Jiří Hrebenar: “Roma Spirit se nezúčastním, protože tento ročník považuji za nemorální”

Dostal jsem, tak jako řada dalších lidí, pozvánku na vyhlášení cen Roma Spirit. Kdyby tento ročník nebyl poznamenán střetem zájmů, možná bych do Pražské křižovatky na Zlaté ulici přišel. 

Ale za současné situace je to nemožné. Zradil bych vlastní přesvědčení, ve kterém není možné osobní účastí přihlížet divadlu, kdy jeden z porotců je zároveň jedním z potenciálních výherců v kategorii Společnost-firma/Zaměstnavatel.

Roma Spirit je díky tomu obyčejnou fraškou, kdy Kocábova nadace organizuje jinak bohulibou událost, jež se díky jednotlivým účastníkům zvrhla v patvar signalizující stav lidskoprávní agendy v Česku, kdy se kvůli účelovému jednání zapomíná na morálku jako na nevyhnutelnou součást lidskoprávního aktivismu. Není možné brojit proti extrémismu, napomáhat k umlčení rasismu, islamofobie, homofobie, nenávisti vůči Romům a přitom zavírat oči před nepravostmi jenom proto, že se jedná o večer s lidskoprávní tématikou.

Popravdě řečeno, jsem velmi znechucen a domnívám se, že Jožka Baláž, který dříve pracoval jako poradce rasisty Jiřího Čunka, neměl být v porotě, natož snad jedním ze soutěžících. Sám sebe se ptám, jak mohla taková kandidatura projít. Copak je normální, aby se Romové třídili jako prádlo do nějakých skupin? Copak je možné zvát na lidskoprávní akci jedince, který si myslí, že současný stav je obráceným rasismem? Svým způsobem je to zvláštní.

Zatímco lidé vyčítají expředsedovi Strany rovných příležitostí podání ruky Vandasovi, většina nemá problém s Balážem, který pracoval po dobu několika týdnů, či měsíců s jedním z nejznámějších rasistů v republice. Jako kdyby to všechno bylo naprosto normální, když dnes porotce a soutěžící v jednom podniká v lidskoprávní agendě na Mostecku……..

Je možné odpustit nic neřešící, xenofobií zahnívající plány? Kdyby Čunkův plán vstoupil v platnost, měl by velmi vážné dopady nejen na romskou komunitu, ale také především na celou společnost v České republice, protože by nejen došlo k sociálnímu pnutí, ale také k většímu rozevírání sociálních nůžek a nestability ve společnosti. A co Listina lidských práv a svobod? Ani její tehdejší potenciální narušení by organizátorům Roma Spirit nevadilo?

Jako společnost oceňujeme správně aktivity jednotlivců a organizací, jež se svou činností zasloužily o zlepšení kvality života Romů, zatímco teoreticky v jednotlivých nominacích jsme ochotni nepřímo tolerovat ohrožení nejvyšších kodexů státu, ke kterému mohlo díky politickým plánům Baláže dojít………….je to normální? Je správné přihlížet k minulosti kandidátů na cenu Roma Spirit, nebo je důležité jenom to, co dotyčný člověk dělá v současnosti? Pokud je minulost něčím, co nepatří do uvažování, poté kandidátem na Roma Spirit může klidně být neonacista oficiálně zříkající se víry v hákový kříž……….z určitého pohledu je to vskutku podivná situace, kdy emailová pozvánka vypadá tragikomicky.

ashampoo_snap_2016-11-24_20h52m39s_035_

Drásá mě ten zasmrádlý populismus zapáchající daleko za hranice Prahy. Všichni se ve jménu slavnostního okamžiku usadí, zatleskají a budou mlčet nad tím, kdo vyhrál a jak celá akce Roma Spirit probíhala………je skutečně tohle to, co chceme? Jsou tohle ty očekávané změny, kdy morálka odchází, pokud je to důležité?

Pevně věřím, že cesty k jiným časům vedou jinými směry, kde morálka zůstává jednou z hlavních podmínek a kde lidé asistující xenofobům nemají prostor ve veřejném prostoru.

Snad příští ročník 2017 bude lepším, důstojnějším, nezesměšňujícím aktem, na který budu moci být opravdu jako lidskoprávní aktivista hrdý……….

SDÍLET