Kdyby člověk nevěděl o Slavíku, myslel by si, že je to Bangova sebereklama

Zatímco jste ještě v pátek na Bangu a jeho osobu na sociálních sítích nenarazili jak byl rok dlouhý, od soboty jeho jméno s nejrůznějšími podobiznami vídáte takřka na každém kroku.

Neonacisté, neofašisté a nejrůznější extrémisté sdílí texty, videoklipy romského zpěváka, zatímco v médiích tištěných a internetových zaznívají nejrůznější články na téma Radka Bangy. Kdyby člověk nevěděl, že jde o reakci na Slavíka, pískání a demonstrativní odchod ze sálu, myslel by si, že se jedná o dobře provedenou reklamní akci, při které se minoritní zpěvák dostává do míst, do kterých by se horkotěžko kdy dostal.

Radek Banga, tak jako všichni ostatní, přišel na galavečer Slavika……zatleskal předchozím umělcům, aby se posléze postavil k věci jako správný chlap. V okamžiku příchodu Ortela zapískal a posléze opustil sál. Byla to správná reakce, ke které měli sáhnout všichni přítomní umělci. Možná ještě lepší reakcí by bylo, kdyby nikdo na vyhlášení nepřišel a dal tak najevo, co si o tom všem myslí. Takový způsob řešení by býval byl tím nejschůdnějším, kdyby česká umělecká scéna jednala na jiném, než penězi ovládaném kalkulu a nejrůznějších klíčových závislostech jednoho na druhém.

Svým způsobem je trošku nešťastné, že je médii promílaný pouze Radek Banga jako ten jediný odbojný v řadě, když se stejnou vervou reagovala ještě spousta dalších umělců, jež taktéž zapískali, odešli a posléze častovali Tomáše Hnídka svými nesouhlasnými myšlenkami, ve kterých by spoluzakladatel neonacistické skupiny a flašinetář nenávistných textů nikdy neměl patřit do skupinky vyvolených.

Petra Kolínská ze Strany zelených dokonce přichází s nápadem na ocenění hudebníka Radka Bangy Cenou hlavního města Prahy…………jak sama velmi dobře říká: “Atmosféra ve společnosti v poslední době houstne, jazyk nenávisti začíná být stále více normou, a to i mimo sociální sítě.“………..ovšem, je vypískání Ortela s následným odchodem ze sálu skutečně pádným důvodem pro nějaké ocenění? Není takové uvažování znevážením všech předchozích Bangových aktivit, ke kterým patří například součinnost s Policií ČR při projektu “Když chceš, tak to dokážeš’?

Proč stejná Petra Kolínská neocenila Radka Bangu dříve, když zpěvák delší dobu podniká akce mezi mládeží a dětmi? Kdyby nebylo nepřiměřeného mediálního humbuku, o ceně hlavního města by se nikdo nezmínil………svou činností, nikoli hudbou může být Gipsy.cz příkladem pro ostatní romské děti a třeba i obyvatele sociálně vyloučených lokalit. Texty pana Bangy jsou vulgární, oplzlé a plné nejrůznějších expresiv……proto nemohou být vzorem pro puberťáky, nebo malé děti…..není tudíž možné se slepotou na očích opakovat, že Radek Banga se svou tvorbou přispívá například k boji proti rasismu…..pokud ovšem za tvorbu nepovažujeme Bangovu spolupráci s neziskovým sektorem a tvorbu nejrůznějších projektů, kterým je nápomocen.

A ruku na srdce, některá vyjádření dnes oceňovaného muže z předních stran deníků byla v minulosti dost kontroverzní a lavírovala na hranici rasismu i nesmyslných prohlášení. V červenci roku 2013 Radek Banga v jednom z videí na iDnesu dokonce tvrdil, že demonstrace neonacistů jsou pro Romy dobré. Podobně tragických prohlášení od té doby bylo více, až si člověk říkal, jestli nechce Banga mermomocí patřit na výsluní, a tak svou mluvu a chování upravuje podle ekonomických a dalších čistě egoistických důvodů…….showbyznys je zajisté velmi těžké a složité prostředí, ale člověk by se neměl chovat amorálně, nebo zbytečně kontroverzně na úkor třeba romské komunity, kdy se dáva najevo, že někteří jsou podřadní, zatímco jiní nikoli.

Pozornému divákovi ani po Slavíkovi neunikne chování předchozích let. Banga se choval kontroverzně, nejspíš se kontroverzně dál chovat bude. Částečně se bude podobat svým některým kolegům v branži, zatímco jako opak bude působit v charitativních akcích…….možná, kdyby si nejkomentovanější umělec posledních dnů vzpomněl na své předky, kdy za války jeden pomáhal druhému, pak by možná změnil styl svého chování……kdo ví…….

Nicméně, nejdůležitější  na tom všem je povědomí, že Slavík je dávno překonanou fetiší, nad kterou by se měly zavřít stojaté vody showbyznysu, protože tento projekt je dávno za zenitem.