Zadržení Češi věděli, co dělají a kurdské milice páchají etnické čistky

Zatčení Miroslava Farkase a jeho přítelkyně Markéty Všelichové v Turecku přivedlo do veřejného prostoru diskuse o kurdských milicích, kdy v jednotlivých tvrzeních mezi sebou zápasí ideologické teorie o tom, kdo ti Kurdové ve skutečnosti jsou, když bojují proti tzv. Islámskému státu. 

Díky facebookovému statusu Ladislava Zibury v listopadu tohoto roku obletěl sociální sítě příběh třicetiletého Jihomoravana pomáhajícího kurdským milicím. Lidé sdíleli informace o smutném příběhu, až se o případu začalo diskutovat v celostátních televizích a nejrůznějších médiích. Někteří říkají, že mladý Farkas byl hodným a nepoučitelným snílkem, zatímco ostatní opakují, že se jedná o fanatika, jež má v místě svého bydliště podivnou pověst.

Náhodný divák postávající mimo veškeré dění neví, co si o tom všem myslet. Ještě včera Barrandov vykresloval dojemný příběh, zatímco Nova to vzala z jiného konce, aby všem sdělila svědectví Farkasových sousedů…….už na první dobrou je vidět pokus posunout celé dění do rámce nějaké ideologie, kde se Farkas s Velichovou považují za humanitární pracovníky, podporovatele bojů proti Islámskému státu, a proto by neměli být jakkoli stíhání, nebo snad souzeni.

Turecko je ve výjimečném stavu a bezpochyby turecké soudy nejsou nestranné a spíše slouží choutkám místního diktátora. Nicméně, oba dva mladí Češi věděli, do čeho jdou a co je může čekat. Velmi dobře věděli, že je vyšetřovatelé nebudou hýčkat.

Z médií také nejspíš věděli, v jakém stavu je turecká spravedlnost, a že jakákoli pomoc Kurdům je považována za terorismus. Každý z nás je zodpovědný za své činy a každý z nás posléze musí nést následky svých jednání.

Není divu, že celé věci se pokoušejí využít Kurdové ke svému užitku. Viz. nejrůznější prohlášení Yekty Uzunoglu, který sice správně poukazuje na nezákonnost v Turecku, zároveň tak nějak zapomíná hovořit o zvěrstvech, kterých se kurdské milice v místech bojů dopouští. Upřímně řečeno, v konfliktu s tzv. Islámským státem je složité najít někoho, komu by se dalo fandit za férový boj proti zlým…….všechny strany konfliktu se v Sýrii a Iráku dopouštějí válečných zločinů i zločinů proti lidskosti.

Pokud nebudete náhodou obyvatelem vesnice zmasakrované kurdskými milicemi, můžete vést rádoby učené desputace o tom, že tyto neoficiální jednotky stoprocentně nejsou teroristickými.

Co na tom, že je za teroristu považován každý, kdo páchá násilí vůči civilistům…….v zájmu účelových tvrzení se jednoduše odsune terorismus, protože kurdské milice jsou právě v koalici se Západem, jež tyto ozbrojence zásobuje zbraněmi i municí.

Lidskoprávní organizace Human Richt Watch obvinila bezpečnostní složky v iráckém Kurdistánu za záměrné ničení domů arabského obyvatelstva, jež je nadále za pomoci násilí nuceno k útěku do pouště a přilehlého okolí. Celé vesnice jsou díky těmto snahám doslova vylidněné.

Podle Human Right Watch kurdské ozbrojené síly v období mezi zářím 2014 a květnem 2016 při postupu proti Islámskému státu ničily domy Arabů v provincii Kirkúk a Ninive, zatímco kurdské příbytky nechávali naprosto nedotčené. Lidskoprávní aktivisté v oblasti zmapovali pustošení domů ve 21 městech a vesnicích na severu Iráku. Některé vesnice dokonce byly pustošeny za pomoci výbušnin a buldozerů. Bojovníci proti Islámskému státu svou činností vyráběli bezdomovce a podíleli se naprosto zbytečně na páchání válečných zvěrstev a prohlubování humanitární krize.

Kurdové zneužívají, tak jako mnoho dalších skupin v oblasti, konflikt k etnickým čistkám. Mnoho oblastí, jež osvobodili od islamistů, považují za svá a vyřizují si na nich dlouholeté účty. 

Kurdské milice porušují mezinárodní právo, zatímco upřednostňují politiku navrácení dávných oblastí do svých rukou. Kriticky se vůči Kurdům vyjádřila ve své 38stránkové zprávě lidskoprávní organizace Amnesty International, jež ve svých zprávách taktéž kritizovala bojovníky za porušování mezinárodních směrnic a obvinila je z etnických čistek. Příslušníci kurdských milic bezdůvodně zatýkají obyvatele vesnic a drží je bezdůvodně ve svých věznicích ve velmi špatných podmínkách bez sdělení obvinění několik měsíců. Ve vznicích dochází k mučení a trýznění zadržovaných. Příslušníci kurdských milic se v několika popsaných případech dopustili znásilňování žen obsazené vesnice a zabíjení dospělých mužů. Kurdové však taková pochybení odmítají.

V mediálně sledovaných dokumentech o dobývání Mosulu je mnohem víc, než je boj proti Islámskému státu. Mosul totiž dávno předtím byl většinově kurdským, až se díky snahám Husajna stal většinově arabským. Kurdové budou chtít dobyté město přičlenit ke svým územím, zatímco Bagdád bude chtít oblast pod svou kontrolou. Díky tomu možná vznikne další válečný konflikt a Západ se bude drbat na hlavě, že podporou Kurdů vytvořil bojeschopné jednotky, kterým bude muset čelit v zájmu zachování celistvosti Iráku.

Podpora Kurdů není hrdinstvím, ale obyčejným přikloněním se k jedné z ideologií a stran konfliktu se všemi negativy i pozitivy.