Charlie Hebdo přivádí na světlo světa antisemitismem zasmrádlou karikaturu Žida

Charlie Hebdo, respektive jeho německá divize, opět ukázal, jak trapným a na předsudcích bazírujícím dokáže být. Díky karikaturistům se po delší době na pulty novinových stánků dostává xenofobova představa o Evropské unii jako o klubku nacistického spolčení vůči zbytku Evropy a snad i celého světa. 

Kancléřka Merkelová v šedém a s plandajícími prsy navrchu uřízla krvavým nožem hlavu bývalému předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi, jež je na karikatuře vyobrazen jako nějaký Žid s typicky manipulativními rysy, jakým byl například orlí nos doprovázený bujnou kšticí a plápolající krevní stopou opodál.

Malůvka není vůbec zábavná, natož jakkoli vtipná. Rádoby útočí na karikaturu Spiegelu, kdy Donald Trump uřízl hlavu soše Svobody….jenže modrá královna postávající na Liberty Islandu je v grafice sama sobě velmi podobná a nevyvolává zdání antisemitismu, zatímco německé hrátky na politickou satiru takové nechtěné sekvence zcela jistě vyvolávají.

Kdyby kolemjdoucí Němec nechápal a nevěděl na beton, že se jedná o hlavu bruselského politika, zcela jistě by si myslel, že Merkelová podřízla Žida, a tak na facebookových povídačkách o čtvrté říši něco bude. Není divu, že karikatura vyvolala vlnu odporu. S pohanou Židů a jednotlivými  předsudečnými rysy má německá, ale také celosvětová historie své nemilé zkušenosti, kdy mužík se skobou místo nosu býval základní šablonou pro všechny nejrůznější antisemitsky laděné kresby obviňující Židy nejen z okrádání, ale také z únosů dětí, pití krve malých chlapečků a ničení evropské kultury.

Politická karikatura by měla mít své limity a taktéž by měla brát ohled na kontext, ze kterého vychází. Od atentátu na redakci Charlie Hebdo uplynulo moře času, a tak nejspíš populisté, vydávající se za ochránce svobody slova, potřebují vyvolat šok, aby opět vyrostl hlad po nabízeném produktu – satirickém týdeníku, jehož prodejnost klesá jako inteligence průměrného voliče Alternativy pro Německo……inu, s jednoduchým konceptem jednoduchých předsudků se téměř vždy najde dostatečný počet nespokojenců a nevzdělanců dajících na karikatury podřezávající Žida přímo na titulce nechvalně známého časáku.

A o to jde především. Například Zemanova klaka neofašistů a milovníků Putinovy diktatury se při pohledu na grafiku Charlie Hebdo zasměje, protože v několika barevných sekvencích na ultranacionála vykukují ultranacionální klišé, zatímco soudně přemýšlející člověk odmítne nabízenou grafiku, protože to už tady jednou před mnoha desetiletími bylo a všichni víme, jak to dopadlo.