Izrael odmítáním rezolucí OSN ukazuje, že není demokracií

Benjamin Netanjahu obhajuje svou nelidskou a krajně pravicovou politiku. Proto ve svých osobních útocích kope do amerického prezidenta Baracka Obamy, který se nechal slyšet, že by klidně podpořil rezoluci Rady bezpečnosti OSN odsuzující izraelskou politiku osad. 

Najednou jsou rozhodnutí Bílého domu pokládána za antiizraelská, neřkuli antisemitská. Tel Aviv se totiž ve jménu populismu naučil jakoukoli kritiku své vlády značkovat cejchem antisemitismu, protože poté se bezpráví snáze obhajuje, když je kritik přirovnán ke zrůdám nacistického Německa.

Izraelská vláda porušuje mezinárodní právo a místo nápravy svého pochybení raději pokračuje v tom na co je zvyklá.

Postaví se k Radě bezpečnosti OSN zády a raději bude hejtovat své domnělé nepřátele, které ve jménu nenávisti vykreslí v těch nejhorších barvách. Benjamin Netanjahu odporem k odmítání výstavby osad bojuje o hlasy židovských ultranacionalistů, ultraortodoxních vyznavačů víry, kteří si myslí, že Palestina a vůbec celé to území je Židům zemí zaslíbenou – a to za jakoukoli cenu.

Svět odmítá praxi nezákonného zabírání palestinské půdy a ožebračování Palestinců, zatímco Netanjahu odmítá rezoluce, stahuje velvyslance z Nového Zélandu a zástupce Senegalu zve na kobereček.

Oba tyto státy totiž patří mezi hlouček těch, jež na půdu OSN přinesli dokument odmítající výstavbu osad na Izraelem okupovaných územích. Tel Aviv společně se svým ministerským předsedou dělá to, co by udělal jakýkoli diktátor. Namísto diskuse a ochoty změnit status quo přicházejí na pořad dní úvahy o omezení izraelských příspěvků do společné kasy OSN. Proč by také stát Davidovy hvězdy měl platit něco, co si dovolí kritizovat místní izraelskou politiku nenávisti…………

Tel Aviv takovým přístupem celkem úspěšně ukazuje, že to s tou místní demokracií nebude tak žhavé, protože demokratický režim by reagoval úplně jinak. 

Diktátor s kořeny v africkém Súdánu dává najevo svůj talent pro ultranacionální vládu. Od štvavé kampaně zacílené zacílené na nenávist vůči arabským spoluobčanům přichází na řadu další Bibiho velmi zvláštní cit pro všežidovskou jednotu, když najednou ruší svou diplomatickou návštěvu Ukrajiny, protože i tato země hlasovala pro rezoluci, jež se stala pro šéfa Likudu doslova trnem v oku. Co na tom, že premiér ukrajinské vlády je židovského původu. Na tom nezáleží, pokud dochází k narušování osobních zájmů izraelského premiéra.

Po této diplomatické roztržce jednostranná definice ultranacionálů Izraele jako vlasti všech Židů získává vážné trhliny na kráse, protože ukrajinský premiér židovského původu není politicky dostatečně košér, aby se s ním sešel politik z Tel Avivu.

Vůbec, izraelské ministerstvo zahraničí v posledních dnech neví co dřív. Ruší setkání Bibiho s britskou premiérkou a na řadu přichází také odmítnutí schůzky s čínským premiérem v Davosu…….a to už je opravdu co říct. Ministerstvo zahraničí svolalo postupně velvyslance všech čtrnácti zemí, které hlasovaly pro rezoluce. Zástupci vlád museli vysvětlovat, proč se jejich domovská krajina rozhodla pro podporu lidství. Samozřejmě, všechny zúčastněné státy dostaly od Tel Avivu důtku…….jakousi výstrahu pro budoucnost.

A co je nejhorší………mocensky nejvýše postavený izraelský spojenec, Spojené státy americké, se také otáčí zády, a tak vysoce postavení z Knessetu zkoušejí házet kameny na ruku, jež Izrael a jeho postavení velkou měrou živila. 

Izraelský ministr Benett hodlá do Knessetu přinést zákon o anexi dalších okupovaných palestinských území. Ministerstvo obrany ruší všechny politické a civilní kontakty s Palestinci, jež ve své podstatě vůbec do rezoluce ani zasáhnout nemohli. Izrael hodlá osady a popírání Palestiny a Palestinců rozjet na vyšší obrátky. Jednak to bude na truc a jednak politické kanceláře krajně pravicových partají udělají to, o čem si dlouhou dobu v kuloárech prozatím jen šeptají.

Jako kdyby Netanjahu se svými dalšími spolupachateli nenávisti zkoušel trpělivost světa……….možná politici žehrají na tzv. Islámský stát, pro který kritici nebudou moci sankcemi hlouběji zasáhnout, protože Tel Aviv klidně připomene všem zainteresovaným, že IDF může za určité konstelace v celém konfliktu zasáhnout ku prospěchu mírových jednání.

Netanjahu přikázal ministrům a diplomatům, aby minimalizovali setkání s představiteli těch zemí, jež rezoluci Rady bezpečnosti podpořili…….jak se zdá, politické hry pokračují, zatímco utrpení ostatních pokračují v ještě větších obrátkách.