Šestý ročník Roma Spirit je políčkem Mezinárodnímu dni lidských práv

V Mezinárodní den lidských práv se v podvečerních hodinách na Pražské křižovatce uskuteční další ročník předávání cen Roma Spirit. Ve své podstatě jde o velmi prospěšný projekt, s jehož pomocí se ukazuje na jednotlivce, ale také na organizace, jež svou činností přispěli ke kladnému soužití Romů a majority. Je to podaná ruka lidskosti, na kterou bychom nikdy neměli zapomenout.

O to víc je bolestnější, pokud chystaný galavečer s mnoha hosty a patronátem České televize dostane zápach něčeho nechtěného, nesportovního……..zkrátka nestandardního. Na Hrebenar.eu vyšlo několik článků na téma Roma Spirit. Pokoušeli jsme se v nich poukázat na to, že morálka by nikdy neměla chybět tam, kde se nachází lidství, potažmo obhajoba toho nejcennějšího, co dělá svět dobrým místem k životu.

V Roma Spirit mezi nominovanými v kategorii “SPOLEČNOST/FIRMA/ZAMĚSTNAVATEL” dochází ke střetu zájmů, kdy majitel nominovaného subjektu je zároveň členem nominační poroty navrhující jednotlivé účastníky klání.

Hrebenar.eu považuje takovou praxi nejen za morální selhání organizátorů, ale také za políček lidským právům, jejichž existence by měla být formou Roma Spirit oslavou a nikoli obyčejnou pohanou……..trapnou fraškou, kdy přítomní, a tedy i Radek Banga za blog iDnes, budou tleskat Jožku Balážovi – bývalému spolupracovníkovi xenofoba Jiřího Čunka, pokud tento pán se svým projektem zvítězí.

Sociální podnik Černý most s.r.o. může být prospěšným. Ale může se o vavříny vítězství ucházet člověk, který si myslel, že současný stav je rasismem, a proto jako Čunkův poradce usiloval o rozdělování Romů do tříd? Je normální takové lidi zvát do nominačních porot a je normální, aby porotce sám kandidoval a zároveň porotcoval?………..Je smutné, jak sebe samu Roma Spirit devalvuje a snižuje svou vlastní úroveň.

25. listopadu 2016 pražská buňka Romské demokratické strany v čele s Milanem Horvátem společně s dalšími deseti pražskými romskými organizacemi(Sportovní asociace národních menšin z.s.; Spolek romské kultury a tradic z.s.; Romské žižkovské ženy z.s.; Sdružení pro tradice národnostních menšin z.s.; Sdružení Romů Bečov-Praha z.s.; Šance pro lepší vzdělání-láčo dživipen; Buči-Praha 10 z.s.; Buči z.s.; Irish Dance; Romská asociace dětí a mládeže ČR) napsaly panu Balážovi a Kocábově nadaci, jež je hlavním garantem pořádané události, otevřený dopis, ve kterém pisatelé žádali Baláže o odstoupení z řad nominantů, nebo porotců.

Jožko Baláž nedal na názor podepsaných, stejně tak se zachoval Michael Kocáb, a tak se chystaná absurdita stane skutečností. Banga jako zástupce kulturní sekce na dnešním večeru zcela jistě nepráskne dveřmi a neprojeví svůj nesouhlas s tím, co se kolem letošního ročníku událo.

Nominovaní budou oceněni…….Česká televize z celého klání udělá dokument a všichni mohou být spokojeni……….možná příště organizátory napadne něco jiného a mezi nominovanými bude více porotců…….to se potom Roma Spirit promění v sebeoceňovací spolek bez náplně a bez ducha. Možná by se organizátoři nad sebou měli zamyslet, protože nemůžete volat po celospolečenských změnách, když sami máte problém s morálkou a smyslem pro fair play.