Novinové titulky “Vepřín v Letech má skončit, schválila vláda” vyvolávají zbytečné naděje

Vepřín v Letech u Písku, kde byl původně československou vládou provozovaný koncentrační tábor, by měl skončit. Alespoň o tom informují Novinky.cz. Vláda Bohuslava Sobotky podle reportérů schválila návrh na ukončení současného stavu, kdy v areálu po desítky let sídlí velkovepřín společnosti Agpi. Na první pohled by se mohlo zdát, že se dehonestující a naprosto odporná situace blíží do svého zdárného konce. Jenže, skutečnosti jsou trošku jiné, než je v médiích prezentováno. 

Vláda České republiky neschválila návrh na ukončení zemědělského podniku v oblasti bývalého koncentračního tábora. Ministři odsouhlasili návrh, ve kterém má ministr kultury vypracovat finanční odhad, na základě něhož by mohla vláda odkoupit zmiňovaný objekt.

I když se o problematice, zvláště v lidskoprávních luzích a hájích léta hovoří, doposud neexistuje reálný odhad ceny a následného scénáře odkupu celého vepřína. Údaje, které jsou k dispozici, pocházejí ze starých materiálů, kdy vláda vytvořila na základě studie odhad možného odkupu. Částky v tomto dokumentu uvedené nejsou dávno aktuální a nepopisují skutečnosti roku 2016.

Letmým pohledem na veřejně dostupné zdroje vystupuje do popředí informace znesnadňující a podstatně komplikující celý průběh řešení velmi citlivého a morálně nepochopitelného případu. Zemědělská společnost Agpi některé ze svých objektů rekonstruovala a na tento krok si vzala z banky půjčky, kvůli kterým jednotlivými budovami velkovepřína ručí. Jedná se o velmi vážné právní a ekonomické komplikace, které by mohly následný odkup významně prodražit a zkomplikovat. Bylo by naivní myslet si, že Agpi zapomene na “zkrášlování a modernizaci objektu” a nebude si chtít tyto snahy započítat do výsledné ceny.

Majitel zemědělské velkovýrobny by byl velmi špatným podnikatelem, pokud by modernizaci zařízení  ve svých plánech a snech nezúčtoval. Při čtení jednotlivých řádků bychom neměli zapomínat, že kroky Sobotkova kabinetu nemusejí nutně znamenat zrušení prasečáku a už vůbec nemusejí vést k domluvě mezi podnikatelským subjektem a Českou republikou. Ekonomické výstřelky od boku nepřesně odhadující náklady odkupu sice o nějakých částkách hovoří, ale tyto velmi letmé nástiny neberou v potaz ekonomicko-podnikatelské detaily, jež by mohly celou věc posunout úplně jiným směrem. Často odhadované sumy vycházejí ze zájmů jedné ze stran a ani jedna z nich se na přibližné částce oficiálně neshodla.

Snahy o určení ceny velkovepřína v Letech u Písku tady v minulosti byly a jak všichni velmi dobře víme, k odkupu vůbec také díky politickému klimatu a neshodám majitelů nedošlo. Dokonce jeden dokument cenu stanovil na plus mínus 400 milionů, ovšem takový odhad byl učiněn opět více méně jednostranně bez většího ohledu na zájmy majitelů, což je z pozice správce státní kasy naprosto pochopitelné a na základě zákona požadovatelné, ovšem nikoli vždy správné v řeči morálky a zájmu odstranění chyb minulosti.

Na základě předchozích zkušeností a rádoby heroických prohlášení sbírajících politické body na počkání, nezbývá, než zůstávat nadále skeptickým, lehce věřícím v zázrak, kdy český nacionalismus zůstane za dveřmi, zatímco touha nápravy zůstane v popředí. I když s tím ustupujícím českým nacionalismem to nemusí být až tak moc horké. Součástí pozdějšího Hermanova úkolu je zcela nepochybně sestavit plány tak, aby nacionalismus příliš netrpěl a zároveň dal minoritám a lidskoprávním aktivistům to, co zdánlivě chtějí…….výsledkem Hermanova snažení může být snaha o odhad ceny “částečně domlouvané” s majiteli Agpi, zatímco konečné kroky celého aktu s případným propracováním poputují do volebního roku 2017, kdy celá problematika může spadnout pod stůl nové vlády, jejíž priority mohou být úplně jiné, protože nikdo nebude mít zájem si rádoby lidskoprávními kroky přivádět další voliče.

Finanční odhady nebudou hotovy během necelých dvou měsíců. Stejně tak další tzv. jízdní řád zabere nějaký čas…………bude záležet na tom, jakou má Herman pozici ve své straně, ve vládě, zda se KDU-ČSL dostane do parlamentu a zda ANO jako lídr dalších voleb bude vnímat Lety jako palčivý problém…….ruku na srdce, není jisté, zda-li Lety u Písku Babišovo hnutí vnímá jako problém, který by bylo nutné co nejdříve vyřešit. Podobné je to s ostatními politickými stranami a hnutími. Možná jde jen o aktivity kolem lidoveckého Hermana a “jeho lidí”………..ANO má účelovou politiku, a tak je složité zvenčí odhadnout, co bude účelem roku 2017 a jeho povolebního období.

I proto jsou novinové titulky “Vepřín v Letech má skončit, schválila vláda” nesprávné, částečně hloupé a velmi naivní. Vyvolávají v lidech zbytečné naděje, které nemusí být naplněny. Vedení Agpi je delší dobu nakloněno odkupu za “příjemnou cenu”. Bylo tomu dávno před “Hermanovým angažmá”. Dokonce se hovořilo o konkrétních sumách, s nimiž politici po svém zápasili. Bylo by krásné, kdyby už konečně došlo k nápravě a prasečák by zmizel z místa, kde před několika desetiletími umírali lidé strašlivou a trýznivou smrtí.