Luboš Zálom ze Strany svobodných občanů popírá základní práva demokracie

Vrcholní představitelé Machovy Strany svobodných občanů mají skutečně zvláštní způsob myšlení. Sebe sama pokládají za libertariány, zatímco k samotnému libertariánství přistupují tak nějak po svém a vybírají si z něj to, co se jim hodí. Typickým příkladem by mohl být neúspěšný kandidát na hejtmana ve Středočeském kraji, Luboš Zálom.

Nejenže je islamofobním fanatikem shazujícím na Twitteru atomové bomby na muslimy, podporuje Samkovou při jejím psychedelickém vystoupení před tureckou ambasádou, ale také po svém vnímá demokracii přesně tak, aby vyhovovala zásadám krajně pravicové politiky. Zcela jistě se raduje z výhry Donalda Trumpa, protože xenofob podobného ražení získal křeslo v Bílém domě. Ve svých příspěvcích opěvuje demokracii, zatímco všem ostatním zapírá právo na demokratickou a naprosto legitimní cestu nesouhlasu.

ashampoo_snap_2016-11-10_15h20m46s_003_

Libertariáni si hrají na svobodu vyjadřování a názoru, zatímco ve světle reality v jednotlivých komentářích a diskusích vystupují proti demokratickému způsobu uvažování, kdy volič, občan státu má i v případě volebních výsledků právo vyjít do ulic a projevit svůj nesouhlas s kandidátem, který vyhrál. Je to naprosto normální a každý člověk na to má právo. Stejné právo by měli fanoušci Trumpa, pokud by v případě Clintonové demonstrovali před budovami Clinton Towers.

Jak tomu občas bývá, Luboš Zálom na Twitteru komentoval přesně podle svého mínění, kdy demokracii vítá tehdy, pokud vyhovuje jeho krajně pravicovému a silně nenávistnému naturelu. V tom případě všechny demokratické zásady jdou stranou, protože někde v průvanu nejrůznějších hypotéz a teorií oblíbený a vítězný kandidát lítá v pozici toho, kdo by mohl skončit, kdyby došlo k nějakým téměř nereálným okolnostem, jakými by mohlo být zběhnutí některých Trumpových volitelů na stranu Hillary Clintonové.

Zálomův komentář je tragikomicky vtipný i smutný zároveň, protože tento člověk ještě před několika týdny v trikotu účelových spojenců Svobodných a Soukromníků usiloval o hejtmanské křesílko, které díky mizerným výsledkům ve volbách nezískal. Možná právě tyto okamžiky ukazují, jak by hypotetický hejtman s bradkou na tváři rozhodoval. Nedemokraticky by možná ubíral práva, zatímco by se ve svých příspěvcích tvářil jako stoprocentní demokrat, i když jím není ani náhodou.

Ano, demonstrovat proti kandidátovi vycházejícímu z demokratických voleb je holý nesmysl, protože takové protesty k ničemu nepovedou. Nicméně, právo na nesouhlas za pomoci demokratických nástrojů a postupů je jedním ze základních kamenů demokracie, a pokud se Zálom jako straník Svobodných občanů proti takovým právům staví a považuje je za neúctu k demokracii, poté není divu, že jsou Machovi lidé považováni za krajně pravicové populisty. A tím jsou tito hračičkové velmi blízko naturelu Donalda Trumpa, jež ve svých předvolebních etosech vystupoval populisticky, nedemokraticky a xenofobně. I proto je Trump dobrým koněm Svobodných občanů i Petra Macha, který vsazením na prezidentského kandidáta Republikánů získal finanční obnos.

Luboš Zálom, podobně jako další členové Strany svobodných občanů, nejsou libertariány, i když se za ně vehementně považují. Jejich odpor k demokracii a neúcta k lidským právům je cítit v každých jejich příspěvcích na sociálních sítích.