Pražský dopravní podnik dělá v metru radost rasistům

Kampaň pražského dopravního podniku přibližujícího cestujícím metra “dopravácký” slang je opravdu velmi zvláštní. Používá na svých plakátech xenofobní připodobnění, zatímco tvůrci zarputile tvrdí, že termín “černá huba” nemá nic společného s rasismem, jak by se mohlo na první pohled zdát. 

Kdyby černou na čele vlaku soupravy metra vystřídala například žlutá, mohli by se cestující setkat s narážkami na vietnamskou komunitu a dopravní podnik by stejně urputně říkal, že to nemá s rasismem nic společného. Jak se zdá, management zaspal a neuvědomil si, že v Praze cestují také například černoši, kterých by se “černá huba” mohla právem dotknout.

Pokud chceme hovořit o společnosti porozumění, plné oboustranné diskuse, poté by se na veřejných prostranstvích neměli nalézat na první pohled xenofobní plakáty využívající ke své propagaci rétoriku xenofobů, rasistů, jež zcela bez obtíží přirovnávají černochy a vůbec všechny s tmavou kůží “černými hubami”.

Lidová tvořivost často vychází z toho, co je dané skupině lidí nejbližší. Tvůrci lidové tvořivosti většinou bývají ti méně vzdělaní, jež neznámé, nebo nové věci označují tím, čeho se bojí a co považují za potenciálně nebezpečné. Řidiči vlaku soupravy metra v sedmdesátých letech sáhli po xenofobní rétorice, protože černá barva jim nejspíš připomínala ony “černé huby” známé například z filmů o otrokářství a nadvládě bílého muže.

Grafika z prostředí vlakových souprav metra k cestujícím promlouvá…….a čecháčkovští rasisté to velmi dobře vědí. Například taková Lucie Hašková. Při pohledu na fotku s plakátem “Černé huby” a černochem pod ním sedícím zažívá tato mladá maminka dvouletého synka pobavení.

Černoch v kulichu podle rasistky z protimuslimských demonstrací “ví, kam si sednout”. Holčina spolčující se s antisemitou Adamem B. Bartošem by možná rozkvetla ještě větší radostí a nadšením, kdyby tvůrci z pražského dopravního podniku sáhli po nějaké antisemitské rétorice……..takhle se  musí xenofobka stěhující se z bytu do bytu spokojit s názvoslovím jižanských otrokářů.

Své k tomu dodávají virtuální přátelé Lucie Haškové, kteří by nejradši černocha ze sedačky přemístili na koleje, kde by muž mohl přijít k újmě na zdraví. Karel Krysařík by dokonce raději mladíka z fotky poslal na plantáže, protože lopotnou práci pod bičem bílého muže považuje za tradici černochů. Možná by neškodilo, kdyby si komentující rasista na vlastní kůži vyzkoušel to, co doporučuje ostatním.

Inu, hlupáci bez vzdělání, práce a povědomí o tom, co je život, komentují něco, co je jim blízké a pražský dopravní podnik zavdal příležitost xenofobům se cestou na úřad práce pobavit například tím, že si pod “černou hubu” sedne někdo s tmavší barvou pleti.

Vůbec by neškodilo, kdyby si vedoucí představitelé Dopravního podniku hlavního města Praha zjistili, jak někteří cestující reagují na nejrůznější rádoby edukativní obrázky v soupravách. Nebo si snad dopravní podnik váží pouze bílých cestujících? To aby si potom dali pozor obyčejní vyznavači solárka. Když jim ztmavne kůže, posadí se pod “černou hubu”, mohou také posloužit k pobavení všech rasistů v okolí.