Zneužívá Vodafone vozíčkáře k získávání informací o zákaznících konkurence?

Kdo by nechtěl s blížícími se Vánocemi přispět na dobrou věc, notabene na pomoc vozíčkářům. Zvlášť, když podání pomocné ruky nemusí vůbec nic stát. Charita je záslužnou věcí zlepšující karmu dárce, který za pomoci jednoho kliknutí ve stažené aplikaci může přispět sociálně potřebným. 

Nápad je to báječný, ale realita může být na míle vzdálená původnímu plánu. Typickým příkladem by mohla být nabídka Vodafonu, ve které je možné deset gigabajtů dat darovat zaregistrovaným vozíčkářům, jež díky dobrým duším mohou posléze na svém mobilu, nebo tabletu zdarma každý měsíc až do výše darovaného limitu brouzdat na internetu. Získaná data se budou hromadit v “datové peněžence”, odkud je Vodafone následně rozdělí mezi vozíčkáře.

K obdarování zdravotně postižených nemusíte být ani zákazníkem Vodafonu. Postačí si stáhnout aplikaci “Můj Vodafone” a kliknout na červenou část vespod.

 

ashampoo_snap_2016-11-26_20h49m06s_004_

Aplikace Vás přesměruje na další stránku, kde odsouhlasíte podmínky, vyplníte číslo a kliknete na “ODESLAT KÓD”, který Vám následně přijde v SMS zprávě. Právě jste udělali dobrý skutek, a tak se můžete cítit lépe……zaregistrovaní vozíčkáři v čase poslání daru dostali již 436 310 GB dat. Kdo ví, jestli tak velký objem dat všichni spotřebují. A kdyby přeci jen nikoli……tak se datová nálož rozprostře na některý jiný bohulibý projekt……..nic se nevyrovná klidné mysli z dobrého skutku……..

ashampoo_snap_2016-11-26_20h55m27s_006_

Nebo je všechno úplně jinak? Co se ve skutečnosti stalo? Právě jste se dostali do databází Vodafonu, který díky ochotě pomoci druhým získal Vaše telefonní číslo, a tak Vás může tato telefonní společnost zásobovat reklamními upoutávkami na nejrůznější produkty.

ashampoo_snap_2016-11-26_21h25m42s_009_

V bodě 7 Obchodních podmínek aplikace Můj Vodafone ja jasně napsáno, že Vodafone může na telefon, na kterém je nainstalován jejich prográmek, zasílat systémové, nebo reklamní sdělení Vodafonu, nebo některých Třetích stran. Klidně se může stát, že Vám na mobilní zařízení začnou chodit reklamy na jednotlivé tarify, výhody a sdělení obchodních partnerů nabízejících třeba levnější nákup v některém z obchodů se sportovním oblečením.

Obchodní podmínky sice hovoří o možnosti taková upozornění v aplikaci vypnout, ale není jasné, jak toho docílit, když Můj Vodafone ve svém menu nenabízí žádnou možnost manipulace s upozorněními. V případě nevyžádaných SMS zpráv nezbývá, než se spolehnout například na mobilní antivir, nebo nějakou jinou aplikaci umožňující manipulaci s nevyžádanými zprávami, nebo hovory.

ashampoo_snap_2016-11-26_21h40m17s_010_

Vodafone se chová jako odporná hyena, když skrze ochotu pomoci handicapovaným shání údaje do svých databází, o svých potenciálních zákaznících, kteří by následně mohli využít nevyžádaných nabídek k přechodu k Vodafonu. Je takové chování morální?

Nabízí se otázka: dostanou vozíčkáři opravdu deset gigabajt dat a dostali by je stejně, pokud by se nikdo nerozhodl k obdarování? Není to celé jen odpornou marketingovou akcí na získání povědomi o dalších majitelích mobilních telefonů?

Ať je tomu tak nebo onak, není úplně správné dárcům zasílat reklamu, o kterou nestojí. I reklama a chuť získávat zákazníky konkurence by měla být řízena morálkou, ve které by vozíčkáři neměli figurovat jako návnada na konci udice.

VYJÁDŘENÍ VODAFONU K ČLÁNKU:

ashampoo_snap_2016-11-28_08h58m59s_002_

SDÍLET