12 procent obětí války a násilí v Iráku představují děti

Násilí a vojenské operace mají v Iráku na svědomí 16 361 lidských životů. Informovala o tom ve své zprávě nevládní organizace Iraq Body Count. Situace v bývalém panství Saddáma Husajna je skutečně velmi žalostná. Zatímco Evropa považuje smrt 12 Evropanů při teroristickém útoku za konec moderního světa, tisíce kilometrů daleko bývají podobné případy denní realitou. 

Spojené státy americké, jejich spojenci společně s povstaleckými skupinami, rebely a náboženskými fanatiky si počínají vůči civilistům doslova nevybíravým způsobem.

Mnoho obyvatel v roce 2016 zemřelo v Mosulu a přilehlých oblastech provincie Ninewa, jež jsou pod kontrolou příslušníků tzv. Islámského státu, který na svém území prosazuje politiku brutality a nezměrného násilí, kdy za nicotné přestupky následuje trest smrti. Ve stejné oblasti jsou lidé decimováni další vlnou násilí, tentokrát přicházející ze vzduchu koaličních vojsk a stíhaček Spojených států amerických.

Oblasti v Iráku s největším počtem civilních obětí; zdroj: Iraq Body Count

Civilisté nemají na vybranou. Bezpráví se na ně sype ze všech stran. Lépe na tom nejsou ani obyvatelé Bagdádu, kde jsou sebevražedné útoky a střelba na ulicích doslova na denním pořádku. Situace se od poloviny roku 2013 stává stále více nesnesitelnou. Upozorňují na to pravidelně nevládní organizace, zatímco boje nadále pokračují.

V posledních třech letech jsou oběti v řadách civilistů mnohem vyšší, než v letech 2010-2012.

Zdroj: Iraq Body Count

Zatímco v roce 2012 zemřelo na 4 822 civilistů, o několik let později se počet mrtvých v řadách obyvatel Iráku téměř zčtyřnásobil. To je velmi smutná statistika, kdy nevinní doplácejí na dění v okolí. Počet obětí v minulém roce během každého měsíce neklesl pod tisícovku. Co by na tisíce mrtvých říkali evropští politici, kdyby se totéž odehrávalo v nějakém evropském státě? Zcela jistě by hovořili o konci světa a volali by po odvetné válce. Ale co mají dělat například takoví obyvatelé Bagdádu? Musejí snášet obrovskou vlnu násilí, kdy si nikdo dokonce ani ve svém obydlí není jistý svým vlastním životem.

Do 30 listopadu 2016 bylo zabito na 15 216 civilistů. Mezi mrtvými bylo na 719 dětí, což v celkové míře představuje 12 procent všech obětí mezi civilisty. 

Nejslabší a nejohroženější se stávají oběťmi válek, zatímco politici rokují o tom, jak rychleji a organizovaněji zasáhnout proti náboženským fanatikům, jejichž meče, sekyry a oprátky se na počtu obětí mezi civilisty podílejí v Iráku nejvíce (7 170 mrtvých). Úmrtí v důsledku leteckých útoků a ostřelování jsou také poměrně vysoká. Představují za rok 2016 na 2 854 obětí, mezi kterými byli jak muži, tak ženy.

Statistiky jasně dokazují, že následovníci tzv. islámského státu nejsou muslimové, protože většinu své agrese a násilí zaměřují zejména vůči muslimům jako takovým.

Nezákonné a protilidské exekuce prováděné stoupenci islámského státu se z 67 procent tento rok podílejí na obrovském počtu mrtvých mezi dospělými muži, zatímco u žen se vyskytují “jen” přibližně v polovičním množství. 

Letecké útoky jsou největším nebezpečím pro děti, které se v časech bombardování ukrývají v polorozpadlých budovách zatímco shozená bomba směřuje do jejich úkrytu. 41 procent zabitých dětí v Iráku představují děti, jímž byla šance na budoucnost vzata některou ze shozených pum. Nad tím by se měli zamyslet především světoví vůdci, když nad mapami plánují další údery vůči mnohdy přeceňovanému nepříteli. Druhým největším důvodem úmrtí dětí bývají ve 29 procentech případů exekuce islamistů, kdy náboženští fanatici samozvaného Bagdádího raději zabijí dítě, pokud se nechová podle jejich příkazů  nelidských nařízení.

Situace v Iráku jasně říká, že válka pravděpodobně ani tento rok neutichne, a tak opět mnoho dětí přijde o život díky leteckým útokům i jednotlivým výpadům islamistů a samotné irácké armády, jež se v menší míře taktéž podílí na počtu mrtvých ve své zemi. Bylo by krásné, kdyby se už konečně mnohaletý konflikt blížil ke svému konci a islamisté zmizeli v horoucích peklech, do kterých po zásluze patří. Iráčané, zvláště děti a nemohoucí si zaslouží život bez strachu z násilníků a bomb padajících z nebes.