Zeman se Sobotkou se chovají jako kdyby Česko bylo protektorátem Číny

Volby skončily, a je to vidět. Premiér Bohuslav Sobotka si vyšel na Hrad, aby s dalšími ústavními činiteli zamířil rovnou na východ. Jako kdybychom najednou z rozhodnutí Miloše Zemana přestávali být součástí Evropy. Politici se distancují od lidoveckých členů vlády, protože se setkali s dalajlámou během jeho pobytu v Praze. 

Servilně, doslova školácky vítají rudou z Pekingu, protože v zájmu státu je vítat hypotetické dolary z diktatury plné porušování lidských práv. Dokonce ani ten Dientsbier nezareagoval a zcela tiše souzní se zbytkem vlády. Zřejmě na okamžik zapomněl na své poslání, ve kterém nejednou, alespoň před zraky novinářů, vystupoval jako udatný rytíř lidských práv. Moderní tvář ČSSD je vskutku podivná.  Odhlédneme-li od vnitrostranických půtek zápasících mezi silnými osobnostmi v partaji, vystupuje na světlo světa tak trošku schizofrenní styl politiky, ve které se svolává Višegrádská čtyřka, zatímco na zpravodajském kanále České televize syn skonaného politika prohlašuje, že je třeba být vůči uprchlíkům vstřícný.

Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky

18. října 2016

Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.
Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.
Prezident České republiky Miloš Zeman
Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček
Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka

 

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

Ještě před několika dny Česká strana sociálně demokratická na sociálních sítích slibovala ochranu před uprchlíky. Transportér doprovázený vojákem v popředí bylo výmluvné předvolební gesto jdoucí na ruku nejen českého nacionalisty, ale také místního xenofoba, jež by jednu z největších politických stran měl dát hlas, když onen velikánský moloch nabízí armádu k ochraně všeho českého. Je toto opravdu ona pověstná moderní demokracie, o níž hovořili představitelé socanů?

V klubku politických kuloárů se vypráví, že za podporu čínské politiky nestojí nic jiného, než přislíbené peníze předem určeným politickým stranám. Je snad finanční tíseň praktickým důvodem selhání a příklonu Lidového domu k Pekingu? Každopádně, podpisy pod prohlášením ke vztahům s Čínou podepsané Sobotkou, Štěchem a Hamáčkem dokázaly překonat hradní příkop do prezidentského apartmánu. Na jedné straně ledy roztály, zatímco na jiné vznikají. Partaj kdysi vládnoucí s ODS pod konkordátem opoziční smlouvy zapomněla na to, komu by měla být dobrým sluhou.

ashampoo_snap_2016-10-19_17h56m59s_003_

Domnělé, naprosto virtuální ekonomické zájmy vítězí……….povraždění tibetští mniši, političtí vězni a popravení odpůrci komunismu přestávají býti důležitými, protože sami o sobě nedokážou promluvit, natož zakřičet daleko do střední Evropy, aby oni slovanští Čechové přestali zaprodávat lidství za těžko dodržitelné sliby.

Dělat obchody s Čínou nemusí nutně znamenat plazení se v kalu odtokové roury. Česká republika by se slovy jejích politiků měla chovat důstojně, protože existují hodnoty a názorové směry, přes které by nikdy neměl jet vlak, ať se jedná o cokoli. Po putinovské konferenci na Rhodosu přichází další studená sprcha, tentokrát v podobenství distancování se od poklony mezinárodně přesahující ikony lidských práv. Sobotka, Štech i Hamáček zase jednou poškodili obraz Česka u západních spojenců, ke kterým bychom měli směřovat, protože tato země odjakživa patřila k Západu a k jeho ideovým hodnotám. Autorem hradního prohlášení je údajně ministr zahraničí Zaorálek. Tímto svým krokem ukázal, že nemá na to být důstojným zástupcem tohoto státu navenek. Je to přeci jen vláda, kdo zodpovídá za zahraniční politiku státu, nikoli Miloš Zeman.

ashampoo_snap_2016-10-19_22h31m42s_001_

Jak řekl sinolog Martin Hála, čínské aktivity jsou v Česku krajně znepokojivé, ale to politiky nezajímá. Zeman v Pekingu po projížďce v autě Mao-ce Tunga přítomným sdělil, že bude učit ve své vlasti zlepšovat společnost a možná právě politická prohlášení jsou jednou z těch výchovných stanovisek tehdy slibovaných. S trochou nadsázky můžeme být rádi, že zde nepanuje trest smrti, to bychom se možná dočkali poprav kdesi ve sklepeních pracně vytvořených věznic.

Pokud neoficiální, naprosto soukromé setkání ministra Hermana s dalajlámou narušilo česko-čínské vztahy, poté tyto vztahy stojí na vratkých nohách a Zeman se svou klakou se bojí, aby nedošlo ke krachu dohodnutých smluv. Čína se pokouší diktovat České republice, jak se má chovat k ostatním lidem, například dalajlámovi. Komická na celé události je reakce prezidentského mluvčího, který v Českém rozhlasu překročil své pravomoci, když vyzýval ministra kultury k odchodu kvůli jeho setkání s dalajlámou.

Prohlášením čtveřice vysokých ústavních představitelů ztratila ČSSD zbytek tváře liberála. Lidovci taktéž nejsou liberálními, nicméně činem Hermana alespoň na malý okamžik překročili onen pověstný příkop čínského diktátu.  Česká strana sociálně demokratická zcela nepochybně vykročila špatným směrem. Není divu, že teď Sobotka odmítá rozhovor v České televizi. nejspíš pochopil, že ideově překročil a sám sobě protiřečí, když ještě v časech oslav narozenin Václava Havla prohlašoval, že je třeba ochraňovat politiku zesnulého prezidenta republiky.

ashampoo_snap_2016-10-19_22h56m27s_002_

Poklonkování Číně k oné politice zcela jistě nepatří. Na Hradě má čínská velvyslankyně silné slovo. Podle kuloárních informací měla na Hrad po Hermanově setkání s dalajlámou přijít čínská velvyslankyně, zatímco poté vznikl ze Zemanovy iniciativy politický tlak na sepsání politického prohlášení, jehož obsah byl svěřen ministerstvu zahraničí. Ze stejného zdroje přichází také informace, že Bohuslav Sobotka se k celé záležitosti přihlásil poté, co mu bylo pohroženo koncem vlády, pokud nesežene podpisy dalších dvou stranických politiků z horní i dolní sněmovny. Pokud jsou tyto informace pravdivé, poté je celá událost s dalajlámou a setkáním s členem Vlády ČR něco víc, než “jen diplomatické faux pas” .

S kuloárními informacemi celá záležitost připomíná Protektorát Čechy a Morava,nebo druhou republiku, kdy do Prahy, nebo na Hrad přišel zástupce nacistického Německa, aby česká vláda rozhodla a chovala se podle Hitlera. Je snad Česko protektorátem Čínské lidové republiky?