Každých deset minut v Jemenu na podvýživu umírá jedno dítě

Situace v Jemenu je velmi vážná. Médii opomíjená válka na rohu Arabského poloostrova vytvořila z těžce zkoušeného národa trosky závislé na zahraniční pomoci. Saudskoarabská armáda sesílá na jemenská města a vesničky bomby, zatímco civilisté bojují s nedostatkem základních potravin, lékařské péče a nezávadné pitné vody. 

Podle informací UNICEFu v Jemenu každých deset minut umírá jedno dítě. Zatímco Evropané shánějí v obchodech cukroví a pamlsky na sváteční stůl, 462 000 jemenských dětí trpí akutní podvýživou a 2,2 milionu nedospělců potřebuje ze zahraničí pomoc, jinak také skončí v ranku hladovějících……to je velmi smutné.

Svět selhává a spolu s tím také mediální kolos, který raději upřednostňuje mediálně vděčné konflikty před těmi ostatními. Tam, kde kameraman známé televizní stanice chybí, tam ani světové vlády nemají chuť cokoli řešit…….i když, populismus politiků při řešení válečných krizí zapomíná na civilisty, zatímco strhává pozornost na politická jednání, která mnohdy vůbec nepřispějí k uklidnění světových a lokálních krizí.

Situace v Jemenu je přímo neutěšitelnou. Pod prapory války nejvíce trpí děti. Počet hladovějících se od roku 2014 podle údajů UNICEFu zvýšil o 200 procent. Za poslední dva roky dvojnásobek dětí nemá díky rozbombardovaným ulicím, cestám a domovům co jíst. Nedostatek hygieny, čisté pitné vody způsobuje infekce, průjmovitá onemocnění a infekce dýchacích cest, díky kterým každých deset minut umírá v Jemenu jedno dítě. To je velmi smutná statistika ve světě, kde společnost řeší problematiku plýtvání potravin a nehospodárné zacházení s vodou. Evropa se Západem překypuje blahobytem, zatímco tisíce kilometrů daleko mají přesně opačný problém.

Jemen býval vždy nejchudší zemí na Arabském poloostrově, nicméně nikdy na tom nebyl tak zle, jako je tomu dnes. Nejzkoušenější částí zmiňovaného státu je region Saada, který je nejvíce bombardovaným. Je zde nejvyšší míra dětské podvýživy, kdy osm dětí z deseti ve věku do pět let trpí akutním stavem nedostatku potravin. Tato část země patří již od roku 2004 k těm bouřlivějším. Před dvanácti lety zde došlo k šíitskému povstání proti jemenské vládě vedené vůdcem náboženské sekty Husseinem Badreddin al-Houthiem. Lokální konflikt se později rozrostl v občanskou válku, jejíž následky nyní vidíme v utrpení civilního obyvatelstva. Jen v roce 2008 bylo spočítáno na 77 000 vnitřně vysídlených lidí v regionu Saada……..dnes je toto číslo mnohonásobně vyšší a humanitární krize i díky zásahu Saudské Arábie dosahuje mnohonásobně vyšších obrátek.

Povstání v Saadě, přiživení konfliktu íránskými húthiji v roce 2014 ve spolupráci s běsněním vojáků bývalého prezidenta Saleha rozvrátilo celý Jemen a destabilizovalo celou zemi na mnohá desetiletí dopředu. V roce 2015 v rámci koalice Saudská Arábie začala Jemen bombardovat a od té doby zahynulo minimálně 10 000 lidí a další miliony civilistů díky tomu zůstaly bez domova.

Podvýživa se na jemenských dětech podepisuje nevratnými změnami například na tělesné stavbě, kdy děti mají zakrnělý vzrůst a díky nedostatku potravin dochází k nevratným změnám na funkci vnitřních orgánů. To samo o sobě je velmi nebezpečné, protože v Jemenu je akutní nedostatek lékařské péče, a tak nakonec děti, které přežijí hladovění, mohou v důsledku zemřít na vážné poškození organismu.

Svět by měl něco udělat se situací v Jemenu. Děti si zaslouží, aby se politici začali konečně zabývat tím, jak pomoci těm nejohroženějším.