Za vraždu Češky v Berlíně může pouze útočník a nikoli všichni uprchlíci

Šílený Tunisan Amri vraždil na vánočním trhu v Berlíně. Unesl polský kamion, po lítém souboji uvnitř kabiny zabil polského řidiče, aby posléze hanebně utekl až do daleké Itálie, kde byl zastřelen. Afričan se hlásil k teroristické organizaci, a tak evropská antiislámská a xenofobní klaka dostala do svých jedovatých slin další přísadu žlučovitosti. 

Cit pro generální vinu nasazující otěže zla každému muslimovi slaví svůj další svátek. K tomuto koloritu napomáhají někteří populističtí novináři, politici, uživatelé sociálních sítí, jež velmi rádi vytváří grafiky, nad kterými může kdejaký islamofob masturbovat dlouhé hodiny. Náboženská nenávist je doháněna eurofobními záchvaty radujícími se nad tím, že zase jednou selhala německá – merkelovská politika přistěhovalectví, kdy znovu zabíjel uprchlík požadující azyl v největším státě Evropské unie.

Komentáře extrémistů, neofašistů, islamofobů a obyčejných rasistů postrádají smysl pro fakta. 

Amri Anis byl dlouhou dobu v hledáčku zpravodajských služeb a především německé policie. V Tunisu byl několikrát souzen za přečiny s drogami. V Itálii, kde před příchodem do Německa žil, byl také zapojen do přečinů souvisejících s drogami a v samotném Německu byl zapleten do potyčky drogových gangů. 31. prosince 2016 měl být vyhoštěn z Německa. Po odmítnutí azylu byl ve vydávací vazbě a nepatřil tak v žádném případě do “imigrační vlny ze Sýrie”. O vrahovi z Berlína není možné hovořit jako o uprchlíkovi, protože mu byl azyl z bezpečnostních důvodů odmítnut.

Bezhlaví kritici politiky kancléřky Merkelové poukazují na to, jak mohl být takový člověk na svobodě, když policisté dávno věděli, že Amri z Tunisu je človíčkem s kriminální minulostí a tudíž by neměl vůbec zůstávat mimo vězení. Při takových tvrzeních se zapomíná zákony a předpisy, kterými se bezpečnostní složky musejí řídit.

Soud zmiňovaného teroristu propustil poté, co Tunis odmítl poprvé identifikovat tohoto muže jako svého státního občana. V tomto případě zákony hovoří jasně a nekompromisně.

Odmítnutý kriminálník plný vzteku a naštvanosti na systém hledal ideovou podporu někde jinde. Našel ji u Islámského státu, zradikalizoval se a následně provedl to, co všichni víme. Tajné služby pracují intenzivně, ovšem ani spolupráce BIS se sedmdesáti tajnými bezpečnostními složkami světa nemusí vždy znamenat odhalení rozhodnutí jednotlivců, proti kterým je jakákoli ochrana chabá. Pobíhající policista se samopalem v ruce nezabrání ani přinejmenším rozhodnutí jednotlivců.

Možná bychom se mohli ptát, jak by se měl stát chovat k odmítnutým, jimž byly dveře azylu uzavřeny doslova před nosem.

Kdyby existoval nějaký tématicky zaměřený program, nemusel by třeba delikvent Amri propadnout radikalizaci, protože zrovna tito lidé mohou být potenciálními zdroji “džihádistů” pro tzv. Islámský stát a další teroristické organizace. Evropa si možná špatným nastavením předpisů, obcházením a porušováním mezinárodního práva dělá zbytečné problémy a dává nepřímo do náruče islamistů nové duše, které by třeba jinak na radikalizaci vůbec nemyslely.

Je třeba zanalyzovat co se stalo, proč se mladý muž zradikalizoval a kde konkrétně došlo k chybě a posléze se z nedostatků poučit a udělat všechno možné proto, aby se již taková událost nikdy neopakovala.

Do poučení rozhodně nepatří hry na armády, dokonce ani policisté se samopaly před nákupními centry. K poučení nenáleží ani zákazy vánočních oslav, trhu a jiných veselic. Takovým krokem opět pouze nahráváme islamistům do karet a skáčeme podle toho, jak tzv. Islámský stát píská. Zároveň je hloupé vykřikovat, že všichni uprchlíci jsou teroristé, protože to bychom klidně mohli tvrdit, že všichni Češi jsou vrazi a násilníci, když se v médiích mihne za čas zpráva o vraždách, nebo znásilnění způsobených Čechy………

Sami na uvedeném příkladu vidíte, že generalizace jsou naprostým nesmyslem. Mezi oběťmi teroristického útoku byla také Češka.

Za vraždu a smrt této ženy nemohou:

  1. všichni Tunisané
  2. uprchlíci
  3. všichni přistěhovalci
  4. všichni blízkovýchodního vzhledu
  5. všichni muslimové

Vinu nese pouze útočník a organizace, jež ho k činům vyzvala a inspirovala

Na to bychom měli myslet především. Místo hledání cest k militarizaci bychom měli přemýšlet o tom, jak zlepšit jednotlivé programy péče o uprchlíky a žadatele o azyl, a to s ohledem na mezinárodní právo, protože s jeho destrukcí přichází destrukce práva a pořádku.