V porotě Roma Spirit je Čunkův poradce, který s ním spolupracoval na xenofobně zaměřené “romské” koncepci

Cenami Roma Spirit je v České republice oceňována práce a aktivity jednotlivců a organizací, jež se svou činností zasloužili o zlepšení kvality života Romů. Z teoretického hlediska je to velmi dobrý a prospěšný projekt. Díky konkrétním případům dochází k bourání pomyslných zdí a předsudky jsou odsouvány někam do pozadí, kam také patří. Pokud chceme žít ve společném státě v míru a klidu, poté musíme jeden druhého respektovat a tolerovat pro barevné rozdíly, které dělají život hezčím a zajímavějším. 

K přeměně zažitého koloritu je třeba podobných projektů, ovšem ročník 2016 díky Jožkovi Balážovi vypadá tak nějak zvláštně. Až si člověk mezi řádky říká, jak je to s tou nezávislostí poroty vybírající z 216 kandidátů finální účastníky do nominačního večera, když porotce je zároveň potenciálním výhercem(viz. Balážova společnost, jež v Roma Spirit kandidovala a zároveň byla vybrána do užšího kola soutěžících).

ashampoo_snap_2016-10-22_13h07m56s_015_
Zdroj: Romea.cz

……..jsou opravdu nezávislými, nebo mají nějaké další vazby na jednotlivé soutěžící? A čím porotci přispěli romské komunitě, případně soužití minority s majoritou? Mají své spolky, obchodní společnosti, dobročinné nadace………třeba již jmenovaný pan Baláž pochází profesně z obchodní společnosti SP Černý most, s.r.o., která svou činnost zaměřuje především na sociální problematiku. Provozuje malé technické služby, zabývá se provozováním komunitního centra, komunitní správou bytů a současně v rámci Roma Spirit usiluje o cenu v kategorii Společnost – firma/zaměstnavatel. Je skutečně morálně správné, aby porotcova obchodní společnost soutěžila a postoupila do užšího výběru, ve kterém následně může získat jednu z hlavních cen? Takový výběr shazuje celou akci a vyvolává oprávněné pochybnosti, zda-li za Roma Spirit není něco dalšího.

Jožko Baláž svého času vypomáhal známému rasistovi z KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi, jemuž na ministerstvu pro místní rozvoj dělal poradce.

ashampoo_snap_2016-10-22_12h39m52s_012_
Zdroj: iDnes.cz

V období, kdy současný starosta Vsetína vykonával funkci vícepremiéra, vytasil na veřejnost s kompletní verzí “romské” koncepce, kterou plánoval ještě rok předtím předložit radě vlády pro romské záležitosti nejpozději do června 2009. “Zdatný křesťan” s xenofobními předsudky a literaturou, nad níž by plesalo srdéčko nejednoho nacionalisty, se rozhodl “zkultivovat romské spoluobčany, aby už konečně žili normálním způsobem.” Koaliční zelení s vícepremiérovými kroky nesouhlasili a vsetínského zastupitele spíše vyzývali k tomu, aby nelezl do zelí ministryně Džamily Stehlíkové.

Jiří Čunek neposlechl a dokonce při vytváření koncepce odmítal spolupracovat s nevládními organizacemi, nebo odborníky na danou problematiku. Opět se chystala koncepce něčeho, o čem nevznikala celospolečenská, především odborně zaměřená diskuse. Jiří Paroubek tehdy dokonce prohlásil, že celá tvorba vícepremiérské “romské” koncepce je dialogem hluchých.

ashampoo_snap_2016-10-22_12h45m06s_013_

Přípravou Čunkova projektu se zabýval blíže nespecifikovaný tým, o jehož členech se veřejně nemluvilo. Baláž i Čunek dodnes odmítají prozradit, kdo byl zařazen do týmu na přelomu let 2008/2009. Ovšem jedním z nich byl současný porotce Roma Spirit Jožko Baláž. Chystané plány vícepremiérského zasahování do života minorit počítaly s prádelnickým rozdělením sociálně slabých. Romové měli být s dalšími nemajetnými a obyvateli sociálně vyloučených lokalit rozděleni do tří skupin – tříd. Ke každé z nich měl stát přistupovat jinak a roztřídění spoluobčané by díky zaškatulkování měli nárok na rozdílnou sociální péči.  Města s obcemi dostávají v Čunkově koncepci pravomoc rozhodovat, komu pomoci a komu ne. Ti nejlépe zařazení v té nejvýhodnější skupině měli právo na bydlení mezi majoritní společností, zatímco ti nejhorší v nejspodnější skupině měli ze svých bydlišť odcházet ven na okraje měst do připravených ubytoven. Proti těmto plánům se ohradilo mnoho odborníků, nicméně vícepremiíér si jako kafemlýnek jel stále tu svou.

Jak se asi Jožko Baláž cítil, když bez obtíží jako poradce připustil rozdělování společnosti a klidně ponechal část sociálně slabých bez pomoci………”Rom první kategorie, Rom druhé kategorie, Rom třetí kategorie”…….celé to připomíná eugenické rozdělování práva na život, kdy ti, jež nedostanou patřičnou pomoc, nikdy nevystoupí ze stínu sociálního vyloučení.

ashampoo_snap_2016-10-22_12h47m46s_014_

Jožka Baláž si myslí, nebo minimálně ještě v roce 2008 myslel, že současný systém je diskriminací naruby……proto možná přišel do Čunkova týmu jako jeden ze spolutvůrců diskriminačního opatření. Mnozí lidé zcela správně neodpustili Tišerovi ze Strany romských příležitostí podání si ruky s Vandasem, zatímco taková Balážova angažovanost zůstává takříkajíc stranou a nikdo si ani nevšimne toho, že se tento člověk podílel nějakým způsobem na rozdělování Romů podle přesně stanovených kategorií.

Uvědomoval si mladý Rom svou skutečnou pozici v Čunkově týmu? Jako zástupce minority vykonával funkci jakési morální jistoty před médii a veřejností, protože jako Rom spolupracoval na xenofobním projektu, a tak se koneckonců Čunek mohl krýt tím, že nic xenofobní, natož rasistické být nemůže, protože v realizačním týmu přímo v popředí jsou Romové, jako například Jožko Baláž.

Kdyby Čunkův plán uspěl, měl by velmi vážné dopady nejen na romskou komunitu, ale také především na celou společnost v České republice, protože by nejen došlo k sociálnímu pnutí, ale také k většímu rozevírání sociálních nůžek a nestability ve společnosti. Uvědomili si to tvůrci Roma Spirit? Oproti tomu je nějaká společnost zabývající se sociální činností naprosto něčím malým a nepodstatným.

Sečteno a podškrtnuto, z Roma Spirit doslova vykřikuje střet zájmů následovaný podivným výběrem poroty, kdy se jejím členem stává člověk rozdělující Romy na skupiny, podílející se na xenofobních plánech Jiřího Čunka. Pokud podobný trend bude následovat, poté skutečně Roma Spirit nebude nic jiného, než jen nějaký veřejně známý projekt prezentovaný Kocábem a dalšími ministry majoritní vlády.


Screenshoty odpovědí a otázek pocházejí z webu iDnes: https://zpravy.idnes.cz/poslanec-ods-jan-schwippel-d0q-/odpovedi.aspx?t=BALAZ2