Možná zdravotní sestřičku mladý Afghánec neosahával a vše bylo jinak

“Afghánec znásilnil sestřičku” znělo nejrůznějšími českými médii. Česká extrémistická, ale také islamofobní scéna dostala ke svým tvrzením rádoby ukázkový příklad, kdy uprchlík sexuálně obtěžuje Češku ve zdravotnickém zařízení. Sociální sítě s rychlostí blesku reagovaly na zveřejněné zpravodajství a frustracemi obdaření fanoušci náboženského nesnášení začali rozšiřovat ideově zabarvené a fabulacemi opředené svědectví. 

Údajné znásilnění na Bulovce bylo především politickým tématem a přesně tak na diváka působilo. I když z výpovědí bylo jasné, že výslovně ke znásilnění nedošlo, média o znásilnění hovořila, aniž by si uvědomila, co ve skutečnosti znásilnění je. S rychlostí blesku přestala být důležitá presumpce neviny a zároveň si nikdo nedělal starosti s tím, jaký je rozdíl mezi pokusem o znásilnění, napadením a skutečným znásilnění. Dokonce není ani jisté, zda k pokusu o znásilnění nebo znásilnění došlo, protože celá událost z říjnové noci mohla být pouze nedorozuměním, jež si zdravotní sestřička mohla mylně vyložit po svém.

Zadržený mladík strávil ve vazbě několik týdnů. Někteří obhájci scénáře se znásilněním se v debatách zaštiťovali rozhodnutím žalobce, který skutečně mladého Afghánce obvinil ze znásilnění. Hrálo se na slovíčkaření, zatímco se ignorovala veřejně známá fakta.

K události, která je stále vyšetřována, došlo dvacet minut před půlnocí poslední říjnový den na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce, ve které se v inkriminovaný okamžik nacházel také devatenáctiletý muž, který doprovázel svého nedospělého bratra hospitalizovaného na infekčním oddělení. V lůžkové části nejsou kamery, a tak neexistují kamerové záběry osudného incidentu. Policie se tedy musí spoléhat na svědectví zdravotní sestřičky a bratra hospitalizovaného muže, jež se měl podle obžaloby dopustit sexuálně motivovaného trestného činu. Žádná třetí osoba v podobě svědka údajně podle veřejně dostupných informací neexistuje. Sestra sice křikem přivolala své kolegy, ale ti na místo přišli, až když bylo po údajném útoku, kterému se měla žena ubránit.

Mladý devatenáctiletý Afghánec se měl znásilnění dopustit ve smyslu osahávání. Podle zákona je totiž za znásilnění vnímáno jakékoli sexuální jednání, které nevede k souloži. Divoké představy radikálů o tom, jak uprchlík s penisem v ruce touží “vyklátit” Češku přímo uprostřed nemocničního pokoje nejsou ničím jiným, než přášilovskou představou, jež se nikdy nestala skutečností.

O případu, ihned po jeho zveřejnění, informoval ve svém zpravodajství Seznam.cz. Jeho redakci následně emailem kontaktovala zdravotní sestřička, jež měla být Afgháncem znásilněna. Ve své zprávě autorovi seznamáckých článků emotivně napsala: “V prvé řadě měl milý pán vysvětlit svému synovi, jak se má v naší zemi chovat, hlavně k ženám. To, že on má obavu o svou rodinu, mě vůbec nedojímá, jelikož to, čím si procházím já, je daleko horší. (…) Vezměte si tuto rodinu k sobě domů, chovejte se k nim slušně, s úsměvem, starejte se o jejich děti… Možná se vám ‚odmění‘ jako mně. Přeji vám takové ‚klidné‘ noci jako mám já..

Pokud k pokusu o znásilnění skutečně došlo, poté emotivní zabarvení je pochopitelné, ovšem slova v mailu obsažená jsou jako vystřižená z plátku krajně pravicového xenofoba, jež se v rámci nacionálního šovinismu snaží vykreslit afghánskou rodinu a kulturu v co nejhorším světle. Místo slov o útočníkovi se pisatelka obrací k útočníkově rodině a žádá otce afghánského mladíka, aby svého potomka lépe vychoval.

Celá reakce údajně napadené zdravotní sestřičky vypadá skutečně zvláštně. Nejdříve žena svolila k setkání s redaktorem Seznamu, ale posléze si vše rozmyslela a schůzku odvolala s odkazem na radu advokáta, že by jí mohla schůzka ublížit. Nekrývá náhodou zdravotní sestřička něco, když tak neuměle kličkuje nad ochotou sejít se s novinářem? Možná všechno bylo jinak a domnělá oběť Afgháncova násilí si to pomalu, ale jistě uvědomuje.

Mladý muž byl v předchozích dnech soudem propuštěn z vazby a proces pokračuje dál. Nakonec uvidíme, jak celý případ dopadne. Jde o tvrzení proti tvrzení a je pravděpodobné, že vše skončí v outu, protože se možná mladík vůbec ničeho nedopustil a zdravotní sestřička viděla v chování mnohem víc, než ve skutečnosti bylo.