Netanjahu výstavbou osad ohrožuje bezpečnost Izraele i Palestiny

Benjamin Netanjahu navzdory rezoluce Rady bezpečnosti OSN oznámil společně s ministrem Liebermanem výstavbu dalších 2 500 osad na Západním břehu Jordánu. Krajně pravicová vláda se spoléhá na kladný postoj Donalda Trumpa, protože předchozí prezident Spojených států dal jasně najevo, že s takovou protizákonnou praxí izraelské vlády nesouhlasí. 

Se změnou v Bílém domě se tak nějak předem počítá s benevolencí vůči porušování lidských a mezinárodních práv. To je velmi smutné. Nelidskost zůstává nelidskostí, ať v Oválné pracovně přebývá kdokoli. Podle tiskové zprávy izraelského ministerstva obrany se počítá s největší výstavbou v osadách Bejt El a Migron. Se stavbou se počítá také mimo jmenované osady. Bude docházet k záboru dalších palestinských území a spolu s tím mnoho dalších palestinských domů bude sesláno k zemi.

Izraelskými plány Likud společně s dalšími partajemi živí v Palestincích frustrace a posiluje extrémistické nálady mezi palestinskými ozbrojenými nacionalisticky orientovanými subjekty. Palestinci mají legální právo vzdorovat útlaku, i když terorismus, ať pochází z jakékoli strany, je nepřípustný a neodpustitelný. Odpor by měl být směřován vůči izraelským vojenským cílům, a nikoli vůči civilistům. Ale všichni víme, kam celé dění povede…….k ohrožení životů a zdraví civilistů – a to z jakékoli strany konfliktu. V tomto ohledu se dějiny opakují, protože to, co dělají dnes palestinské ozbrojené skupiny, to kdysi vůči Britům podnikali izraelští ultranacionalisté.

A ruku na srdce, izraelská vláda se k Palestincům chová krutě, porušuje lidská práva, zneužívá práva vyzbrojenějšího k záboru území a útlaku místních obyvatel, z nichž někteří jsou opět v rozporu s mezinárodním právem unášeni vojáky do věznic mimo Palestinu. Jak kdysi pro New York Times řekl dnes již bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-Mun: “Přišel čas, kdy si Izraelci, Palestinci i mezinárodní společenství musí uvědomit, že současný status quo je neudržitelný. Udržování lidí pod časově neomezenou okupací podkopává bezpečnost Izraele i Palestiny“.

Netanjahuova politika podrývá bezpečnost Izraele a zároveň Palestiny jako takové. V pondělí 23. ledna 2017 Netanjahu informoval členy vnitřního bezpečnostního kabinetu, že se rozhodl zrušit veškerá omezení na izraelskou výstavbu ve Východním Jeruzalémě. Tel Aviv bude dělat, jako kdyby nadále mezinárodní nátlak neexistoval. Kromě zrušení restrikcí dochází k podpoře výstavby na Západním břehu Jordánu.

Jeruzalémská komise pro plánování a výstavbu 22. ledna 2017 schválila výstavbu osad za Zelenou hranicí Jeruzaléma vytvořenou na základě dohod z roku 1967. Jedná se zejména o hraniční oblasti Pisgat Ze’ev,  Ramat Šlomo a Ramot. Mělo by zde být postaveno na 560 nových izraelských příbytků na úkor Palestinců, kteří budou muset opustit násilně svá území a byty, ve kterých doposud žili. Komise rovněž schválila výstavbu 105 bytových jednotek pro Palestince ve Východním Jeruzalémě.

Po dlouhé době dochází k narušení demarkační linie, což není pro region vůbec dobré. Mahmúd Abbás zcela správně odmítá izraelskou politiku a její plány, protože velmi dobře ví, že to všechno povede k násilí. Netanjahuova vláda je zaneprázdněna hrou na kočku a myš, kdy zkouší jednotlivými prohlášeními a kroky, zda Washington bude zticha, nebo ostře projeví svůj nesouhlas.

Pokud Donald Trump odpoví na kroky Tel Avivu kladně, bude tím zažehnuta vlna nepokojů, násilností a pošlapávání mezinárodního práva. A to je velmi smutné. Tím spíše je důležitý postoj Evropské unie, která by měla reagovat negativně na kroky Izraele. Možná by Brusel mohl začít přemýšlet o embargu na izraelské výrobky, jenže to by jednotlivé členské státy neměly obchodovat s Izraelem. Viz. nedávná návštěva ministra Stropnického, kdy po jednání s Liebermanem Praha přijímá obchod s radary navzdory s nelidskou politikou propagovanou samotným Liebermanem.

Izrael není demokratický a svým přístupem k osadám to zdařile dokazuje. Politika apartheidu se ukazuje ve své plné kráse.