Lucie Bílá by zamkla hranice, ale dlouhodobý pobyt syna ve Francii jí nevadí

Lucie Bílá, vlastním jménem Hana Zaňáková, zřejmě patří k těm umělcům, kteří na pódiu dokážou předvést úžasný výkon a zpěvem potěší nejednu smutnou dušičku, ale jakmile otevřou ústa a začnou vykládat, co si myslí o ožehavých tématech, tak se člověk nestačí divit. 

Komentářem k reakci Radka Bangy na Tomáše Hnídka Lucie Bílá poodhalila nitro své filosofické nátury, když demonstrativní a zcela správný odchod frontmana Gipsy.cz ze sálu komentovala slovy, že některé věci se mají řešit mezi čtyřma očima, a nikoliv na veřejnosti, tak jak jsme všichni viděli.

Žijeme v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého. Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné. Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí

Lucie Bílá, 26. listopadu 2016

Jedna z nejznámějších českých zpěvaček se svým myšlenkovým výkonem zařadila do klubka účelových umělců, kdy nejsou důležité zásady, morálka, nebo nějaká mravnost. Kvůli plným divadlům, stadionům a vysokému počtu prodaných cédéček černovlasá žena z Divadla Ta Fantastika zůstane klidně na straně sedících, na Zlatého slavíka těšících se představitelů domácího showbyznysu.

Člověku to nedá a zákonitě si musí vzpomenout na Antichartu, kdy dvě tisícovky svolaných umělců v Národním divadle pod dohledem KSČ demonstrativně podepisovaly prohlášení odsuzující Chartu 77, protože to režim chtěl a budoucí kariéra pod pláštíkem rudé hvězdy si to žádala. Karel Gott podepisoval, stejně jako Jan Werich, Bohumil Hrabal, nebo Dáša Veškrnová, zatímco se božský Kája o dva dny později znovu usmíval na jednom ze svých koncertů. O nic přeci nešlo, protože nějaká lidská práva, jejichž dodržování Charta 77 požadovala, nenaplní kapsu národního umělce a nevytvoří aureolu slávy, tak jako plné koncertní sály a křičící fanoušci před pódiem.

Lucie Bílá v příloze Práva ze 7. ledna 2017 o sobě na titulce Magazínu prohlašuje, že je jako pitbul. Nejspíš tím hvězdička z Krysaře chtěla svému věrnému divákovi a posluchači říct, že když se zakousne, hned tak nepustí a dosáhne toho, co původně chtěla a o co usilovala.

To je bezpochyby kladná a velmi důležitá vlastnost, jenže občas by nebylo na škodu, kdyby si tento lidský pitbul dával pozor na to, jak na veřejnost působí mimo světla ramp. Zpěvačce je věnováno v Magazínu Práva hned několik stran. Celé vyprávění začíná velkou fotkou s mikrofonem v ruce, zatímco další stránka pokračuje otázkami autora článku a odpověďmi Lucie Bílé na všetečné dotazy.

Rok 2016 byl pro zmiňovanou umělkyni úspěšný. 128 koncertů, z toho tři ve sportovních halách, kde celkem bylo na 30 tisíc lidí…….co víc by si člověk mohl přát. Inu, proč ne. Lucie Bílá je skutečně prvotřídní umělkyní a za své zpívání a herecké nadání si zaslouží slávu, diváky, a dokonce plné stadiony. Jenže sláva, dokonce ani role v muzikálech nebo komediích Trošky nejsou všechno. Milionkrát důležitější je lidská stránka člověka, která u Lucie Bílé vypadá velmi zvláštně.

Část televizních rozhovorů zmiňované zpěvačky je téměř vždy usazována do “srdečné a upřímné roviny”, zatímco během interview ikona českého uměleckého nebe neopomene zmínit kdy, kde má jaké koncerty a kde si případní zájemci mohou koupit lístky, nebo právě vydané cédéčko. Obyčejná část, jež měla být původně například o vytváření přívěsků na řetízek, se přemění během vteřiny na malé reklamní okénko. Tím je populární černovláska s romskou krví v žilách velmi známá.

Hana Zaňáková, alias Lucie Bílá se na jedné straně v médiích možná účelově profiluje jako zapálená česká vlastenka – nacionalistka milující český stát, zatímco je ráda, že její syn je světoobčanem s americkým občanstvím, britskou školou a dlouhodobým pobytem v daleké Francii, do které se potomek nejznámější ženy v republice celým svým srdcem zamiloval.

Člověk by zcela naivně čekal, že se taková vlastenka rozhodne pro českou výchovu a české školy……..a ejhle, ono je to úplně jinak. Z toho ultranacionalisté vděční za reakci na Hnídka radost mít nebudou.

Přechodem na stranu osm si Lucie trošku protiřečí, když na dotaz o rasismu tvrdí o české zemi: “je naše a neměli bychom se o ni jen tak s někým dělit“. Ale jak k tomu přijdou Francouzi, když Filip přijede do jejich země a bude tam chtít žít? Místní obyvatelé se budou se muset s přicházejícím Čechem dělit například o pracovní místo, životní prostor, nebo o školu, ve které bude chtít synáček slavné osobnosti studovat.

Takže Čech s americkým občanstvím může odjet za životem v cizině, zatímco jiní totéž v Česku udělat nemohou? Populismus je nacionalistům vlastní. A jak vidíte, u Lucie Bílé si žije svým vlastním životem, kde není důležité vyjadřovat se k sílícímu rasismu (postačí říct, že lidé pociťují strach), ale mnohem důležitější je poslat čtenářům aureolu nacionalizování Klausova střihu, kdy je lepší raději uzavřít hranice na sto západů.

Jako kdyby diva muzikálu o Addamsanově rodině dávala za pravdu nepravdivým báchorkám a generalizacím ve večerních zprávách o přicházejících lidech, před kterými se musíme zamykat.

Je trošku zvláštní, pokud představitel minority papouškuje mantry krajní pravice a notabene ze své odpovědi dá nepřímo mezi řádky najevo, že generalizace a nepravdivé zprávy by měly být hlavním stavebním kamenem, na základě kterého bychom měli vytvářet naše názory a zároveň požadovat nereálné návrhy na uvěznění republiky pod neprodyšnou báň hloupého radikála podléhajícího svodům xenofobie a například i rasové nenávisti. Chtě nechtě se v tento okamžik v mysli vybaví kultovní fotografie s Danielem Landou, na které Lucie Bílá zvesela hajluje.

Údajně se jednalo o divadelní zkoušku, na kterou Lucie s Danem trénovali…….ať tomu bylo jakkoli, je přeci jen fotografie s Landou minimálně kontroverzní. Možná by stálo za to, kdyby držitelka mnoha Slavíků veřejnosti přiblížila, čím jí konkrétně nezavřené hranice ohrožují. Možná se Lucii Bílé stýská po výjezdních doložkách, drátech na hranicích a dalších omezeních, se kterými se lidé v období komunistického režimu mohli zcela běžně setkat. Zároveň by nebylo od věci, kdyby Hana, tedy vlastně Lucie národu sdělila, jak konkrétně jí uprchlíci, nebo nějací cizinci ohrožují.

Takto skutečně ve svých odpovědích nevypadá jako inteligentní žena, což Lucii Bílé rozhodně nesvědčí.