výkvěty” jen hemží.

Prodej kultovní knihy neonacistů sice může být po finanční stránce výnosný, ale je takový obchod správný také po morální stránce? Mein Kampf si koupí většinou neonacisté, protože ostatní zvědavci budou líní utratit bezmála čtyři stovky za něco, co si mohou ze studijních důvodů stáhnout zadarmo na internetu. Tímto počinem Naše vojsko nepřímo podporuje neonacistickou scénu, což není v období rostoucího extrémismu vůbec správné. Opravdu stojí těch několik tisícovek utržených za myšlenky fanatika přebělených teorií za to? Možná by si vedení, speciálně pan Drtina, měli uvědomit, o jaké zákazníky stojí.

Aby toho nebylo málo, nakladatelství Naše vojsko v sekci “ostatní” nabízí trička a hrnečky s pochybným potiskem, kdy si zájemce může za skoro tři stovky pořídit například hrneček s obličejem Adolfa Hitlera.

Zkuste třikrát hádat, kdo si tento nechutný kýč pořídí. Zcela nepochybně to budou neonacisté, jež nad nabídkou zaplesají a své poslední finance ze sociálních dávek utratí za něco, co je jim v srdci nejbližší. Na hrníček s vůdcem NSDAP náhodný návštěvník narazí ihned na hlavní stránce, kde se Adolf Hitler napravo s dalším doplňkovým zbožím nachází. Tímto nakladatelství zcela neskrývanou servilitou dává najevo, jak moc touží, aby se vrah milionů a propagátor antisemitismu prodával. Zřejmě hloupě potištěný kousek keramiky považuje vedení za akční zboží, o kterém by měl návštěvník webu vědět už na první chvíli.

Právě takovým způsobem dochází k propagaci neonacismu, což je nejen v rozporu se zákony, ale také zásadami slušného člověka, který nácky a jejich symboliku nepodporuje ani náhodou. Zcela správně na celou problematiku ve svém prohlášení upozorňuje Federace židovských obcí, Institut Terezínské iniciativy, Židovské muzeum v Praze a Židovská obec v Praze. Takové věci by v demokraciích neměly být k mání a nakladatelství by s omluvou mělo zobrazené produkty smazat ze své nabídky.

Odporná a stejně závadná je od nakladatelství Naše vojsko také nabídka potištěných triček s podobiznami Stalina a Che Guevary. V nabídce bylo k mání údajně také tričko s Hitlerem, ale to v okamžiku sepsání tohoto článku v nabídce již nebylo.

Každopádně propagace masových vrahů a ideologií majících na svědomí miliony povražděných a týraných by neměla být v nabídce nakladatelství Naše vojsko, protože tím dochází v případě Stalina a Che Guevary k propagaci militantního marxismu, což je ve výsledku totéž jako nacismus.

Che Guevara je sice populární u mladé generace jako symbol rebelství, odporu k režimu, kapitalismu a Spojených států amerických, nicméně i v jeho případě se jedná o chladnokrevného vraha, jež si úctu a jakoukoli propagaci nezaslouží. Trička a předměty s jeho podobiznou pouze zastírají zločiny, kterých se jmenovaný rádoby revolucionář dopustil. Che, jak se tomuto mužíkovi zkráceně říkalo, vytvořil na Kubě první popravčí čety. Založil kubánský systém “pracovních táborů” a koncentračních táborů, do nichž byli posléze zavírání homosexuálové, disidenti a odpůrci režimu, jež často internaci díky krutému zacházení, vyhladovění a krutým pracovním podmínkám nepřežili. K vraždění oponentů se Che doznal v jednom ze svých proslovů na zasedání OSN v New Yorku, když prohlásil: “Ano, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat!

O Stalinovi je zbytečné se jakkoli zmiňovat. Je obecně známé, že tento muž má na svědomí desítky milionů povražděných, mučených a vyhladověných. I proto je naprosto nepochopitelné, že nakladatelství Naše vojsko prodává trička s jeho podobiznou. Peníze nesmrdí ať pocházejí od kohokoli a peníze také nemají svědomí, proto možná nakladatelství Naše vojsko prodává to, co prodává.

Nakladatelství Naše vojsko by si mělo uvědomit, že s podobiznami Hitlera, Stalina a Che Guevary podporují nepřímo neonacismus, stalinismus a militantní marxismus. Opravdu má nakladatelství s dlouholetou tradicí propagovat symboliku nedemokratických režimů a s tím související hodnotové žebříčky masových vrahů?