Zatímco Syřané v Aleppu umírají, v Golanských výšinách jim Izrael ničí domy

Zatímco Syřané ve své domovině trpí válečnými zvěrstvy, za hranicemi v Izraelem okupovaných Golanských výšinách izraelské ozbrojené síly pokračují v bezpráví na Syřanech, když za pomoci bagru ničí příbytky tamních obyvatel. Své by o tom mohl vyprávět Bassam Ibrahim, jehož dům byl v září 2016 nemilosrdně stržen.

Díky rozhodnutí úřadů se tak postarší pán se svou rodinou přidal k mnoha dalším desítkám tisícům, jež ve stejné oblasti museli čelit bezpráví. Zatímco se na palestinských územích k ničení příbytků používají buldozery a bagry americké výroby, nahoře na severu v Golanských výšinách se do ničení přidávají těžké stroje jihokorejské provenience. Huyndai díky distribuční izraelské společnosti EFCO napomáhá k porušování mezinárodního práva, zatímco vesele obchoduje nejen v Evropě, ale také na celém světě.

Peníze nesmrdí, a tak si zřejmě vedení obchodní společnosti nedělá těžkou hlavu s tím, zda jejich výrobky slouží bezpráví. Podle některých svědectví je technika Huyndaie používána také při výstavbě izraelských osad. Veřejnost v Evropě to málokdy ví, ale v Golanských výšinách, podobně jako na Západním břehu Jordánu a v Gaze, je téměř nemožné sehnat od telavivských úřadů stavební povolení. Proto zde doslova raketovou rychlostí rostou “černé stavby”.

Bytové potřeby místních Syřanů jsou nenaplněné a izraelské úřady nemilosrdné. V rozporu s právem ničí životy civilistů. Likvidace syrských staveb a zabírání syrských pozemků v Golanech pokračuje od roku 1967. Obsazená oblast se stává terčem izraelských expanzivních plánů, kdy je Syřanům zabavována půda a ničen majetek. Jsou zde zaváděna stejná dehonestační pravidla jako je tomu v Západním břehu Jordánu. Izraelské úřady využívají syrské přírodní zdroje a zdejší vodu, kterou nerovnoměrně rozdělují s menšími příděly syrským obyvatelům.

Izrael takovým způsobem chování porušuje nejen 147. článek Čtvrté ženevské konvence, ale také zároveň Mezinárodní úmluvu o občanských a politických právech, kdy nikdo nesmí být svévolně obrán o svůj majetek.

Před izraelskou okupací Golanských výšin v roce 1967 na tomto území žilo na 1 500 čtverečních kilometrech na 140 000 Syřanů. Okupační moc prakticky ihned poté zahájila vysídlovací akce, takže dnes na území žije pouze 20 000 Syřanů. Většina měst a vesnic v Golanských výšinách byla izraelskou armádou zničena, aby zde následně bylo postaveno několik desítek ilegálně vytvořených izraelských osad. Dnes se jich v oblasti nachází více jak 50.

Izraelská armáda se podle informací lidskoprávních organizací v Golanských výšinách chystá zbourat na desitky dalších syrských domů. Zdejší komunita obyvatel je mimo jiné sužována expanzí izraelského přírodního parku Hermon, díky kterému úřady zabavily na 80 937 128 metrů čtverečních syrské půdy a lidé byli ze zabaveného území násilně vystěhováni.

Počet židovských obyvatel Golanských výšin je nyní přibližně stejný jako počet Syřanů. V říjnu 2016 Izrael schválil výstavbu dalších nových 1 600 bytových jednotek v největší izraelské osadě Kacrin, jež byla postavena na pozemku syrských vesniček Qasir, Shgef a Sanawber. Osada byla zamýšlena jako hlavní město okupovaných Golanských výšin a první izraelští osadníci se sem začali stěhovat začátkem roku 1977. O jejím zřízení se rozhodlo čtyři roky předtím na základě plánů Goldy Meirové. V roce 1979 Kacrin získal status menšího města. Jeho rozšiřování, jež je v plánu Netanjahuovy vlády, vyvolá další bourání syrských domů a také další Syřané budou vykázáni z míst, kde žili celý život.

Je smutné, že se média všímají střetů příslušníků tzv. Islámského státu s příslušníky IDF, zatímco opomíjejí izraelské násilí páchané vůči místním Syřanům. Západní média by měla odmítat jakýkoli druh násilí, ať je pácháno kýmkoli, tedy i příslušníky izraelské armády. Izrael se snaží na mezinárodní půdě zlegitimizovat okupaci Golanských výšin, avšak Organizace spojených národů zcela jasně odmítla nároky Tel Avivu a znovu prohlásila, že rezoluce číslo 497 z roku 1981 je stále platnou a okupace Golan je nadále mezinárodně nezákonnou. Netanjahu se nejspíš obává, že by mezinárodní instituce mohly počítat s Golanskými výšinami jako s územím pro nově vytvořenou a uklidněnou Sýrii, a tak Netanjahu v médiích zarputile opakuje, že se Golanských výšin nevzdá a toto území je stále majetkem Izraele.

Okupované území přináší mnoho peněz. To je také jeden z hlavních důvodů, proč Izrael usiluje o udržení zabraného území.