Vítězství Ortela udělalo radost neonacistům i fanouškům Zemana

Neonacisté, neofašisté a milovníci Miloše Zemana jsou díky Slavíkovi v sedmém nebi. Jejich hvězdička, putovní zpěvák po ultranacionálních demonstracích a sešlostích vyhrál druhé místo v kategorii zpěvák roku. 

Spoluzakladatel neonacistické kapely Conflict 88 Tomáš Hnídek před několika lety sám sebe přejmenující se na Tomáš Ortel velmi dobře věděl co dělá, když po celý rok jezdil po shromáždění extrémistů, kde přítomným odpůrcům lidských práv a demokracie popěvoval o mešitách, vlastenectví a nedostatku peněz.

ashampoo_snap_2016-11-26_22h35m45s_020_

Ortel je závislý na existenci české ultranacionální scény a jednotlivých aktivitách internetových vlastenců, kteří den co den na svých profilech sdílí Ortelovu odrhovačku jednu za druhou. Písně plné lží, nenávistí a naprostých fikcí vytvářejí podstatu hradních fanoušků, jež se s mnoha fašizoidními myšlenkami ztotožňují bez větších problémů, nebo výčitek svědomí.

Posunem o jedno místo ve Slavíkovi vidí radikálové pokrok, další krůček blíž k mainstreamu, jehož obsah by chtěli změnit. Hnědomyšlenkáře ani na vteřinu nenapadne, že takové plány jsou naprosto nereálné, když zase po roce jejich putovní veteš promlouvá k divákům. Tomáš Ortel svou přítomností poctil prakticky téměř každou akci radikálů. Hrával na akcích nejznámějšího antisemity Bartoše, aby za okamžik se stejnou notou na jazyku zapůsobil na demonstraci skomírající Vandasovy partaje neonacistů. Kdyby o flašinetáře ze čtvrté cenové kategorie projevili zájem komunisté, zcela jistě by tento člověk zahrál i tam.

ashampoo_snap_2016-11-26_22h35m28s_019_

Pláč radikálů nad smrtí Fidela Castra nahrazuje psychedelické radostnění nad vítězstvím toho xenofoba s kytarou v ruce. Alespoň někteří vítězové rubrik Slavíka společně s dalšími umělci dali během večera najevo svou nechuť nad tím, že ve stejném sále s nimi sedí lidé, kteří by tam neměli co pohledávat. Pekař se zachoval skvěle a zaslouží si za to palec nahoru.

Ortel vyhrál, a tak zase sociální sítě pokryjí rádoby filosofické myšlenky o tom, že to tak chtěli lidé, a tak bychom měli mlčet……..Adolf Hitler vyhrál také díky demokratickým volbám, a proto jsme také měli mlčet? Ohánění se demokracií, nějakou anketou v časech, kdy je to ideově příhodné, je velmi nebezpečné. Je třeba vnímat události v mnohem širším kontextu, kdy vůle spoluobčanů musí být vnímána podle toho, k jakým výsledkům povede a co se díky volbě může stát.

Ortel do cen Slavíka nepatří a tato soutěž by měla mít v pravidlech ošetřeno, aby se do nominací nemohl dostat někdo, jehož texty odporují Listině základních práv a svobod. Neonacista, rasista, xenofob nemůže být oceňován za své velmi nenávistné a na hranicích zákona lavírující texty písní. Ochrana demokracie a kulturnosti národa je nejdůležitějším pokladem, který bychom měli opatrovat.

Kulturnost, to není jen nějaká hudba, tance a zábava. Do kulturnosti patří jak se k sobě chováme, k jakým hodnotám se hlásíme a jaké máme názory. S Ortelem kulturnost vypadá opravdu velmi obludně. Vytváří z Čechů bandu neofašistů, jež by klidně zplynovala všechny muslimy a možná i každého, kdo vypadá nějak odlišně. Ale takoví ve skutečnosti nejsme. To pouze frustrace jednoho extrémisty z Plzně vytvářejí nepěkná zdání, nad kterými přihnědlá scéna zažívá nové ovulační zážitky.

Jak by se zachovali hosté v sále, kdyby si Ortel místo muslimů vybral ke svým útokům Židy? Také by tleskali a organizátoři by rovněž krčeli rameny a opakovali je to vůle občanů? Zatímco je antisemitismus zcela správně pokládán za něco odporného, je islamofobie tolerována, i když se jedná o stejně nenávistnou ideologii, jež může skončit naprosto stejně jako antisemitismus.

Je to vskutku zvláštní, jak se přihnědlost dostává do obýváků každého z nás a někteří jen dodávají “je to demokracie”………….ano, demokracie může přivést k vítězství neonacisty, neofašisty, islamofoby, nebo jiné nosiče nenávisti, ale k tomu dochází tehdy, je-li ve společnosti nějaké selhání. Možná by bylo na čase ptát se sebe sama, proč spoluzakladatel Conflictu 88 vyhrál na druhém místě………nevzdělaní, sociálně slabí a frustracemi sžíraní mají nějaký důvod, proč hlasovali pro xenofobního flašinetáře. S extrémisticky naladěnými spoluobčany se cesta do budoucnosti dělá velmi špatně.

Výhra v nějaké populární anketě sama o sobě nic neznamená……..ovšem pokud na prvních místech zvítězí krajně pravicoví radikálové, pak dochází k nahlodání, ve kterém extrémisté doufají v proražení stavidel a domnívají se, že jejich postoje se stávají legitimnějšími a zaručeně hlasitějšími. A v tom je základní problém Ortelovy výhry. Společnost by se měla bránit vyoutováním Ortela na pokraj scény, kde by také za chvilku zůstal neviditelným a naprosto podružným.

Ve své podstatě nezbývá nic jiného, než organizovaně tlačit na organizátory Slavíka, aby se zamysleli nad tím, že i oni jsou zodpovědni za ochranu kultury, do které xenofobie a nenávist nepatří.

SDÍLET